استاندار: برندسازی محصولات کشاورزی لرستان در دستور کار قرار گیرد

on .

استاندار لرستان گفت: در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و استفاده از تمامی ظرفیت های استان لرستان باید برندسازی برخی محصولات کشاورزی استان لرستان در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش استانداری لرستان، هوشنگ بازوند در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان لرستان در محل استانداری لرستان افزود: استان لرستان با تولید با کیفیت برخی از محصولات کشاورزی از ظرفیت بسیار مطلوبی برخوردار است که باید با فراهم کردن زمینه برندسازی آنها بتوان در توسعه صادرات این محصولات بهره گرفت.
وی گفت: با توجه به ضعفیف بودن بخش خصوصی در استان لرستان باید تلاش کرد تا در این زمینه ها از ظرفیت های استان در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی بهره گرفت.
استاندار لرستان افزود: توسعه محصولات باغی و توجه به کشت گیاهان دارویی در قالب طرح های اقتصاد مقاومتی از دیگر اقداماتی است که باید توسط جهاد کشاورزی مورد توجه قرار گیرد.
استان لرستان اظهار کرد: آینده توسعه کشاورزی کشور در گرو توسعه محصولات گلخانه ای است که در استان لرستان نیز با توجه به شرایط اقلیمی اعم از بحران آب و یا گرما و سرماهای نامتعارف بسیاری از محصولات قادر به تحمل این شرایط اقلیمی نیستند لذا باید توجه به محصولات گلخانه ای در اولویت قرار گیرد.
وی با بیان اینکه در استان لرستان در زمینه تولید محصولات گلخانه ای ظرفیت خوبی وجود دارد، گفت: در حال حاضر سه مجتمع گلخانه ای در استان تعیین تکلیف شده است و 30 هکتار سطح زیرکشت محصولات گلخانه ای در استان وجود دارد و علاوه بر این ایجاد 130 هکتار زیرساخت برای مجتمع های گلخانه ای در دستور کار قرار دارد.
بازوند گفت: امسال 20 هکتار سطح زیر کشت برای محصولات اقتصاد مقاومتی به عنوان تعهد اقتصاد مقاومتی استان در بخش تولید محصولات گلخانه ای در نظر گرفته شده است که به طور متوسط 6 هزارتن به تولیدات محصولات گلخانه ای استان افزوده می شود.
وی گفت: سال گذشته میزان تولیدات گلخانه ای استان به 12 هزار و 600 تن رسید و طبق برنامه ریزی اعمال شده همه ساله مقداری بر سطح زیر کشت این محصولات افزوده می شود.
استاندار لرستان افزود: لرستان در زمینه توسعه باغات و تولید محصولاتی همچون انارو انجیر در مناطقی همچون کوهدشت، پلدختر و رومشکان مستعد است که می توان زمینه صادرات این محصولات را فراهم کرد.
بازوند با اشاره به ظرفیت استان لرستان در کشت گیاهان دارویی گفت: استان لرستان تنها استانی است که در کشور در بخش گیاهان دارویی طرح اقتصاد مقاومتی ارائه داده است.
وی افزود: 150هکتار کشت گیاهان دارویی امسال در قالب طرح های اقتصاد مقاومتی برای استان تعریف شده است که از این میزان 75 هکتار ویژه کشت زعفران است.
بازوند گفت: از ابتدای امسال تاکنون 350 هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده است و پیش بینی می شود تا پایان امسال تولید گندم استان به 420 هزار تن برسد.
وی افزود: سال گذشته تولید گندم استان 563 هزار تن بود که امسال با توجه به کاهش بارندگی ها این میزان کاهش داشته است.
استاندار لرستان با بیان اینکه میزان برداشت کلزا از مزارع آبی لرستان 2 هزار و 900 تن بوده است، گفت: کشاورزان به کشت کلزا تمایل کمتری دارند و در مقابل به کشت محصولاتی همچون سیب زمینی را می پسندند بطوریکه 10 برابر مصرف استان سیب زمینی کشت می شود.
استاندار لرستان گفت: ایجاد اشتغال برای چهار هزار و 500 نفر سهمیه و تعهد جهاد طی سال جاری است که تا پایان سال محقق خواهد شد.
گفتنی است در این نشست سامانه نیپا (نظام یکپارچه پیشرفته و پایش اقتصاد مقاومتی) رونمایی شد.
این سامانه از قابلیت ثبت طرح های اقتصاد مقاومتی برخوردار است و پیشرفت فیزیکی، عملکرد و پیش بینی منابع پیشرفت طرح ها و میزان اشتغال ناشی از طرح های اقتصاد مقاومتی را می توان ثبت کرد.

کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری لرستان می باشد. استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.