معاون رئیس‌جمهور از «فلک‌الافلاک» دیدن کرد

on .

معاون رئیس‌جمهور از قلعه تاریخی «فلک‌الافلاک» در خرم‌آباد بازدید کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل، جمشید انصاری معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور  از قلعه تاریخی «فلک‌الافلاک» در مرکز لرستان بازدید کرد.

در این بازدید سید موسی خادمی استاندار لرستان، معاون اقتصادی استاندار و همچنین مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری لرستان حضور داشتند.

بررسی مسائل و مشکلات استان لرستان در حوزه کاری سازمان امور اداری و استخدامی کشور، کلنگ زنی یک واحد گاوداری هزار رأسی، بازدید از مجتمع کشت و صنعت، کلنگ زنی فاز سه و چهار گلخانه هیدروپونیک و شرکت در شورای اداری لرستان از مهم‌ترین برنامه‌های سفر «جمشید انصاری» معاون رئیس‌جمهور در استان است.

بنابراین گزارش، قلعه باستانی فلک‌الافلاک یکی از شاخص‌ترین آثار تاریخی ایران و جهان است، بنای عظیم آجری مربوط به دوره ساسانی که همچنان استوار بر روی تپه‌ای باستانی در مرکز شهر خرم‌آباد میزبان دوستداران میراث فرهنگی این مرزوبوم است.

زیبایی و معماری شگفت‌انگیز قلعه فلک‌الافلاک موجب شده که این قلعه تاریخی و باستانی لرستان از سوی بسیاری از کارشناسان به‌عنوان یکی از شاهکارهای مهندسی و معماری دنیا لقب گیرد.

این قلعه به لحاظ موقعیت استراتژیک خود در قرن چهارم هجری قمری به‌عنوان مقر حکومت آل حسنویه و گنجور در زمان آل‌بویه درآمد و از قرن ششم هجری پس از ساخته‌شدن شهر جدید خرم‌آباد این قلعه نیز بنام خرم‌آباد معروف شد و احتمالاً نام فلک‌الافلاک در دوره قاجار به آن اطلاق شده است.

این بنای کم‌نظیر مربوط به دوره ساسانی است و به شماره ۸۸۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

 

واحد هزار رأسی پرورش گاو شیری در لرستان کلنگ زنی شد

واحد هزار رأسی پرورش گاو شیری با حضور معاون رئیس‌جمهور در لرستان کلنگ زنی شد.

آئین کلنگ زنی واحد هزار رأسی پرورش گاو شیری عصر چهارشنبه با حضور معاون رئیس‌جمهور، استاندار لرستان و جمعی مدیران استان برگزار شد.

این واحد شامل واحد گاو شیری هزار رأس مولد، دو هزار رأس «کل گله» بوده و سالانه ۱۰ هزار تن تولید شیر، ۱۴۰ تن گوشت قرمز، ۵۰۰ رأس «تلیسه» تولید خواهد داشت.

جمع کل سرمایه‌گذاری ۲۳۰ میلیارد ریال، کل تسهیلات اعطایی ۱۵۰ میلیارد ریال و سهم مجری پروژه ۸۰ میلیارد ریال است.

با احداث این واحد ۸۰ مورد به‌صورت مستقیم و ۲۴۰ مورد نیز به‌صورت غیرمستقیم اشتغال‌زایی صورت می‌گیرد و در منطقه «گریت» احداث می‌شود.

 

تأمین مواد اولیه تولید خوراک دام از خارج کشور

معاون رئیس‌جمهور از تأمین مواد اولیه تولید خوراک دام از خارج کشور خبر داد.

جمشید انصاری عصر چهارشنبه در مراسم کلنگ زنی واحد پرورش گاو شیری در لرستان، اظهار داشت: در برنامه اقتصاد مقاومتی که برای کشور در بخش کشاورزی و امنیت غذایی پیش‌بینی‌شده و سه سال است اجرا می‌شود اهدافی پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه آخرین گزارشی که از سوی وزارت جهاد کشاورزی اعلام شد نشان می‌دهد قدم‌های بزرگی در این حوزه برداشته‌ایم، گفت: غیر از خودکفایی در تولید گندم به‌عنوان اصلی‌ترین منبع تغذیه کشور امروز به صادرکننده نیز تبدیل شده‌ایم.

معاون رئیس‌جمهور در ادامه سخنان خود با بیان اینکه الآن با مازاد تولید گندم مواجه هستیم و بخشی را به‌صورت خام یا آرد شده صادر می‌کنیم، افزود: چهار سال قبل یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تن شکر وارد کشور می‌کردیم، الآن با تولید شکر در داخل به شرایطی رسیده‌ایم که طی سال گذشته و سال جاری واردات شکر را متوقف کرده‌ایم.

انصاری با اشاره به اینکه در تولید گوشت سفید به خودکفایی کامل رسیده‌ایم، بیان داشت: سال گذشته بحث آنفلوانزا در مرغداری‌های تخم‌گذار باعث بروز مشکلاتی شد و ما ناچار شدیم ۲۰ هزار تن تخم‌مرغ وارد کنیم اما امسال بیش از مصرف کشور تولید تخم‌مرغ داریم و تنها ۱۰ درصد مصرف گوشت قرمز را وارد می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه حتی دردانه‌های روغنی نیز توفیقاتی داشته‌ایم و توانسته‌ایم ۲۰ درصد روغن خام را در کشور تولید کنیم، تصریح کرد: در حال حاضر این آمار به نزدیک ۴۰ درصد می‌رسد.

معاون رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه این آمار نشان می‌دهد کشاورزان و روستائیان رسالت ملی خود را که تلاش در جهت تأمین امنیت غذایی بوده انجام داده‌اند، گفت: در حال حاضر تنها در تأمین مواد اولیه تولید خوراک دام شامل کنجاله، سویا و ... است که به خارج از کشور متکی هستیم.

انصاری تاکید کرد: در بقیه اقلام کشاورزی تقریباً به خودکفایی رسیده‌ایم.

کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری لرستان می باشد. استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.