استاندار لرستان: پیگیری آسیب‏‎های اجتماعی با اولویت پنج موضوع 16 میلیارد تومان برای جمع‌آوری زباله هزینه می‌شود

on .

استاندار لرستان گفت: امسال مباحث حاشیه‌نشینی، اعتیاد، طلاق، مفاسد اخلاقی و بی‌بند و باری را در دستورکار قرار دادیم تا راهکاری برای مبارزه و کاهش آنها به دست آوریم.

به گزارش روابط عمومی استانداری لرستان، مهندس هوشنگ بازوند در جلسه ستاد فرهنگی اجتماعی مدیریت و ساماندهی آسیب‎های اجتماعی استان اظهار کرد: آسیب‌های اجتماعی از چالش‌های جدی پیش روی کشور است، سال گذشته چند جلسه با حضور مقام معظم رهبری تشکل شد و تأکیدات ایشان باعث شده در قانون برنامه ششم چند ماده خالص برای  آسیب‌های اجتماعی به عنوان برنامه میان‌مدت لحاظ شود.

وی ادامه داد: همچنین یک شورای اجتماعی با مسئولیت رئیس جمهور و دبیری وزارت کشور و سازمانی تحت عنوان سازمان اجتماعی که چارت سازمانی آن در حال تدوین بوده  تشکیل شده است.

استاندار اضافه کرد: نظام روی آسیب‌های اجتماعی تأکید دارد و باید امسال از سال گذشته این آسیب‌ها را جدی‌تر بگیریم.

بازوند با تأکید بر اینکه راهکارهایی برای برطرف کردن آسیب‌های اجتماعی داشته باشیم، افزود: امسال مباحث حاشیه‌نشینی، اعتیاد، طلاق، مفاسد اخلاقی و بی‌بند و باری را در دستورکار قرار دادیم تا راهکاری برای مبارزه و کاهش آنها به دست آوریم.

وی با بیان اینکه اگر آسیب‌های اجتماعی پیگیری نشوند تحت عنوان زیر پوست جامعه خود را نشان می‌دهد و سرمایه اجتماعی را کم می‌کنند، تصریح کرد:  بزرگترین سرمایه کشور سرمایه اجتماعی است؛ نسبت به کشورهای دیگر سرمایه اجتماعی خوبی داریم اما باید از این سرمایه حفاظت کنیم.

نماینده عالی دولت در استان با بیان اینکه در انتخابات اخیر سرمایه اجتماعی را شاهد بودیم و این نشان از قوی بودن  این سرمایه دارد، یادآور شد: هر مشکلی در کشور باشد خواه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی باشد توسط همین سرمایه اجتماعی حل و فصل می‌شود.

استاندار لرستان با تاکید براینکه اختلاس‌ها، عدم شفافیت‌ها و رانت‌ها در کاهش سرمایه اجتماعی تأثیر دارد، گفت: همانگونه که همه کشور بر اقتصاد مقاومتی اجماع دارند در بحث مبارزه با آسیب‌ها نیز اجماع وجود دارد و در قالب سه قوه و نهاد ما این اجماع را می‌بینیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه کمیته بررسی طلاق در اختیار بهزیستی است و باید تا پایان خردادماه امسال تکمیل و از تیرماه جاری به همه دستگاه‌ها ابلاغ شود که تا پایان امسال از لحاظ کمی به رقمی برسیم، تصریح کرد:  هر چند در کشور وضعیت خوبی داریم، اما طلاق کاری تخصصی است و باید تحقیقات لازم روی آن انجام شود.

بازوند تصریح کرد: در استان‌هایی نظیر سیستان و بلوچستان و ایلام که وضعیت بیکاری آنها بغرنج است اما طلاق کمتری دارند پس پارامترهای دیگر در امر طلاق اثرگذار هستند.

استاندار با اشاره به اینکه در بحث بررسی طلاق توسط بهزیستی باید دستگاه‌های عضو کارگروه آسیب‏های اجتماعی همکاری جدی داشته باشند، گفت: باید از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد، اساتید، دانشگاه‌هادر بحث ریشه‏یابی طلاق استفاده شود.

وی با بیان اینکه  گفته می‏شود طلاق در 5 سال اول زندگی رخ می‌دهد باید بررسی شود و در این جا مراکز و دفاتر مشاوره‌ای می‌تواند اثربخش باشند، گفت: باید آموزش‌های اجباری و مهارت‌های زندگی درنظر گرفته شود و نقش صداوسیما در اینکمیته باید پررنگ باشد.

بازوند گفت: لرستان استانی عشیره‌ای و ولایت‌مدار است و شایسته این استان وجود طلاق نیست باید این آسیب را کاهش دهیم؛ همچنین کمیته طلاق فضای مجازی را تبدیل به یک فرصت کند.

وی در ادامه با بیان اینکه حاشیه‌نشینی بر اثر نبود برنامه‌ریزی مدیران شهری صورت گرفته و بیشترین نقش در این امر را کمسیون ماده(5) داشته است، افزود: وقتی کمیسیون ماده(5) برای شهر برنامه‌ریزی نمی‌کند مردم خود برنامه‌ریزی می‌کنند و ما باید هزینه آن را بپردازیم.

استاندار لرستان بیکاری، خشکسالی و تبعیض را عامل حاشیه‌نشینی اعلام کرد و یاداور شد: شهرداری‌ها باید برنامه‌ریزی‌ها را انجام دهد و چنانچه شهرداری برنامه‌ریزی نکنند افراد زمین‌های دولتی را تصاحب می‌کنند و چون سند نداریم دولت باید آن زمین‌ها را بخرد و چون نمی‌تواند بخرد دستگاه‌های نظارتی  و قضایی به آنان گیر می‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: مسکن برای حاشیه‌نشینان برنامه مهم و مدون خوبی است اما باید خوب اجرایی شود.

بازوند با اشاره به اینکه شهروندان ما باید خودشان پای کار آیند و اینکه فردی می‌آید پله را در پیاده‌رو درست می‌کند کار شایسته‌ای نیست و این شهروند باید بداند کارش اشتباه است، افزود: 127 هزار واحد در خرم‌آباد وجود دارد که تنها 9000 مورد آنها عوارض نوسازی به شهرداری پرداخت می‎کنند و این امر باعث شده شهرداری ماده 100 را عاملی برای درآمدزایی قرار دهد.

نماینده عالی دولت در استان یادآور شد: شهرداری قانونی از خود ساخته و بالکنی را که 2 متر از حد خود تجاوز کرده جریمه می‌کنند و این به معنای شهرفروشی است و نمی‌شود جسم شهر را فروخت.

بازوندگفت: سالانه 16 میلیارد تومان برای جمع‌آوری زباله هزینه می‌شود و این در حالیست که مردم و شهرداری باید باهم کار کنند؛ هیچ‎گونه همکاری بین مردم و شهرداری را مشاهده نمی‌کنم.

وی اظهار کرد: هنگامی که زندگی مردم کمی می‌شود نه کیفی، این امر مهاجرت آنان را به کلان شهرها رقم می‎زند.


کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری لرستان می باشد. استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.