معاون استاندار: تیم اجتماعی لرستان به دنبال کاهش آسیب‌های اجتماعی استان است

on .

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری لرستان می‌گوید: سن رسیدن به بسیاری از آسیب‌های اجتماعی رو به کاهش است.

به گزارش روابط عمومی استانداری لرستان، حبیب‌الله خجسته‌پور در هفتمین جشنواره نوجوان سالم آموزش و پرورش ضمن تبریک ایام و اعیاد شعبانیه با بیان اینکه نوجوانی یک دوره گذار از کودکی به جوانی و بزرگ‌سالی است که مخاطراتی را به همراه دارد، اظهار داشت: نوجوانی نیمه‌ای از دوران کودکی و بزرگ‌سالی است که طی آن فرد علاقه زیادی دارد بزرگ‌سالی را تجربه کرده و به استقلال برسد.

وی ادامه داد: نوجوان در جایی که مسئولیتی به او داده می‌شود احساس خطر می‌کند و نمی‌تواند آن مسئولیت را به انجام برساند و از آن شانه خالی می‌کند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری لرستان بیان داشت: با توجه به ویژگی‌های این دوران خطرات خاصی در کمین نوجوانان و این نسل جامعه وجود دارد.

خجسته‌پور با بیان اینکه چنانچه والدین، بزرگسالان و... مراقبت و نظارت لازم را نداشته باشند چه بسا نوجوان در مسیری حرکت کند که آینده زندگی‎اش را با خطر مواجه کند، افزود: چنانچه حمایت‎های دوران کودکی را از نوجوان دریغ کنیم قطعاً اعتماد به نفس او خدشه‌دار می‌شود.

وی تصریح کرد: همچنین اگر استقلال لازم بدون نظارت به نوجوان داده شود ممکن است دچار صدمه‌هایی بالاخص آسیب‌های اجتماعی شود که راه برگشت برای آنان بسیار سخت خواهد بود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری لرستان گفت: نوجوانی دورانی است که رفتار اطرافیان، والدین، معلمین و مربیان باید بسیار با ظرافت صورت گیرد تا بتوانیم اعتماد به نفس او را تقویت کرده و مانع بروز آسیب‌های اجتماعی شویم؛ همچنین نوجوانی سالم داشته باشیم تا جامعه‌ای سالم را مدیریت کند.

وی در ادامه افزود: همه ما در قبال نوجوان موظف هستیم و امروزه با توجه به ابزاری که وجود دارد راه ورود نوجوان به آسیب‌های اجتماعی هموارتر شده است.

خجسته‌پور خاطر نشان کرد: چنانچه ورود نوجوان به این فضاها ممنوع شود او حریص می‌شود، برای همین باید دقت لازم را به‌ویژه امروز که آسیب‌های اجتماعی فراگیر شده‌اند؛ به کار گیریم.

وی اظهار داشت: سن رسیدن به بسیاری از آسیب‌های اجتماعی رو به کاهش است و اینجاست که وظیفه ما در راستای آگاهی‌بخشی به نوجوان سنگین‌تر می‌شود.

معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان گفت: یکی از راه‌های مواظبت ما این است که ابزارهای صحیح و سالم را جایگزین آسیب‎های اجتماعی کنیم و یکی از آن‌ها ایجاد بستر لازم در حوزه ورزش‌های همگانی و قهرمانی بوده و این ممکن است شامل حال عده‎ای خاص شود.

وی بر ایجاد فضای شاد و بانشاط در جامعه تأکید کرد و با اشاره به اینکه امسال چهلمین سال پیروزی انقلاب است، افزود: باید برنامه‌های شاد و مفرح را برنامه‌ریزی و محیطی پرنشاط را ایجاد کنیم.

خجسته‌پور تصریح کرد: در کنار کارهای علمی برنامه‌های مفرح و پر نشاط را تدوین کنید تا از بروز آسیب‎های اجتماعی در بین این قشر جلوگیری شود.

معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان با اشاره به اینکه بحث مبارزه با آسیب‌های اجتماعی در اولویت قرار گیرد، بیان داشت: در این راستا اجرای طرح تقسیم کار ملی در سطح کشور به تصویب شورای اجتماعی رسیده که در استان نیز به‌طور جدی این موضوع را دنبال می‌کنیم و بخش زیادی از اجرای آن به آموزش‌وپرورش برمی‌گردد.

وی با بیان اینکه تیم اجتماعی و مدیریت ارشد استان به دنبال کاهش آسیب‌های اجتماعی در مناطق حاشیه‌ای استان به‌ویژه خرم‌آباد است، عنوان کرد: وقتی بر مبارزه با آسیب‌های اجتماعی در مناطق حاشیه‌ای تأکید داریم در میان این مناطق مدارس و خانواده‌ها با فرزندانشان هم وجود دارند.

خجسته‌پور تأکید کرد: برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی باید برنامه‌هایی متناسب با سن نوجوانان در حوزه‌های علمی، ورزشی، هنری و موسیقی طراحی و ارائه دهیم تا نوجوان به جای اینکه به‌طرف آسیب‎ها برود به سمت این برنامه‌های متنوع و تأثیرگذار هدایت شود، در راستای مقابله با آسیب‌ها از ظرفیت سمن‌ها غافل نشویم.

کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری لرستان می باشد. استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.