همه سلیقه‌ها کنار هم کار کنند؛ توسعه لرستان به بخش خصوصی گره‌خورده است/ نقش رسانه‌ها پررنگ شود

on .

استاندار لرستان با تاکید بر اینکه اگر بخش خصوصی نیاید و در استان سرمایه‌گذاری نکند، لرستان توسعه پیدا نمی‌کند، از رسانه‌ها خواست نقش خود را در توسعه استان پررنگ کنند.

به گزارش روابط عمومی استانداری لرستان، سید موسی خادمی در گفتگوی خبری تلویزیونی با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران اظهار داشت: برای پاسخ به این سوال که انقلاب چه دستاوردهایی داشته باید سوال پایه ای دیگری را پاسخ بدهیم، اینکه ملت ایران در انقلاب دنبال چه بود و مردم حس می کردند چه چیزی را کم دارند و باید به آن برسند.

وی با بیان اینکه شعار معروف «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» خود گویای خواسته مردم از انقلاب است و دستاوردهای انقلاب را در قالب همین شعار می توانیم مطرح کنیم، تصریح کرد: مردم ایران می خواستند به عنوان یک ملت مستقل مطابق با منافع ملی خود تصمیم گیری کنند و تحت تاثیر قدرت های بیرونی نباشند.

حاکمیت مردم بر سرنوشت خودشان مهم ترین دستاورد انقلاب است

استاندار لرستان با تاکید بر اینکه دستاورد مهم انقلاب بحث حاکمیت مردم بر سرنوشت خودشان بود، یادآور شد: مردم در انقلاب می خواستند بر اساس اعتقادات دینی و مذهبی خود بر سرنوشت شان حاکم شوند.

خادمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برنامه های دهه فجر در لرستان گفت: در این ایام یک هزار و ۷۶۵ پروژه عمرانی و اقتصادی افتتاح و کلنگ زنی می شود، پروژه های عمرانی در بخش تامین آب روستایی، راه، زیرساخت های گاز و برق و... است و پروژه اقتصادی در بخش مشارکت بخش خصوصی و بانک ها با هدف اشتغالزایی است.

باید پروژه های نیمه تمام استان را جمع بندی کنیم

وی با بیان اینکه یک هزار و ۱۳ پروژه عمرانی با اعتبار ۹۰۱ میلیارد تومان افتتاح و کلنگ زنی می شود و در بخش اقتصادی نیز ۷۵۷ پروژه با اعتبار ۶۹۷ میلیارد تومان افتتاح و کلنگ زنی می شود، تصریح کرد: کمتر از ۳ درصد پروژه ها کلنگ زنی می شوند و در واقع اجرای ۴۰ پروژه اقتصادی و عمرانی در استان آغاز می شود.

استاندار لرستان یادآور شد: ما باید ابتدا پروژه های نیمه تمام استان را جمع بندی کنیم.

جایی برای بحث های بی محل و بی اثر نیست، باید همه سلیقه ها کنار یکدیگر بیایند و کار کنند

خادمی با اشاره به اینکه در ابتدای حضور خود در لرستان چند موضوع را هدفگذاری کردم، اظهار داشت: نخست آنکه به دنبال حاکمیت یک آرامش و وحدت و انسجام در سطح استان بودم، به اندازه کافی لرستان عقب ماندگی در حوزه های مختلف دارد، دیگر جایی برای بحث های بی محل و بی اثر نیست، باید همه سلیقه ها کنار یکدیگر بیایند و کار کنند.

وی با بیان اینکه تقریبا همه شهرستان های لرستان را از نزدیک بازدید کرده و پروژه های شهرستان ها را بررسی کرده ام، تصریح کرد: در نهایت یک برنامه به عنوان برنامه «پیشبرد پروژه های کلیدی» استان را تهیه و تدوین کردیم، این برنامه شامل پروژه های کلیدی عمدتا بزرگ استان می شود و نقش آنها در لرستان فراپروژه ای است، ۱۱۷ پروژه کلیدی در قالب این برنامه عملیاتی اجرا می شوند.

برخی از پروژه هایی که قابلیت اجرایی شدن نداشتند را از اولویت خارج کرده ایم

استاندار لرستان با تاکید بر اینکه برخی از پروژه هایی که قابلیت اجرایی نداشتند، بدون مطالعه آغاز شده و یا امکان سنجی نشده بودند از اولویت خارج شده اند، افزود: برای اجرای ۱۱۷ پروژه کلیدی استان برنامه زمانبندی مشخص کرده ایم، گروه پیگیری نیز برای آنها در نظر گرفته می شود تا به صورت ماهانه و هفتگی بررسی شوند.

خادمی با اشاره به اینکه بیش از ۲ هزار و ۱۷۰ پروژه نیمه تمام عمرانی در لرستان وجود دارد که تکمیل آنها با فرض ثابت ماندن قیمت ها، ۶ هزار و ۴۸۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، یادآور شد: این در حالی است که اعتبار عمرانی امسال لرستان یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان است و این اعتبار را به صورت کامل هم تخصیص نمی دهند.

وی افزود: شروع کار بی برنامه درست نیست، ممکن است اینگونه برنامه ها رضایت مقطعی را در پی داشته باشد اما در بلندمدت تبدیل به حجم زیاد پروژه های نیمه تمام می شود.

اگر بخش خصوصی نیاید، لرستان توسعه پیدا نمی کند

استاندار لرستان در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع سرمایه گذاری بخش خصوصی در استان اشاره کرد و اظهار داشت: باید در این حوزه برخی تنگ نظری ها را حذف کنیم، کسانی دوست ندارند سرمایه گذار به استان بیاید و و در ادارات سنگ اندازی می کنند، این مسائل باید حل شود.

خادمی با بیان اینکه اگر بخش خصوصی نیاید و در استان سرمایه گذاری نکند، لرستان توسعه پیدا نمی کند، تصریح کرد: دولت در حد اجرای پروژه های زیرساختی می تواند فعالیت کند، برای اجرای پروژه های اشتغال زا در حوزه های مختلف بخش خصوصی باید ورود کند.

وی با تاکید بر اینکه نباید لرستان بدترین فضای کسب و کار را برای سرمایه گذاران داشته باشد، باید شرایط را برای حضور سرمایه گذار محیا کنیم، افزود: از سوی دیگر نباید اجازه دهیم افرادی به نام سرمایه گذار بیایند و سرمایه های لرستان را به استان های دیگر ببرند، اما اصل بر این است که از سرمایه گذار دارای اهلیت دعوت کنیم و به او احترام بگذاریم و حمایت کنیم.

تخصیص ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب برای سد معشوره

استاندار لرستان در خصوص آخرین وضعیت اجرای سد معشوره نیز گفت: سالیان طولانی بحث اجرای این سد بود، اما تقریبا این سد حذف شده بود و تنها عدد یک میلیون ریال اعتبار برای آن گذاشته بودند که عنوان سد حذف نشود.

خادمی با بیان اینکه خوشبختانه توانستیم بخشی از تخصیص آب این سد را برگردانیم، الان این سد تخصیص ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب را گرفته است، تصریح کرد: از بودجه امسال نیز برای این سد اعتبار گذاشته شده است، ۱۳ تا ۱۴ میلیارد تومان اعتبار در پیوست بودجه دارد و به صورت مشارکتی اجرا می شود.

وی یادآور شد: امیدوارم سال آینده عملیات اجرایی سد شروع شود.

دوست داریم نقش رسانه ها در توسعه استان پررنگ شود

استاندار لرستان در بخش دیگری از سخنان خود به نقش رسانه ها در توسعه استان اشاره کرد و اظهار داشت: رسانه ها هم می توانند به توسعه کمک کنند و هم اگر در مسیر دیگری باشند ضد توسعه عمل کنند، اما در لرستان رسانه ها در مسیر مثبت قدم برمی دارند.

خادمی با بیان اینکه برای توسعه لرستان نیازمند مساعدت رسانه ها هستیم، در حوزه سرمایه گذاری و فرهنگ سازی نیز رسانه ها می توانند خیلی موثر باشند، تصریح کرد: ما اعتقاد به رسانه و آزادی رسانه داریم، رسانه ها نیز دقت کنند مرز انتقاد و تخریب را رعایت کنند.

وی با اشاره به اینکه حرف های رسانه ها نیز باید کارشناسی باشد، گاها برخی مطالب بدون کارشناسی گفته می شود، یادآور شد: دوست داریم نقش رسانه ها در توسعه استان پررنگ شود.

کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری لرستان می باشد. استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.