نباید با دید ترحم به لرستان تخصیص آب داده شود

on .

استاندار لرستان گفت: در حوضه‌ای که 44 درصد آن از استان ما تأمین می‌شود نباید با دید ترحم تخصیص داده شود.

به گزارش روابط عمومی استانداری لرستان، مهندس هوشنگ بازوند در جلسه اقتصاد مقاومتی با اشاره سد معشوره اظهار کرد: در سال‌های گذشته قبل از دولت تدبیر و امید این طرح بدون اخذ مجوز 215 کلنگ‌زنی و تخصیص‌های بدون مطالعه‎ای داده شد.

وی اضافه کرد: قرار شد با احداث این سد و طی سفر رهبر انقلاب اسلامی به خوزستان 550 هکتار از اراضی دیم به آبی تبدیل شود که با تغییر دولت این پروژه راکد ماند.

بازوند ادامه داد: این سد همچنین با هدف تأمین منابع آبی سد کرخه احداث شد. تأمین آب حوضه کرخه از 5 استان انجام می‌شود و حدود 32 درصد آن مربوط به لرستان است.

استاندار لرستان با بیان اینکه 44 درصد بارندگی این حوضه مربوط به استان است، افزود: علیرغم این آمار و اهمیت لرستان در تأمین آب کرخه وزارت نیرو تخصیصی به ما نمی‌دهد. همچنین قرارگاه خاتم بدون قرارداد با دولت 50 میلیارد تومان در این پروژه هزینه کرده بود که به وی استرداد داده نمی‌شد.

وی ادامه داد: با پیگیری‌هایی که شد نهایتاً اخذ مجوز 215 برای این طرح مشروط به بازنگری و تعدیل تخصیص و پول قرارگاه نیز به وی داده شد.

بازوند بیان کرد: در بازنگری که انجام شد برقابی بودن سد حذف و نهایتاً قرار شد 50 میلیون مترمکعب جهت مصرف شرب، صنعت و کشاورزی با هدف گلخانه‌ای به ما تخصیص داده شود که جلسات دیگری پیرو این موضوع گرفته شد.

مدیر ارشد لرستان اضافه کرد: در توافق‌های اولیه قرار شد از تخصیص 273 میلیون مترمکعب برقابی که حذف شده 135 میلیون مترمکعب به ما بدهند که این تخصیص اگرچه زیاد نیست اما می‌تواند مشکل کم‌آبی کوهدشت را حل کند.

وی یادآور شد: در سدهای دیگر 50 میلیون مترمکعب تخصیص داریم و مقدار سهمی که برای ما تعیین شده بیش از دو برابر این مقدار است. هفته گذشته تا 100 میلیون مترمکعب آن موافقت شد.

بازوند گفت: متأسفانه علیرغم تأکید دکتر روحانی به مطرح شدن این پروژه در شورای عالی آب، وزارت نیرو این کار را انجام نمی‌دهد و در دستور کار نمی‌آورد.

استاندار لرستان اظهار کرد: در حوضه‌ای که 44 درصد آب آن مربوط به ماست تخصیص ندادن بی‌معنی است و نباید با دیدی ترحم‌آمیز در حق استان نگاه شود.

وی ادامه داد: پیشنهاد داده‌ایم که این سد را به نام کشکان نام‌گذاری کنند که بامسماتر است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری لرستان می باشد. استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.