استاندار خبر داد: تخصیص یک میلیارد و 409 میلیون دلار تسهیلات ارزی برای استان لرستان

on .

استاندار لرستان گفت: یک میلیارد و 409 میلیون دلار تسهیلات ارزی برای استان در سال جاری گرفته‌ایم.

به گزارش روابط عمومی استانداری لرستان، هوشنگ بازوند در جلسه شورای اداری استان که با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به اینکه در آستانه هفته شهید قرار داریم دستگاه‌های اجرایی استان توجه خاصی به برگزاری برنامه‌های این هفته داشته باشند چراکه ما هرچه داریم از شهداست.


وی اضافه کرد: در سال 92 در خصوص توسعه‌نیافتگی استان با وجود ظرفیت‌های خدادادی فراوانی، آسیب‌شناسی در قالب اسناد مختلف انجام دادیم که در این ارزیابی شاخص نیروی انسانی خودنمایی می‌کرد. به دلیل ارتباط نداشتن بین دانشگاه، صنعت و تولیدکنندگان با وجود پتانسیل‌های بالا در استان شاهد توسعه نیافتگی بودیم و در این خصوص هر دو قشر خسارت دیده بودند.


استاندار لرستان افزود: ما بخش‌های خصوصی جوانی داشتیم و به دلیل اینکه به آنها مشاوره خوبی داده نشده بود به ارزش 3000 تا 4000 میلیارد تومان پروژه نیمه‌تمام در استان شکل گرفت. نبود ارتباط بین دانشگاه و صنعت در مسیر توسعه استان اصطکاک ایجاد کرده بود و سرعت توسعه را کم کرده بود.


بازوند با اشاره به اینکه با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید ارتباط بین دانشگاه و صنعت بیشتر شده است، خاطرنشان کرد: هر چه این ارتباط تقویت شود سرعت توسعه استان بیشتر خواهد شد و به نوعی هزینه توسعه کاهش خواهد یافت.


استاندار لرستان گفت: در سند آمایش نیروی انسانی به عنوان ظرفیتی بزرگ، عنوان شده ولی این ظرفیت در استان مغفول مانده بود.


وی اظهار کرد: در دانشگاه لرستان رشته توریسم گردشگری، محیط زیست و شیلات وجود ندارد و این در حالیست که استان ما ظرفیت‌های عظیمی در بحث‌های گردشگری، پرورش ماهی و محیط زیست دارد.


بازوند اضافه کرد: ما در استان 2500 کیلومتر آبراهه و رودخانه‌های دائمی داریم که می‌توان در آنها 100 هزار تن ماهی پرورش داد و 40 هزار شغل ایجاد کرد اما به دلیل اینکه رشته شیلات در دانشگاه لرستان نداریم نیروی انسانی در این حوزه وجود ندارد.


استاندار لرستان با اشاره به گلخانه لرستان که توسط سرمایه‌گذار هلندی در حال تکمیل و راه‌اندازی است، تصریح کرد: این سرمایه‌گذار 20 تا 30 دانشجو از دانشگاه لرستان را برای آموزش در خصوص گلخانه به هلند فرستاده و اگر ما رشته مربوط به این کار را در استان داشته باشیم می‌توانیم در این زمینه موفق‌تر عمل کنیم.


وی ادامه داد: یکی از مشکلات ما در بحث توسعه‌ نیافتگی استان، نداشتن مهارت است و لزوم توسعه رشته‌های فنی و حرفه‌ای در این استان حس می‌شود.


بازوند خاطرنشان کرد: سرانه ورزشی در استان ما پایین است و انتظار داریم با توجه به وجود رشته تربیت بدنی در دانشگاه لرستان سالن ورزشی و استخر در این مرکز آموزشی احداث شود.


استاندار لرستان یادآور شد: با توجه به اینکه دانشگاه‌های ما در بیرون شهر قرار دارند به یک تقاطع غیرهمسطح نیاز است و ما حاضریم 50 درصد هزینه احداث آن را تأمین کنیم و مابقی آن از طرف وزارت خانه تحقق پیدا کند.


وی خطاب به وزیر علوم گفت: بعضی مراکز دانشگاه پیام نور در استان نیازمند ارتقاء هستند و انتظار داریم این امر تحقق پذیرد. ما حاضریم که 300 واحد از واحدهای مسکن مهر را به خوابگاه دانشجویان مقطع ارشد و دکترای دانشگاه لرستان اختصاص دهیم.


استاندار افزود: برای سند اشتغال یک برنامه داشتیم که با سرمایه 4500 میلیارد تومان در استان اشتغالزایی شود که خوشبختانه تا 15 بهمن سال جاری منابع بانکی 2755 میلیارد تومان پول پرداخت کردند و 129 درصد در این زمینه تحقق داشتیم.


وی با اشاره به اینکه قبل از روی کار آمدن دولت روحانی سرمایه‌گذاری خارجی در استان کم بود، تصریح کرد: یک شرکت فرانسوی برای پرورش ماهی در الیگودرز و یک شرکت چینی برای تولید کاغذ در ازنا سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری لرستان می باشد. استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.