معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خبر داد: تدوین سند اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال در لرستان

on .

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری از تدوین سند اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال در استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی استانداری لرستان، مهندس مهرداد غضنفری در جلسه ستاد تسهیل و رونق تولید با بیان اینکه سال 95 را در شرایطی پشت سر گذاشتیم که علیرغم محدودیت‌های مالی و اعتباری در راستای شعار سال، ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، سند اشتغال و سرمایه‌گذاری را تشکیل و توفیقات خوبی در استان حاصل شد، اظهار کرد: این مهم جز در سایه مدیریت هوشمندانه استاندارد لرستان و همدلی و همراهی مدیران دستگاه‌های اجرایی، نمایندگان سایر قوا در استان و همه شخصیت‌های اثرگذار ازجمله نماینده مردم ولی‌فقیه در لرستان میسر نبود.

وی ادامه داد: ستاد تسهیل قانونی بوده و با هدف رفع موانع پیش روی تولید و واحدهای تولیدی تشکیل شده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری لرستان افزود: به همان میزان اختیاراتی که به استان داده شده بسیاری از مشکلات رفع رجوع شد.

وی گفت: 172 جلسه ستاد تسهیل در قالب721 مصوبه داشتیم که 60 درصد این مصوبات اجرایی شد و مابقی در دست اقدام است تا در فرجه زمانی محقق شود، البته کمتر از 2 درصد مصوبات اجرا نشده مربوط به دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها بوده است.

غضنفری افزود: بالغ بر 95 درصد از تسهیلات تزریق شده به واحدهای تولیدی راکد در راستای همان هدف به کار گرفته شد و منجر به تثبیت و ایجاد اشتغال شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری لرستان اضافه کرد: سند سرمایه‌گذاری با 3713 میلیارد تومان با 25 هزار شغل پیش‌بینی کردیم که خوشبختانه این رقم به 4135 میلیارد تومان رسید یعنی بانک‌ها در حوزه اشتغال این میزان اعتبار را تزریق کرده‌اند و قید منابع و مصارف هم نداشتند و نهایتا 25 هزار و 803 شغل محقق شد که رشد 102 درصدی را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 86 هزار نفر بیکار داریم، گفت: بیکاری انباشت شده در استان 113 هزار نفر بود که با احتساب 48 هزار ثبت نامی جویای کار باید امسال شاهد 160 هزار بیکار در استان بودیم اما با 75 هزار شغل ایجادی نیز حتی 25 هزار نفراز بیکاران دپو شده نیز شاغل شدند.

این معاون استاندار از تدوین سند اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال خبر داد و با بیان اینکه این سند هم اکنون در دست تدوین است، افزود: امسال بناست یک رونقی در تولید و اشتغال داشته باشیم و این سند تا 15 اردیبهشت به تصویب نهایی خواهد رسید و به همه دستگاه‌ها و بانک‌ها ابلاغ خواهد شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری لرستان افزود: امسال بناست روی 6000 میلیارد تومان برای رفع موانع تولید استان برنامه‌ریزی کنیم.

وی با بیان اینکه در طول خدمات دولت تدبیرو امید 140 واحد تولیدی راکد و کاملاً تعطیل به مدار تولید اضافه شدند، اظهار کرد: مصوباتی که بدون دلیل اجرایی نشدند، باید بعد از فرجه زمانی وضعیت آنان با هماهنگی دبیرخانه ستاد مشخص شود.

غضنفری درباره بخشودگی تسهیلات زیر 100 میلیون تومان گفت: خیلی از بانک‌ها برابر این قانون عمل کردند اما برخی بانک‌ها این رقم را به زیر 10 میلیون تومان رساندند هرچند این مهم موجب گستردگی واحدهای بهره‌مند شد اما بانک‌ها این کار را انجام دادند.

معاون استاندار لرستان اضافه کرد: با عمل به قانون بخشودگی تسهیلات، بدهکاران بانکی از این فرصت برای رونق واحد تولیدی خود استفاده کردند.

غضنفری ادامه داد: یکی از برنامه‌های بانک مرکزی امسال برای همه بانک‌ها شفاف‌سازی است و باید از هر فرصتی که برای کشور پیش می‌آید در استان بیشترین بهره را از این فرصت‎ها ببریم.

وی درباره پرداخت خسارت به کسبه پاساژ قائم خرم‌آباد گفت: یکی از الزامات تسهیلات توسط صندوق کارآفرینی امید، داشتن پروانه کسب است کسانی که پروانه کسب ندارند مشمول این قانون نمی‌شوند.

غضنفری اظهار کرد: باید صندوق کارآفرینی در فروردین ماه نسبت به تعیین تکلیف این کسبه اقدام و مصوبه فوق انجام شود. 

کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری لرستان می باشد. استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.