استاندار لرستان: دید یکسان داشتن به استان‌ها صحیح نیست

on .

استاندار لرستان گفت: شش پروژه مهم استان نیازمند حمایت ویژه هستند.

به گزارش روابط عمومی استانداری لرستان، دکتر سید موسی خادمی در ادامه جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی و شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان، با بیان اینکه در استان‌های زاگرس‌نشین فقر اولیه‌‌ای وجود دارد و از طرفی سرمایه‌گذاری برای رفع این معضل نیست، ادامه داد: این مسئله باعث به وجود آمدن بیکاری، آسیب‌های اجتماعی و بروز جرائم در منطقه می‌شود و این روند سیکل مشخصی دارد که شکستن آن نیازمند مداخله عوامل بیرونی و دولتی است.

وی با اشاره به اینکه دولت‌ها در این میان می‌توانند نقش موثر و خوبی را ایفا کنند، افزود: ضعف منابع باعث محدودیت در انجام کارهاست و محدودیت منابع سبب مشخص شدن مدیریت خوب است چراکه در ضعف‌ها و محدودیت‌ها مدیریت مشخص خواهد شد.

خادمی با اشاره به اینکه دید یکسان داشتن نسبت به استان‌ها صحیح نیست، گفت: با توجه به منابع محدود باید نیاز و ضرورت‌های استان‌ها را درنظر گرفت.

استاندار لرستان تغییر در نظام برنامه‌ریزی را وظیفه اصلی کمیسیون برنامه و بودجه اعلام کرد و افزود: برای این کار کمیسیون نیاز به تجربه بالایی دارد.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه از طریق ماده‌ها و ردیف‌ها، اعتباراتی برای مناطق محروم درنظر گرفته شده اما پرداختی در این گزینه‌ها وجود نداشته است.

خادمی با بیان اینکه اصلاحاتی در نظام بانکی نیاز است، اظهار داشت: متاسفانه بانک‌های دولتی را برای حل مشکل بخش خصوصی تحت فشار قرار می‌دهیم اما بانک‌های بخش خصوصی با حوزه تولید و مناطق محروم برخورد مناسبی ندارند.

وی با اشاره به اینکه تنها ۱۰ درصد از سرمایه استان و منابع بانک‌های خصوصی در آن استفاده و سرمایه‌گذاری می‌شود، گفت: توزیع سود میان بخش‌ها منطقی نبوده و وظیفه دولت‌ها توزیع سود به صورت معقول در میان بخش‌هاست.

استاندار لرستان با بیان اینکه در استان شش پروژه مهم وجود دارد که نیازمند حمایت و عنایت ویژه اعضای کمیسیون است، ادامه داد: از جمله این پروژه‌ها می‌توان به راه‌آهن دورود- خرم‌آباد با ۳۰درصد پیشرفت فیزیکی، آزادراه با ۴۵ درصد، کریدور مرز بازرگان و محور ازنا-الیگودرز- اصفهان اشاره کرد که پروژه‌هایی استانی و فرااستانی هستند.

خادمی نقش فرودگاه را در توسعه استان‌ها بسیار مهم دانست و اظهار داشت: اعتبار طرح توسعه فرودگاه خرم‌آباد تا بحال از منابع استانی پرداخت شده که نیاز است از اعتبارات ملی و  محل بودجه شرکت فرودگاه‌ها پرداخت شود.

وی در ادامه پروژه ساماندهی قلعه فلک‌الافلاک را نیز از با ارزش‌ترین طرح‌ها عنوان کرد و گفت: ترکیب این بنای عظیم و تاریخی با رودخانه خرم‌آباد می‌تواند بخش مهمی از اقتصاد منطقه را جبران کند.

وی یادآور شد: در توافق با ارتش و سپاه و تلاش و پیگیری‌های انجام شده جهت تخلیه اطراف قلعه قرار شده ۶۰ میلیارد تومان طی دو سال پرداخت شود.

استاندار لرستان بیان داشت: لرستان‌ دارای ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بزرگ و مهمی است که متاسفانه تا بحال استفاده نشده و در این راستا نیاز به حمایت و توجه خاص دارد.


کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری لرستان می باشد. استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.