استاندار: کشاورزان غیربومی همچنان معضل لرستان/ شایسته نیست از اراضی استفاده نکنیم

on .

استاندار لرستان گفت: برای استانی که نرخ بیکاری آن بالا بوده شایسته نیست خود از اراضی کشاورزی استفاده نکند.

به گزارش روابط عمومی استانداری لرستان، دکتر سید موسی خادمی در جلسه اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: برنامه‎های اقتصاد مقاومتی تدوین شده که بخشی از آن شامل برش‎هایی بوده که در سطح ملی به دستگاه‎های اجرایی اعلام شده و تعدادی پروژه استانی نیز تحت عنوان اقتصاد مقاومتی استان به آن اضافه شده است.

وی با اشاره به گزارشات جهاد کشاورزی در جلسه بیان داشت: در بعضی شاخص‎ها مطابق با برنامه عمل کرده و در تعدادی از آنها نیز با شاخص‎ها فاصله داریم که ممکن است زیاد یا کم باشد و البته مهم این است که اگر چیزی تعهد کردیم را انجام دهیم.

دکترخادمی با بیان اینکه اگر برنامه‎ای با شرایط استان عملیاتی نمی‎شود و با امکانات و وضعیت ماسازگار نیست باید آن تعهد را اصلاح کنیم، تصریح کرد: در رابطه با دانه‎های روغنی مشکل داشته و با تعهدات خود خیلی فاصله داریم که باید آن را حل کنیم.

استاندار لرستان خاطرنشان کرد: الگوی کشت را به صورت کامل نمی‎توان از بالا تحمیل کرد و باید اقتصاد کشاورز را نیز درنظر گرفت. وی می‎خواهد کار کند که درآمد داشته باشد، ما باید یک نقطه بهینه بین این دو مطلب پیدا و اعلام کنیم که در جلسه بعد سازمانجهاد کشاورزی، مرکز تحقیقات و امور آب آن را تنظیم خواهند کرد.

وی ادامه داد: این الگوی کشت باید حداقل در برخی از دشت‎های مهم استان اعمال شده و نیز بتوانیم آن را اعمال کنیم تا اجرا شود .

دکترخادمی با اشاره به معضل کشاورزان غیربومی که اقدام به کشت‎های بی رویه سیب‎زمینی و چغندرقند در استان می‎کنند، گفت: این افراد به زور اقدام به این کار نکرده‎اند و زمین را اجاره کرده است؛ باید کار ترویجی روی کشاورزان خود داشته باشیم تا به سمت این کار آمده و تولید محصولات کشاورزی را خود انجام دهند.

استاندار لرستان اظهار داشت: اگر قرار است محصولی کاشته شود چه بهتر خود کشاورز لرستانی این کار را انجام دهد.

وی گفت: برای استانی که نرخ بیکاری آن بالاست شایسته نیست که خود کار نکرده و از زمین‎های کشاورزی استفاده نکنند؛  باید بررسی کنیم که علت این موضوع چیستکه به نظر می‎رسد بخشی از آن مربوط به آموزش و کارهای ترویجی است که جهاد کشاورزی باید بیشتر در این رابطه فعالیت کند.

دکترخادمی با اشاره به کشت محصولات آبدوست از جمله سیب زمینی در استان گفت: این محصولات مصرف آب بالایی دارند و تا به حال نیز بیش از آنچه برای استان تعیین شده در حال کشت هستند بنابراین باید آن‎ها را کنترل کنیم.

کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری لرستان می باشد. استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.