استاندار لرستان مطرح کرد؛ ضرورت ایجاد صنایع تبدیلی در حوزه کشاورزی/ خرید ۵۰۰ هزار تن گندم

on .

استاندار لرستان بر ضرورت ایجاد صنایع تبدیلی در حوزه کشاورزی این استان تاکید کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری لرستان ، سیدموسی خادمی در مراسم افتتاح و توسعه سیلو ۵۰ هزار تنی زاگرس کوهدشت اظهار داشت: امروز یکی از نیازهای اصلی این شهر برطرف شده و تا حد زیادی مشکل سقف ماشین‌هایی که قرار بود گندم تحویل بدهند را برطرف کرده است.

وی با بیان اینکه بیش از ۶۰ درصد اعتبار این پروژه توسط سرمایه‌گذار طرح تامین شده است، افزود: بخش کشاورزی یکی از محورهای اصلی توسعه استان است و البته این موضوع به معنای بی‌اهمیت بودن سایر بخش‌ها نیست.

استاندار لرستان با اشاره به اینکه در سایر بخش‌ها نیز باید کار کرد، ادامه داد: کشاورزی از مزیت‌های نسبی استان محسوب می‌شود و ریشه در گذشته ما دارد بنابراین اینگونه فعالیت‌ها را باید توسعه داد و به ترویج آنها کمک کرد.

خادمی با بیان اینکه توسعه کشاورزی تاثیر اقتصادی بالایی دارد، ادامه داد: بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تن گندم با احتساب هر کیلو ۱۴۰۰ تومان در استان خریداری می‌شود که حدود ۷۰۰ میلیارد تومان می‌شود؛ کل اعتبارات استانی کمتر از ۸۰۰ میلیارد تومان است و شهرستان کوهدشت بودجه‌ای که برای طرح‌های عمرانی می‌گیرد تقریبا ۶۰ میلیارد تومان است که اگر ۶۰ تا ۷۰ هزار تن گندم بفروشد نزدیک به ۹۰ میلیارد تومان از این طریق وارد اقتصاد منطقه می‌شود.

وی به برنامه توسعه و چهار ساله و پروژه‌های کلیدی استان اشاره کرد و با بیان اینکه بخش کشاورزی را به طور ویژه در این برنامه‌ها دیده‌ایم، گفت: از پروژه‌هایی که تعریف شده‌اند می‌توان به نهایی کردن ایستگاه‌های پمپاژ، توسعه گیاهان دارویی و دامپروری و کاشت باغات دیم اشاره کرد.

استاندار لرستان تصریح کرد: هر استان با توجه به مزیت‌های نسبی خود باید کار کند و کشاورزی را مزیت لرستان عنوان کرد که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

خادمی بر لزوم ایجاد صنایع تکمیلی، جانبی و وابسته در کنار زراعت و باغبانی استان تاکید کرد و گفت: بدون ایجاد این زیرساخت‌ها با مشکلاتی روبرو می‌شویم و باید زنجیره تکمیل شود.

کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری لرستان می باشد. استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.