استاندار لرستان:حریم قلعه فلک الافلاک تا پایان شهریور 96 تخلیه می‌ شود

on .

استاندار لرستان گفت: در صورت اخذ مصوبه دولت در مورد واگذاری زمین به سپاه پاسداران پیش ‌بینی می شود حریم قلعه فلک و افلاک تا پایان شهریور 96 تخلیه شود.

به گزارش روابط عمومی استانداری لرستان،  هوشنگ بازوند در جریان بازدید از ساختمان سربازخانه قلعه فلک الافلاک خرم آباد در جمع خبرنگاران افزود: سال گذشته رئیس جمهوری دستور 400 میلیارد ریال بابت تخلیه قلعه فلک الافلاک را به سازمان میراث فرهنگی ابلاغ کرد که این میزان تخصیص یافته است.
وی اضافه کرد: مبلغ 180 میلیارد ریال اعتبار را دوباره درخواست کرده ایم که از 180 میلیارد ریال، 36 میلیارد ریال اسناد خزانه به استان تحویل داده شد.
استاندار لرستان ضمن قدردانی از همکاری نیروی زمینی ارتش در لرستان در این زمینه گفت: ماه گذشته مبلغ 120 میلیارد ریال به حساب سپاه واریز شد و اکنون در شرف تخلیه هستند.
بازوند گفت: ساختمان سربازخانه نیازمند مرمت بوده که در حال انجام است تا میراث فرهنگی در آن مستقر شود و ساختمان های اضافه را تخریب کنند.
وی ادامه داد: سپاه پاسداران نیز خوشبختانه موافقت کرده و قرار است زمینی که از سپاه تحویل می گیریم به همان اندازه زمین تحویل آنها بدهیم.
بازوند افزود: در مورد زمینی که قرار است به سپاه بدهیم اختلاف نظر جزیی با وزارت جهاد کشاورزی وجود دارد که به دلیل این اختلاف نظر، موضوع در کمیسیون دولت مطرح شده و منتظر تصویب و ابلاغ هستیم تا جا به جایی انجام شود.
وی افزود: اگر بتوانیم این مصوبه دولت را بگیریم که به شدت دنبال آن هستیم، پیش بینی می کنیم تا پایان شهریورماه 96 کار تخلیه حریم قلعه انجام شود.
تخلیه کامل مهمانسرای لشکر 84 خرم آباد گام مهمی در آزاد سازی قلعه فلک الافلاک و در ادامه ثبت جهانی این اثر ارزشمند به شمار می رود.
قلعه تاریخی فلک الافلاک بر بلندای تپه ای باستانی و در مرکز شهر خرم آباد واقع که از این اثر در منابع تاریخی مکتوب با نام های متفاوت، دژ شاپورخواست، سابرخاست، دزبر، قلعه خرم آباد و قلعه فلک الافلاک یادشده است.
این اثر از یادگارهای شهر کهن شاپور خواست و بنای اولیه آن به زمان شاپور اول ساسانی در قرن سوم میلادی برمی گردد.
موزه قلعه فلک الافلاک پس از ثبت در فهرست آثار ملی کشور، موزه فلک الافلاک نام گرفته و شامل بخش های مردم شناسی، هنرهای سنتی و باستان شناسی می شود.
در تالار موزه مردم شناسی، عکس ها و ماکت های کوچک و بزرگ متعددی از شیوه ها و رسوم گوناگون زندگی مردان و زنان عشایر و روستایی در منطقه لرستان به نمایش گذاشته شده است.
وسعت تقریبی این بنا حدود پنج هزار و 300 مترمربع، شامل هشت برج، 2 صحن و 300 جان پناه است که ارتفاع بلند ترین دیوار تا سطح تپه 23 متر و از سنگ آجر، خشت و ملات گچ و آهک در ساخت این اثر استفاده شده است.


کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری لرستان می باشد. استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.