معاون استاندار: بیش از 25 هزار شغل در سال 95 در لرستان ایجاد شد

on .

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استاندار لرستان سال 1395 را سالی کم نظیر در زمینه اقتصاد مقاومتی در این استان خواند و گفت: بیش از 25 هزار شغل در این سال در استان لرستان ایجاد شده است.

به گزارش روابط عمومی استانداری لرستان، مهرداد غضنفری در نشست اطلاع رسانی خدمات دولت در سالن جلسات استانداری لرستان گفت: سال 95سالی کم نظیر در زمینه اقتصاد مقاومتی برای لرستان بود.
وی اظهار کرد: قرار گرفتن لرستان در فهرست استان های پایلوت اقتصاد مقاومتی یک ظرفیت بزرگ برای این استان بود که نتیجه آن سفر مسئولان کشوری به این استان و حل و فصل مشکلات طرح های این استان بود.
وی افزود: طی این سفرها شناخت خوبی از وضعیت استان کسب شد که نتیجه آن تامین خواسته ها و توقعات نرم افزاری و سخت افزاری همانند تفویض 100 اختیار برای حل مشکلات درون استان با حداقل زمان ممکن بود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استاندار لرستان درخصوص تامین سرمایه مورد نیاز برای طرح ها اظهار کرد: در سال 95 سند اشتغال استان با پیش بینی سرمایه گذاری 37 هزار و 130 میلیارد ریالی و ایجاد اشتغال 25 هزار نفری تنظیم شد که خوشبختانه در پایان سال گذشته 41 هزار و 360 میلیارد ریال سرمایه گذاری و 25 هزار و 803 شغل ایجاد شد که در مجموع سند اشتغال استان دارای 112 درصد تحقق است.
وی با تاکید به اینکه ستاد تسهیل با برخورداری از جایگاه محکم قانونی می تواند موانع تولید را برطرف کند، تصریح کرد: در سال گذشته 172 جلسه ستاد تسهیل با دارا بودن 721 مصوبه و اجرایی شدن 60 درصد از مصوبات توانست جزو پنج استان برتر کشور در این زمینه شود.
غضنفری به رشد صادرات غیرنفتی استان در دولت تدبیر و امید اشاره کرد و گفت: 86 میلیون دلار میزان صادرات نفتی استان در سال 92 بوده که این درحالی است که در سال گذشته این رقم به 235 میلیون دلار با 173 درصد رشد افزایش یافته است.
وی سرمایه گذاری 200 میلیون یورویی و اشتغال یکهزار و 200 نفری در فولاد ازنا، افتتاح فاز اول صنایع غذایی گهر دورود با سرمایه گذاری 135 میلیارد تومان و اشتغال زایی 200 نفر، کلنگ زنی طرح کارخانه آهک هیدراته صنعتی پلدختر با حجم سرمایه گذاری یکهزار میلیارد ریال و اشتغال زایی 500 نفر، کلنگ زنی نیروگاه گازی 1000 مگاواتی خرم آباد با سرمایه گذاری 500 میلیون یورو از جمله برنامه ها بوده است.

** نرخ بیکاری لرستان در سال گذشته به 13/1کاهش داشته است
رییس سازمان مدیریت برنامه و برنامه ریزی لرستان نیز در این نشست اظهار کرد: در پایان سال ۱۳۹۰نرخ بیکاری لرستان در کشور ۲۰درصد بود و در رتبه نخست کشور قرار داشتیم ولی بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن که در انتهای سال گذشته صورت گرفت نرخ بیکاری به ۱۳درصد رسید و در رتبه ۱۱ کشور قرار گرفتیم البته این به آن معنا نیست که ما در استان بیکار نداریم چراکه اکنون 70 هزار بیکار در لرستان وجود دارد.
علی هادی چگنی افزود: شهرستان های کوهدشت، رومشکان و دلفان بالاترین نرخ بیکاری و شهرهای ازنا، پلدختر و دوره چگنی کمترین نرخ بیکاری را در استان دارند.
وی با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید اعتبارات عمرانی لرستان 1/5 برابر نسبت به گذشته افزایش داشته است، گفت: در دنیا محور توسعه بخش خصوصی است و ما باید در هر شرایطی حامی سرمایه گذار بخش خصوصی باشیم.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان افزود: وظیفه دولت برای توسعه اقتصادی در هر جامعه ای، فراهم کردن زیرساخت های لازم برای سرمایه گذاری بخش خصوصی است.
وی تصریح کرد: خوشبختانه بیشتر زمینه های سرمایه گذاری بخش خصوصی از جمله فرودگاه فراهم شده و زیر ساخت های دیگر از قبیل آزادراه و راه آهن نیز با جدیت در حال انجام است.
این مسئول با اشاره به احیای کشت و صنعت لرستان افزود: احیای این مجموعه که مطالبه بر حق مردم بود با پیگیری های مستمر و شبانه روزی به نتیجه رسید.
چگنی اظهار کرد: هدف گذاری و برنامه ریزی ها برای توسعه لرستان به خوبی انجام شده و شاخص های اقتصادی خوشبختانه تغییر کرده است.
وی افزود: در بحث گردشگری که می تواند نقش بسیار مثبتی در کاهش نرخ بیکاری داشته باشد اقدامات موثری انجام شده به طوریکه اکنون جزو هفت استان برتر گردشگری در کشور هستیم.

** لرستان جزو پنج استان امن کشور است
معاون سیاسی امنیتی استاندار لرستان نیز در این نشست با اشاره به کاهش 53 درصدی سرقت از سال 92 تا سال 95 گفت: لرستان جزو پنج استان امن کشور است.
حبیب الله خجسته پور از کاهش 6 درصدی نرخ خودکشی در لرستان خبر داد و افزود: لرستان در کشف جرائم در سطح کشور رتبه ششم را به خود اختصاص داده است.
وی با اشاره به افزایش دفاتر حزبی از 24 دفتر به 57 دفتر در دولت یازدهم گفت: خانه احزاب استان لرستان نیز به زودی افتتاح می شود.
معاون سیاسی امنیتی استاندار لرستان با بیان اینکه خرم آباد جزو هفت شهر برتر گردشگری معرفی شده است، افزود: 358 سازمان مردم نهاد در حوزه های مختلف در استان لرستان فعالیت دارند.
وی برگزاری رویدادهای بین المللی مختلف و بیش از 350 کنسرت در دولت یازدهم را یادآور شد و اظهار کرد: نرخ بی سوادی از ۹۰هزار نفر به ۴۰ هزار نفر رسیده است.

** بهره برداری از یکهزارو 128 طرح از ابتدای امسال تاکنون در لرستان
معاون هماهنگی و امور عمرانی استاندار لرستان نیز در این نشست گفت: از ابتدای امسال تاکنون یکهزار و ۱28 طرح با اعتباری افزون بر 12 هزار میلیارد ریال در سطح استان لرستان به بهره برداری رسیده است.
محمد اصلانی افزود: ۹۰۱ طرح از این تعداد مربوط به هفته دولت است که با اعتباری افزون بر هشت هزار و 960 میلیارد ریال در حال بهره برداری می باشند.
وی یادآور شد: در هفته دولت در مجموع ۹۶۱ طرح در بخش های مختلف بهره برداری و کلنگ ‌زنی می ‌شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان به عملکرد دولت تدبیر و امید در چهار سال گذشته اشاره کرد و گفت: در این مدت شاهد بهره برداری سد رودبار، سد ایوشان و مروک در استان لرستان بودیم که این خود گوشه ای از خدمات دولت تدبیر و امید در لرستان است.
این مسئول افزود: امروز در بحث راه ارتباطی شاهد اجرای ۱۳۴ کیلومتر راه ارتباطی آزادراه خرم آباد به اراک با 12 هزار میلیارد ریال اعتبار و پیشرفت ۴۲ درصدی هستیم.
وی اظهار کرد: در زمینه راه ارتباطی ریلی ۱۱۴ کیلومتر اجرای راه آهن دورود به خرم آباد است که سه هزار و 500 میلیارد ریال اعتبار برای آن در نظر گرفته شده و تاکنون ۲۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
اصلانی افزود: در طرح های آزادراه خرم آباد اراک و راه آهن دورود به خرم آباد بیش از سه هزار و 500 نفر مشغول به کار هستند.

کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری لرستان می باشد. استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.