استاندار لرستان: نیاز آبی هر منطقه متناسب با کشت محصول مشخص شود

on .

استاندار لرستان گفت: نیاز آبی هر منطقه متناسب با کشت محصول مشخص شود.

به گزارش روابط عمومی استانداری لرستان، دکتر سید موسی خادمی در جلسه اقتصاد مقاومتی لرستان با بیان اینکه الگوی کشت در بخش کشاورزی موضوعی اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و چندلایه ‎ ای است و کار ساده‎ای نیست بلکه نیازمند کار ترویجی و فرهنگی است و در برخی جاها مربوط به مسائل کلان اقتصادی است، اظهار کرد: در انجام این کار مشکلاتی وجود دارد البته شروع آن خوب است و راهی جز اجرای آن نداریم.

وی گفت: در این مسیر بحث آب، اقتصاد، توسعه پایدار در اقتصاد مطرح است و دو عامل ما را وادار به این کار کرده است، یکی از این عوامل کشاورزی است که بیشتر از سطح کشتی که برایش تعیین شده اقدام به کشت می ‎ کند و مشکلاتی را برای خود ایجاد می ‎ کند به عنوان نمونه یک کشاورز به‎جای کشت ۲۵۰ تن کشت مبادرت به کشت ۴۰۰ تن می ‎ کند و ما این را نمی ‎ پذیریم.

استاندار با بیان اینکه باید بنابر نیاز کشور محصول کشت شود، اضافه کرد: براین اساس خروجی کارمان تغییری درمصرف آب شود.

خادمی افزود: جهادکشاورزی روی سطح کشت کشاورزان کنترل داشته باشد که محصولی که قرار است کاشته شود چقدر آب نیاز دارد و آب منطقه ‎ ای نیز میزان آب را تعیین کند و بیشتر از آن آب به کشاورز داده نشود . در این راستا انحرافات را مشخص کنید که چقدر مازاد کشت شده است.

نماینده عالی دولت در استان بیان کرد: جلسات مشترک حفاظت منابع طبیعی و منابع آب تشکیل شود و متناسب با سطح زیر کشت نیازهای آبی متناسب با استاندارد مشخص و به هر منطقه و شهرستانی میزان آب معین شود.

وی افزود: اولین کار در ضمانت اجرایی این است که بفهمیم چه اتفاقی افتاده و با برنامه چهار ساله‌ای که جدیدا بسته شده هماهنگی ایجاد شود.

خادمی بیان کرد: همچنین ارتباط بین کشاورز و کارشناس کنترل شود.

وی درباره توزیع نامناسب کارشناسان در شهرستان‌های استان، اظهار کرد: باید این موضوع بررسی شود و اگر برخلاف آنچه که باید توزیع می‎شده انجام نشده باید نیروها به جای خود برگردانده شوند یعنی اگر قرار بوده کسی در الیگودرز مشغول به‎کار شود و در خرم‎آباد به‎کار گرفته شده باید او به الیگودرز برود.

استاندار لرستان تاکید کرد: چنانچه تخلفی شده دیوان محاسبات و دستگاه‎های نظارتی ورود جدی پیدا کنند.

کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری لرستان می باشد. استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.