استاندار لرستان به صورت جدی پیگیر آزادسازی حریم قلعه فلک الافلاک است

on .

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی اذعان کرد: در خصوص آزادسازی حریم قلعه فلک الافلاک گفت: خوشبختانه با تلاش های استاندار لرستان اعتباراتی برای آزادسازی حریم قلعه فلک الافلاک اختصاص یافته است.
احمدی پور افزود: اکنون در حال بررسی جابه جایی ساختمان های اطراف این بنای تاریخی هستیم که جهاد کشاورزی باید نظر خود را در این زمینه بدهد تا وارد فرایند اجرایی شویم.
وی اظهار کرد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نظر خود را برای این جابه جایی به صورت مثبت اعلام کرده و اقدامات اداری آن در حال انجام است.

سرکار خانم زهرا احمدی پور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری عصر جمعه 27 اسفند 1395 در جریان بازدید از قلعه فلک الافلاک خرم آباد در جمع خبرنگاران بیان کرد: سازمان میراث فرهنگی برای ممنوعیت در وارد صنایع دستی خارجی قانونی را تصویب کرده است. طبق مصوبه ای دیگر واردات هر نوع صنایع دستی به کشور حتما باید با مجوز سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باشد.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: این مصوبات اثر مثبتی در تنظیم بازار داخلی صنایع دستی داشته اند.
دکتر احمدی پور تصریح کرد: امسال چهار محموله شی تاریخی از خارج کشور به ایران بازگردانده شده و در قالب نمایشگاهی در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته اند.
وی افزود: بخش حقوقی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به صورت جدی پیگیر بازگرداندن اشیایی است که در گذشته در حراجی های مختلف از کشور خارج شده اند.

وی در خصوص ثبت جهانی آثار ایران گفت: برای ثبت جهانی یک بنا فرآیند طولانی و سختی را باید طی کنیم ضمن اینکه هر سه سال فقط یک اثر از هر کشور را می توان ثبت جهانی کرد که با توجه به آثار زیاد موجود در ایران این زمان، زمان زیادی است.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: بررسی، مرمت و در نهایت ثبت آثار تاریخی به صورت زنجیره ای انجام می شود تا بهتر بتوان از فرصت ها استفاده کرد یعنی مجموعه کاروانسراها، قنات ها و پل ها با هم بررسی می شوند.
وی گفت: ردیف های اعتباری مشخصی برای پل های تاریخی در استان ها داریم که در قالب این ردیف های اعتباری اقدامات لازم برای مرمت بنا ها انجام می شود.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در خصوص برنامه های این سازمان در حوزه گردشگری گفت: هفت منطقه گردشگری معرفی کرده ایم تا بتوان از این طریق علاوه بر برگزاری تورهای مشترک بار ترافیکی یک سری مقاصد گردشگری را کاهش داد.
وی ارائه خدمات بهتر به گردشگران را رویکرد میراث فرهنگی در برنامه نوروز 96 دانست و افزود: تلاش کردیم قیمت ها کنترل و ثابت نگه داشته شوند تا مسافران نوروزی با امنیت خاطر بیشتری سفر کنند.
احمدی پور گفت: قیمت های نوروز 96 مانند قیمت های 95 خواهد بود و افزایش قیمت نخواهیم داشت ضمن اینکه قیمت هتل ها در حدود 15 استان کشور حدود 40 درصد کاهش خواهد داشت.


وی با بیان اینکه کاوش در هر نقطه ایران بی نتیجه نیست، گفت: کاوش های باستان شناسی در جیرفت تاریخ تمدن جهان را به عقب تر می برد.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: تا زمانی که بناها و فضاهای کاوش شده را نتوانسته ایم خوب مدیریت کنیم نباید کاوش جدید انجام ندهیم تا اشیای باستانی آنها از خطرات مصون بمانند.

 

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری لرستان می باشد. استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.