استاندار لرستان تاکید کرد: برخورد با ساخت و ساز‌های غیر مجاز/اجرای برنامه کلید به کلید ۲۰۰ واحد مسکونی

on .

استاندار لرستان بر ارائه برنامه جامع بازآفرینی راه و شهر سازی تا هفته آینده دستور داد.

به گزارش روابط عمومی استانداری لرستان، سید موسی خادمی در جلسه ستاد بازآفرینی استان با بیان اینکه پراکنده‌کاری و انجام فعالیت‌های موازی از مشکلات اصلی ماست، افزود: برنامه‌های ویژه این ستاد می‌بایست متفاوت از وظایف معمول باشد و تمامی دستگاه‌ها فعالیت‌هایی فراتر از وظایف معمول خود را ارائه دهند.

وی با تاکید بر اینکه ظرف یک هفته برای چند محله برنامه ۹۷ مشخص شود، افزود: این برنامه‌ها در راستای بحث بازآفرینی و شامل کارهایی که در رسته خاص و زیرنظر این ستاد در حوزه اجتماعی، فرهنگی و... فعالیت دارند؛ باشد.

خادمی بر لزوم ایجاد یک پکیج بسته‌بندی شده تاکید کرد و گفت: راه‌و شهرسازی در این پکیج هدف را مشخص کند و هر ماه گزارش پیشرفت کاری خود را ارائه دهد.

مدیر ارشد استان با بیان اینکه به طور مثال ده اقدام مشخص برای هر محله با تعریف وظیفه دستگاه مشخص شود، ادامه داد: بحث تولید محله‌های جدید، برخی دستگاه‌ها بیشتر از سایر ارگان‌ها نقش دارند که در این مورد می‌توان به شهرداری، دهیاری و بخشداری اشاره کرد.

وی با بیان اینکه باید برای تخریب مکان‌هایی که اقدام به ساخت و ساز غیرمجاز کرده‌ و حکم آنها صادر شده است اقدام کرد، اضافه کرد: نباید این ساخت‌و سازهای غیرمجاز تکرار شوند و در اطراف شهرها جاهایی که غیرمجاز ساخت شده‌اند باید تخریب شوند.

خادمی تصریح کرد: شهرداری از طریق پروانه ساختمانی روی نقاطی که در حریم شهری است نظارت خوبی داشته باشد و حریم شهری را نیز مسکن پیگیری کند که ساخت‌و ساز غیرمجاز نداشته باشیم.

استاندار لرستان بنیاد مسکن، بخشداری، دهیاری، جهاد سازندگی ... را دستگاه‌های اصلی نظارت عنوان کرد و گفت: باید برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشیم تا دیگر شاهد ساخت‌و سازهای غیزمجاز در حریم شهری نباشیم.

وی خاطرنشان کرد: ستاد بازآفرینی برای سال جاری در محل‌های هدف و پروژه‌هایی که به صورت مشترک است، مشخص و معلوم شود که در هر محله چه هدفی دارید و هر دستگاهی چه اقداماتی می‌خواهد انجام دهد.

خادمی با بیان اینکه در هر محله‌ای سمن‌هایی مستقر هستند که با آنان قرارداد ۶۰۰ میلیون تومانی بسته شده است، ادامه داد: این سمن‌ها با مردم ارتباط داشته و به نیازسنجی محله‌ها می‌پردازند.

استاندار لرستان با اشاره به اینکه سازوکارها وجود دارد اما مشکل ما این است که جمع‌بندی نمی‌شود، گفت: وظیفه اصلی این ستاد نیز همین است که به یک جمع‌بندی برسد و برنامه‌ای کامل برای سال ۹۷ ارائه دهد.

وی در ادامه با بیان اینکه اجرای برنامه‌های مشترک دستگاه‌های خدمات‌رسان باعث رفع مشکلات بین آنها می‌شود، ادامه داد: تمامی زمین‌های دولتی باید در اختیار این ستاد باشد و بدون ملاحظه‌ای این اراضی برای توسعه مورد استفاده قرار بگیرند.

خادمی خاطرنشان کرد: با توجه به محدودیت‌های شهر خرم‌آباد و محدودیت دستگاه‌ها راه و شهرسازی در شهر خرم‌آباد حق فروش هیچ زمینی را به اشخاص حقوقی و حقیقی ندارد.

وی با اشاره به برنامه دولت در این راستا بیان کرد: وظیفه استانداران این است که زمین مربوط به هر ارگانی را برای این طرح استفاده کند و اولویت با اراضی دولتی است؛ همچنین از فروش خانه‌های دولتی و سازمانی باید جلوگیری شود.

خادمی با تاکید بر اینکه ستاد بازآفرینی برنامه سال ۹۷ را که مربوط فعالیت تمامی دستگاه‌ها به تفکیک مشخص شده و ارائه دهد، افزود: راه و شهرسازی از فروش زمین‌های دولت و منازل سازمانی تا تعیین تکلیف برنامه‌های دولت برای مناطق فرسوده و بازآفرینی جلوگیری شود.

مدیر ارشد لرستان به برنامه کلید به کلید اشاره کرد و با بیان اینکه ۲۰۰ واحد مسکونی ظرف ده روز آینده به جای مناطق فرسوده ارائه شود، ادامه داد: هدف دولت این است که واحد را به فرد تحویل و خانه او را بگیرد؛ متولی این طرح نیز راه و شهرسازی است.

وی تصریح کرد: اگر دستگاهی زمین داشت تحویل دهد تا توسعه‌گر آنرا پیدا کنیم و مطابق مصوبه، خانه‌سازی شود تا بتوان برنامه را اجرا کرد.

خادمی گفت: همه دستگاه‌ها باید کمک کنند اما اصل این است که متقاضی پولی پرداخت نکند.

کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری لرستان می باشد. استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.