‍ استاندار لرستان خبرداد: اجرای 720 میلیارد تومان طرح گردشگری در استان

on .

استاندار لرستان از اجرای 720میلیارد تومان طرح گردشگری در استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی استانداری لرستان، دکتر سید موسی خادمی در نشست با فعالان گردشگری، اظهار کرد: لرستان در حوزه گردشگری به جایگاه اصلی خود نرسیده و باید تلاش کنیم که به مقصد تبدیل شود.

وی با اشاره به ظرفیت‌های این استان و تاکید بر لزوم استفاده حداکثری از آنها افزود: لرستان دارای تاریخ، توپوگرافی، آب و هوای مناسب است، همچنین می‌توان به سبک زندگی عشایر به عنوان ظرفیت‌های لرستان اشاره کرد که در بحث گردشگری به صورت ویژه باید در برنامه‌های ما لحاظ شود تا محور اصلی توسعه باشد.

 استاندار لرستان با اشاره به اینکه ظرفیت‌های استان بیشتر طبیعی است و در حوزه گردشگری استعدادهای خوبی وجود دارد، خاطر نشان کرد: در راستای بحث گردشگری امسال 53 میلیارد تومان بودجه عمرانی اختصاص یافته که نسبت به اعتبار استانی سهم چشمگیری است.

وی از وجود ۷۲۰ میلیارد تومان طرح سرمایه‌گذاری گردشگری در استان خبر داد و گفت: این مقدار اعتبار به ۵۳ طرح اختصاص یافته که در حال انجام است.

 دکتر خادمی با بیان اینکه حدود ۱۰ پروژه مربوط به این حوزه از سال‌های گذشته شروع و بلاتکلیف مانده‌اند، افزود: مجموعه‌ای را تشکیل دادیم که هرچند وقت یکبار جلساتی با حضور بانک‌ها و سایر بخش‌ها برگزار می‌کند و در آن پروژه‌هایی مانند هتل صخره‌ای که تاریخی شده‌اند را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا هرچه سریع‌تر تعیین تکلیف شوند.

 مقام عالی رتبه استان به وجود ۳۵ هتل و مهمانپذیر در استان اشاره کرد و گفت: با همین کمبود زیرساخت‌ها در لرستان توانسته‌ایم بخشی از سفرها در کشور را به اینجا متمایل کنیم و تنها در یک روز ۱۷ هزار نفر با فروش بلیط از قلعه بازدید داشته‌اند.

 وی گفت: برنامه‌ها در استان نیازمند تمرکز است و تنها خود خرم‌آباد با محوریت قلعه و ترکیب آن با رودخانه داخل شهر و بام لرستان می‌تواند کل اقتصاد استان را در دست بگیرد.

دکتر خادمی تصریح کرد: به لحاظ نظری تنها کارهای تکراری انجام می‌دهیم اما درخواست داریم بحث ساماندهی را که تا حد زیادی حل شده پیش ببریم.

 استاندار لرستان درخواست کرد که برای ساماندهی قلعه فلک‌الافلاک یک مشاور بین‌المللی اختصاص یابد تا آن را درست بررسی کند که چطور می‌توان از این ظرفیت به نحو احسن استفاده کرد.

وی با اشاره به استحکام بخشی قلعه گفت: این موضوع از سال‌های گذشته شروع شده و اگر ادامه پیدا نکند ممکن است به ضرر آن باشد؛ هم اکنون می‌گویند وضعیت نگران کننده در این بابت وجود ندارد اما امیدواریم که استحکام بخشی هر چه سریع‌تر انجام گیرد.

 مدیر ارشد استان خاطرنشان کرد: در بخش اعتبارات ملی سال ۹۷ با حمایت رئیس سازمان میراث فرهنگی حدود ۳۵ میلیارد تومان به استحکام بخشی قلعه اختصاص داده شده که در گذشته ۲ میلیارد و ۲۶۰ میلیون تومان بوده و رشدی نزدیک به ۱۵ برابر را داشته است.

وی خاطرنشان کرد: سپاه هم تخلیه را شروع کرده و کارها به صورت مطلوب در حال پیشروی هستند.

خادمی در ادامه گفت: در بحث آبشارها نیز تعداد زیادی داریم که می‌شود کارهای بیشتری روی آنها انجام داد بخش عمده‌ اقدامات به عهده ما در استان است و مردم نیز باید پای کار بیایند.

مدیر ارشد لرستان با بیان اینکه باید سازمان هم حمایت و کمک بیشتری به استان داشته باشد، گفت: از محل کمک‌های فنی و اعتباری بودجه‌ای به استان اختصاص داده شود تا در چند کار سرمایه‌گذاری شده و بتوانیم از آثار تاریخی و پتانسیل‌های استان استفاده کنیم.

 خادمی به خانه‌های تاریخی استان به ویژه در شهر خرم‌آباد و بروجرد نیز اشاره کرد و افزود: امیدواریم از محل صندوق احیا به این بناهای تاریخی کمک شود تا در اقتصاد استان سهیم باشند.

 وی با بیان اینکه در بحث بوم گردی برای تسهیلات هیچ محدودیتی نداریم، افزود: ۲۱ میلیارد طرح گردشگری از این محل معرفی شده و بررسی می‌شوند و مشکلی برای پرداخت تسهیلات ۶ درصدی بوم گردی و حوزه‌های گردشگری وجود ندارد.

دکتر خادمی گفت: در حوزه زیرساخت‌ها نیز بخش‌های دیگری متولی هستند که پیگیری می‌کنیم چراکه گردشگری در رونق اقتصادی و توسعه استان موثر است؛ قطعاً حضور رئیس سازمان در بهبود وضعیت گردشگری استان کمک شایانی خواهد بود.

کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری لرستان می باشد. استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.