استاندار لرستان: الگوی کشت با منابع آبی استان همخوانی داشته باشد

on .

استاندار لرستان بر لزوم بالا بردن بهره‌وری آب در استان تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی استانداری لرستان، سید موسی خادمی در شورای حفاظت از منابع آب استان اظهار داشت: در بحث تغییر الگوی کشت زمان برای اقدامات بازدارنده نداریم و نیاز است پنج‌شنبه هر هفته گزارش انحراف از الگوی کشت به استانداری اعلام شود.

وی با بیان اینکه امسال الگوی کشت مشخص شده و باید نظارت و کنترل کرد تا میزان سطح بیشتر نشود، افزود: اینکه شرکت آب منطقه‌ای لرستان می‌گوید کشت تمامی محصولات آبدوست در استان ممنوع شود امکان‌پذیر نیست چراکه معیشت و اقتصاد مردم محسوب می‌شود.

خادمی تاکید کرد: باید زمان برای اقدامات جدید در راستای اصلاح الگوی کشت مشخص شود که با منابع آبی استان همخوانی داشته باشد.

استاندار لرستان اضافه کرد: بهتر است کشاورزان سالانه تخصیص آب بگیرند چراکه هنوز با این موضوع در استان فاصله داریم.

وی گفت: جهاد کشاورزی به کشاورزانی که قانون را رعایت نمی‌کنند اعلام کند که به آنها امتیاز داده نشده و خرید تضمینی از آنان انجام نمی‌شود.

خادمی اظهار داشت: نیروهای قضایی و انتظامی نیز در بحث عدم رعایت الگوی کشت کشاورزان می‌توانند با خاطیان برخورد کنند.

استاندار لرستان با بیان اینکه در کل کشور به دلیل خشکسالی مشکل کم آبی داریم، افزود: لرستان نیز از این موضوع مستثنی نیست و برای حل این مشکل باید بهره‌وری از آب را بالا ببریم.

وی بیان داشت: از طرفی چون کشاورزان به کارهای معمول و متداول عادت کردند کار سختی در پیش داریم و باید به تدریج با فرهنگ‌سازی و افزایش آگاهی‌ها این کار را انجام دهیم.

مدیر ارشد لرستان با اشاره به اینکه امسال الگوی کشت اولیه‌ای ارائه شده و اگرچه ممکن است ایراداتی داشته باشد اما شروع خوبی است، گفت: مقابله با برداشت‎های غیرمجاز را در استان شروع کردیم در این راستا چاه‌های غیرمجاز مسدود و یا در حال پرشدن هستند؛ همچنین باید استفاده از کنتورهای هوشمند را تبلیغ و ترویج کنیم.

کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری لرستان می باشد. استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.