استاندار لرستان: بروجرد دارای 400 اثر تاریخی است/ ثبت 280 هکتار بافت تاریخی در شهر

on .

استاندارلرستان گفت: بروجرد دارای 400 اثر تاریخی است.

به گزارش روابط عمومی استانداری لرستان، هوشنگ بازوند در جریان سفر معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی به بروجرد، اظهارکرد: بروجرد همواره زادگاه مردان بزرگی بوده است که نقشی تأثیرگذار در تاریخ ایران  داشته‌اند و به‌عنوان شهر شاخص استان لرستان محسوب می‌شود.

وی افزود: بالغ‌بر 400 اثر تاریخی و ثبت 280 هکتار بافت تاریخی در شهر بروجرد سرمایه‌ای ارزشمند در حوزه رونق اقتصادی است.

استاندارلرستان تصریح کرد: این سرمایه ارزشمند اقتصادی که می‌تواند در رونق استان  لرستان و شهرستان بروجرد نقش‌آفرینی کند امروز همچون گلوله‌ای برف در حال آب شدن است و احیا آن نیازمند مشارکت مردم، سمن‌ها و نهادهای مختلف است.

بازوند اضافه کرد: صنعت ورشوسازی بروجرد برندی منحصربه‌فرد در کشور است که متأسفانه این صنعت ارزشمند نیز امروز روبه‌زوال نهاده که شدیداً نیازمند احیا و توجه ویژه است که به‌رغم ایجاد موزه صنعت ورشو در بروجرد به دلیل نبود امکانات و تجهیزات لازم این موزه عملاً تعطیل است و نمی‌توان از آن استفاده کرد.

وی بیان کرد: بناهای تاریخی شهر بروجرد سرمایه‌های ملی و از ظرفیت‌های مهم گردشگری است و این سرمایه‌ها همچون پل قلعه حاتم نقش چاه نفت را دارند که لازمه توسعه گردشگری در این اماکن ورود هلدینگ‌های وابسته به سازمان میراث فرهنگی برای احیا این اماکن است.

استاندار خاطرنشان کرد: نباید دبیرستان امام خمینی(ره) به این حالت رها شود تا از بین برود که طی توافقی با آموزش‌وپرورش قرار شده اقداماتی برای مرمت این بنا انجام شود.

بازوند عنوان کرد: مرمت مساجد جامع و امام و دیگر خانه‌های تاریخی بروجرد ازجمله مطالبات مردم این دیار است که لیست آن‌ها در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرارگرفته و امید است تا پایان سال 96 با تخصیص اعتبارات قابل‌توجهی به این بناها اقدامات مرمتی برای حفظ آن‌ها انجام شود.

وی افزود: استفاده از ظرفیت بروجردی‌های مقیم پایتخت، نهادهای متولی و سازمان‌های مردم‌نهاد در این زمینه باید تقویت شود.

کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری لرستان می باشد. استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.