استاندار لرستان: رسانه‎ها همدیگر را نقد درونی کنند

on .

 

استاندار لرستان گفت: همگرایی رسانه و دولت باعث افزودن نیروها شده و انشقاق و درگیری تنها هدررفت زمان و نیرو است.

به گزارش روابط عمومی استانداری لرستان، سید موسی خادمی در نشست با مطبوعات استان اظهار داشت: اینکه گفته می‎شود کار مطبوعات در استان به سختی پیش می‌رود و این مسئله به دولت برمی‌گردد خیلی نظر درستی نیست.

وی با بیان اینکه تنها بخشی از این اتفاق به دولت‎ها برمی‎گردد و مابقی مربوط به خود رسانه‎ها است، افزود: اعتقاد به این موضوع که دولت باید به مطبوعات اعتبار داده و آنها را مورد حمایت قرار دهد درست نیست چراکه خیلی از حمایت‎ها ملی بوده و مقدار استانی محدود است.

خادمی بر تخصصی بودن کار رسانه‎ها تاکید کرد و گفت: کار باید درست و اصولی انجام شده و اقتصاد آن دیده شود؛ در لرستان اقتصاد صنعتی و خدماتی ضعیف است و نمی‎توان به خوبی رسانه‎ها را حمایت کرد پس خدمات‎دهی به آنها ضعیف است. حتی در استان‎هایی که صنعتی هستند بین رسانه‎ها رقابت وجود دارد و همه آنها به خوبی حمایت نمی‎شوند.

استاندار لرستان با بیان اینکه رسانه‎ها باید همدیگر را نقد درونی کنند، اضافه کرد: انجمن و خانه مطبوعات می‎بایست پالایش شود چراکه ممکن است بعضی حذف یا به هم پیوسته شوند و با این کار تاثیرگذاری آنها نیز بیشتر خواهد شد.

وی به بخشنامه توزیع آگهی‎های دولتی اشاره کرد و بیان داشت: آگهی‎ها باید از طریق ارشاد توزیع شده و انجمن یا صنفی بر کار مطبوعات نظارت کند. البته  خود آنها نیز می‎بایست در مقابل تخلفات ساکت نمانند و نظارت داخلی داشته باشند و ارشاد نیز کنترل کند.

خادمی با بیان اینکه بخشی از کار که به عهده ماست را رعایت کرده و اجازه نمی‎دهیم هیچ پرداختی بجز با مجوز ارشاد انجام شود، ادامه داد: بخش عمده نظارت بر عهده خود مطبوعات است و در این رابطه باید اقدام کنند.

مدیر ارشد لرستان با اشاره به اینکه به مجموعه‎ها و ارگان‎های دولتی اعلام می‎کنیم که همکاری لازم را برای رعایت دستورالعمل «میم الف» داشته باشند، گفت: در این راستا همکاری لازم به عمل آمده و بخشنامه به دستگاه‎ها اعلام می‎شود اما خود رسانه‎ها نیز باید کنترل کنند و بر کار همدیگر نظارت داشته باشند.

وی خبرنگار را فردی مسئول عنوان کرد و اظهار داشت: افراد در جامعه آزاد هستند و می‎توانند هر کاری انجام دهند اما اگر فرد مجوز گرفت پس کار قانونی دارد و در مقابل آن مسئول است.

خادمی ساماندهی خبرنگاران استان را اقدامی مطلوب اعلام کرد و افزود: هدف اصلی رسانه‎ها بالا بردن آگاهی جامعه است و نباید اجازه داد افراد ناآگاه، آگاهی بخش باشند؛ همچنین خبرنگار باید اطلاعاتش را بالا ببرد و تخصصی مسائل را کنکاش کند.

استاندار لرستان تصریح کرد: تخصص و آگاهی آنها باید در شان و رسالت کار مطبوعات باشد و قبل از جلسات یا مصاحبه اطلاعات خود را در رابطه با موضوعات به روز کرده و بالا ببرند تا کیفیت کار بهتر شود.

وی بیان داشت: اگر کیفیت کار بالا رود نیاز به بها دادن نیست بلکه خود مسئول، رسانه را لازم دیده و مجبور می‎شود که با او همکاری کند.

خادمی با بیان اینکه رکن چهارم دموکراسی رسانه است و این نگرش نتیجه تعمق در نقش و کارکرد آن است، گفت: البته رسانه‎ای که به معنای واقعی فیلتر بین نیازهای جامعه و دولت‎ها باشد و بتواند فشارها را شناسایی و در راستای برطرف کردن ضعف‎ها کوشش کند.

مدیر ارشد لرستان بیان داشت: اگر این فضا ممکن شود مشکلی نیز وجود نخواهد داشت اما اگر آگاهی پایین و اطلاعات مربوط به سال‎های گذشته باشد کاری از پیش نخواهد برد.

وی به بحث مطالبات نشریات از دولت اشاره کرد و افزود: آگهی‎ها، مناقصات و مزایده‎ها شامل طلب دستگاه‎ها می‎شوند که باید پرداخت شوند و در این رابطه به مدیری که تخطی کند اخطار داده می‎شود اما یک مصاحبه و پوشش جلسه مشمول این موضوع نمی‎شود.

دکتر خادمی در رابطه با آمارسازی اظهار داشت: به این موضوع اعتقاد ندارم و باید خروجی‎ها دیده شود. دیده می‎شود که برخی خبری ساخته و خود حمله می‎کنند که زیبنده نیست. باید اگر خبری داده می‎شود مورد تحلیل قرار گیرد و موضوع را بررسی کرد. موضوعات با نقد معقول و منطقی درست حل می‎شوند و با عددسازی و مچ‎گیری کاری از پیش نمی‎رود.

وی با اشاره به آمار گردشگران نوروزی با بیان اینکه حدود سه میلیون و هشتصد هزار نفر از استان بازدید کردند، گفت: در مورد این آمار روش محاسبه ما در همه جای کشور وجود دارد و مورد استفاده قرار می‎گیرد اگر اشکال داشته باشد مربوط به روش آمارگیری است.

مدیر ارشد لرستان با بیان اینکه علاقه‎ای به حرف‎های بی‎ربط و زودگذر نداریم، گفت: سیاست ما این است که کار اساسی و پایه‎ای را می‎پذیریم.

استاندار لرستان با اشاره به اینکه قبول داریم که باید منفعت صنف را درنظر گرفت اما در این رابطه نباید اصول را فدا کرد، ادامه داد: بحث‎ها باید منتقل شوند و انتقاد سازنده و حرف درست رسانه را می‎پذیریم اما آنها نباید به دنبال موضوعات حاشیه‎ای بروند. باید کار مدیر را پیگیری کرده و بر آن نظارت داشته باشند اما عزل و نصب‎ها به آنان مربوط نمی‎شود.

وی تصریح کرد: اگر شکایت از رسانه در رابطه با فعالیت و نظارت آنها بر کار مدیر باشد که به مسئول می‎گوییم از کار خود دست نگه دارد و موضوع را پیگیری خواهیم کرد اما چنانچه به او تهمتی زده شود و خانواده و شخصیتش مورد توهین قرار گیرد حق‎الناس است و به مدیر بستگی دارد که می‎بخشد یا پیگیری می‎کند و در این رابطه دستوری نمی‎دهیم.

استاندار لرستان با بیان اینکه تفکیک شخص از کار سخت است، گفت: امیدواریم با کمک تمامی رسانه‎های استان و همکاری آنان در مسیر توسعه استان پیش برویم چراکه معیار کار همه ما پیشرفت استان است و همگرایی و هم‎افزایی رسانه و دولت باعث افزودن و قوت نیروها می‎شود و انشقاق و درگیری تنها هدررفت زمان و نیرو را به دنبال دارد و کاری ضد توسعه است.

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری لرستان می باشد. استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.