استاندارلرستان: با جابجایی روستاییان حاشیه سد کمندان به بالادست سد موافقت شد

on .

استاندار لرستان گفت: با توجه به مشکلاتی که بیش از 10 سال برای روستاییان حاشیه سد کمندان ازنا ایجاد شده بود و با پیگیری های انجام شده با درخواست اهالی روستا برای جابجایی به بالادست سد موافقت شده است.

هوشنگ بازوند در خصوص تعیین تکلیف روستاییان حاشیه سد کمندان ازنا افزود: محلی که وزارت نیرو در پایین دست پیشنهاد داده و مردم آن را نپذیرفته بودند، در جلسات کارشناسی نیز مورد قبول واقع نشد و منتفی شد.
وی اظهار کرد: با آبگیری کامل سد حدود 85 درصد روستا زیر آب می رود که برای جابجایی آن اعتبار بسیاری نیاز است.
استاندار لرستان بلاتکلیفی مردم روستای کمندان پس از 12 سال و پرداخت نکردن مطالبات آنان را غیرمنطقی دانست و افزود: به وزارت نیرو پیشنهاد شده در صورت تامین اعتبار و پرداخت هزینه زمین های روستاییان، روستا به بالادست منتقل شود در غیر این صورت با تعدیل در حجم ذخیره دریاچه و اجرای مهندسی ارزش، ظرفیت سد کم و حجم کمتری از روستا تخریب خواهد شد.
بازوند افزود: به دلیل تامین آب آشامیدنی 2 شهر ازنا و الیگودرز از محل سد کمندان، امکان کاهش سهمیه آب آشامیدنی آن وجود ندارد بنابراین باید از حجم آب کشاورزی سد کاسته شود.
وی مطالبات اراضی و خانه روستاییان اطراف سد کمندان ازنا را 170 میلیارد ریال برشمرد.
وی خاطرنشان کرد: عملیات ساخت سد کمندان سال 1383 با هدف تامین آب آشامیدنی ازنا و الیگودرز به 18 میلیون مترمکعب و آبی کردن هفت هزار و 200 هکتار اراضی کشاورزی آغاز شده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری لرستان می باشد. استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.