استاندار لرستان: سیلاب سالانه 300 میلیارد تومان به لرستان خسارت وارد می‌کند

on .

استاندار لرستان گفت: سیلاب سالانه 300 میلیارد تومان به استان لرستان خسارت وارد می‌کند.

به گزارش روابط عمومی استانداری لرستان، هوشنگ بازوند در جلسه کارگروه آب که در استانداری لرستان برگزار شد، اظهار کرد: سیلاب سالانه 300 میلیارد تومان به استان لرستان خسارت وارد می‌کند و سالانه جان 10 نفر در این استان را می‌گیرد.

استاندار لرستان افزود: میزان بهره‌ این منابع آب شامل استان دیگر می‌شود، بنابراین باید برنامه‌ریزی شود، در طول برنامه ششم میزان تلفات کاهش و میزان سرمایه‌گذاری مربوط به آن در استان  بیشتر شود.

وی با اشاره به اینکه خروج منابع آب لرستان به سمت استان خوزستان است، خاطر نشان کرد: در سند حوزه آب استان که قرار است، تدوین شود، باید مشخص شود که استانی مانند خوزستان در عوض منابع آب استان لرستان چه چالش‌هایی می‌تواند از پیش روی استان ما بردارد

بازوند با اشاره به تدوین و تهیه سند آب لرستان بیان کرد: حاصل جمع‌بندی و برنامه دستگاه‌های حوزه آب استان در قالب یک سند به دولت ارائه می‌شود و این در حالی است که سند تهیه‌ شده در اختیار نمایندگان استان قرار می‌گیرد، تا در بودجه سالانه برای دریافت اعتبارات اقدامات  لازم را انجام دهند.

استاندار لرستان با بیان اینکه بیشتر شهرهای استان لرستان عملا از آب پایدار استفاده نمی‌کنند و آب چاه‌هایی که منابع آب این شهرها را تأمین می‌کند، گفت: ممکن است، این  چاه‌ها تا چند سال آینده خشک و یا شور شود، لذا در سند حوزه آب باید برنامه‌ریزی انجام شود، تاچند شهر بتواند از آب پایدار بهره ببرد.

وی در بخشی از سخنان خود تصریح کرد: در استان لرستان در بخش آب، افراط‌ وتفریط بسیاری شده است و این در حالی است که استان ما بی‌شک از ثروت آب بهره‌مند است و درآن  شکی وجود ندارد، اما باید در این سند مشخص شود که چگونه باید از این آب استفاده شود، بنابراین باید برای برنامه عملیاتی در این زمینه تهیه شود.

بازوند عنوان کرد: در تهیه سند آب باید چند مورد دیگر از جمله میزان تخصیص آب استان مشخص شود و در صورت کم بودن تخصیص پیگیری شود و از سوی دیگر باید در این رابطه برنامه‌ریزی مربوط صورت گرفته تا مشخص شود، در این برنامه پنج‌ساله به چه میزان اعتبار در بخش آب نیاز داریم.

استاندار لرستان تأکید کرد: در سند حوزه آب باید سهم منابع از جمله اعتبارات دولتی، فاینانس مشارکت‌های مردمی مشخص شود، چراکه برخی از استان‌ها از منابع آب لرستان بهره‌مند می‌شوند، اما تخصیص آب یا معاوضه آن مشخص نیست که باید در این سند مشخص شود.

وی اضافه کرد: برای مثال آب سد کمال صالح استان مرکزی از منابع آب لرستان و آب استان قم از منابع آب الیگودرز تأمین می‌شود که باید در این سند مشخص شود، این استان‌ها در عوض چه کاری می‌توانند برای استان لرستان کنند.

بازوند در ادامه اظهارات خود یادآور شد: در حوزه آب طبق  برنامه ششم توسعه با همکاری دستگاه‌های اجرایی حوزه آب باید سند بخش آب برای یک برنامه پنج‌ساله تهیه و میزان سرمایه‌گذاری در این بخش مشخص شود که با توجه به‌پیش بینی‌های انجام‌ شده لازم است، 10 تا 12 هزار میلیارد تومان در بخش آب استان لرستان سرمایه‌گذاری کنیم و این در حالی بوده که تنها سد بختیاری نیازمند هفت هزار میلیارد تومان است.


کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری لرستان می باشد. استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.