استاندار لرستان تاکید کرد: لزوم حمایت از سرمایه‌گذاران

on .

استاندار لرستان از آماده شدن طرح توسعه آمایشی شهرستان الیگودرز خبر داد.

به گزارش روابط عمومی استانداری لرستان، دکتر سید موسی خادمی در دیدار مردمی با اهالی شهر شول‌آباد از توابع شهرستان الیگودرز اظهار کرد: امروز این توفیق نصیب ما شد که در خدمت جمعی از ایل پر افتخار که در تاریخ معاصر ایران نقش زیادی آفریده‌اند باشیم.

وی هدف از این سفر را آشنایی بیشتر با مشکلات شهرستان عنوان کرد و افزود: همچنین هر پروژه‌ای را که توانستیم انجام بدهیم را پیگیری خواهیم کرد و به هیچ وجه قرار نیست در یک سفر یا بازدید قول بدهیم که تمام مشکلات را حل خواهیم کرد بلکه تا حدی که می‌توانیم در راستای مرتفع‌سازی آن‌ها اقدام خواهیم کرد.

خادمی با بیان اینکه این شهرستان علیرغم استعدادها و امکانات خوبی که دارد محروم واقع شده است، ادامه داد: این روزها نیز وضع مالی دولت مساعد نیست و خیلی نمی‌توانیم قول‌هایی بدهیم که در نهایت عمل نکنیم. استاندار لرستان گفت: در حد توان خود با هماهنگی دستگاه‌های اجرایی دستورالعمل‌هایی را که مصوب کنیم را اجرایی خواهیم کرد اما نمی‌توانیم تمامی مشکلات را حل کنیم.

وی بیان کرد: در حد توان و امکانات و بودجه‌هایی که داریم و البته با توجه بیشتری، تلاش خواهیم کرد تا بخش مهمی از مشکلات را تسهیل کنیم.

خادمی با اشاره به استعدادهای منطقه گفت: این شهرستان به لحاظ گردشگری و منابع آبی شرایط مطلوبی دارد که باید بتوانیم با تلفیق این استعدادها موضوع بیکاری را حل کرده و رفاه مردم را بهبود ببخشیم.

وی شاهرگ توسعه منطقه را راه‌های ارتباطی آن عنوان کرد و گفت: جاده‌های مواصلاتی از یک منطقه کوهستانی جنگلی عبور می‌کنند که پرهزینه هستند و به‌دلیل رهاسازی هزینه‌های زیست‌محیطی نیز دارند؛ در این مناطق هزینه هر کیلومتر رهاسازی سه برابر مناطق عادی است که قاعده بالاست. ضمن اینکه باید زیبایی مناطق حفظ شده و دسترسی آنها طبیعی تر باشد که این موضوع بایستی مورد توجه قرار گیرد.

خادمی گفت: اگر بخواهیم در بحث گردشگری کار کنیم این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد اما به هر حال نمی‌توانیم رفاه مردم را نیز معطل بگذاریم و از حداقل‌ها باید استفاده کنیم.

مدیر عالی رتبه استان بیان کرد: به طور طبیعی تلاش خواهیم کرد در حد امکان اصلاحات لازم را روی جاده‌ها انجام دهیم اما فعلا کار ویژه‌ای مانند چهار بانده انجام نمی‌شود چراکه جنس طبیعت و زیبایی کار اجازه آن را نمی دهد و بیشتر راه موجود تعریض و پیچ‌های آن را حل خواهیم کرد.

وی با اشاره به موضوع گاز این منطقه نیز گفت: علیرغم اینکه مصوبه دولت این است که به ازای هر خانوار یا علمک بیشتر از ۶ میلیون تومان هزینه نشود ولی با تلاشی که انجام شده و با وجودی که هزینه این منطقه از نقطه‌ای که بخواهیم به آن دسترسی پیدا کنیم بالای ۱۴ تا ۱۵ میلیون تومان است موافقت‌های لازم به عمل آمده و تلاش خواهیم کرد که حداکثر تا اواسط شهریور یا پایان آن پیمانکار انتخاب و کار را شروع کنیم.

استاندار لرستان با بیان این که قبل از این سفر جلسات کارشناسی تشکیل شده و با مدیران به جمع‌بندی رسیده‌ایم، افزود: بخشی از مشکلات صورتجلسه شده تا مرتفع شوند اما در جلسه بعدی به صورت دقیق‌تر مصوب خواهیم کرد.
وی از ایجاد یک باجه بانکی در منطقه خبر داد و گفت: باید این منطقه به بانک دسترسی داشته باشد و البته برای تامین نیروی انسانی مرکز خدمات کشاورزی نیز اقدام خواهیم کرد.

خادمی به موضوع ساماندهی رودخانه نیز اشاره کرد و با بیان اینکه آبدهی آن در حدی که بتواند اراضی را دربرگیرد همخوانی ندارد، افزود: این رودخانه می‌تواند بخش زیادی از آب این اراضی را تامین کند و قابل انجام است؛ برای ساماندهی رودخانه ابتدا باید مورد مطالعه قرار گیرد که امسال اعتباری برای این موضوع اختصاص داده می‌شود و معتقدیم که جای حل دارد.

استاندار لرستان در رابطه با آبرسانی به روستاها نیز گفت: مشکلی که در منطقه وجود دارد این است که بعضی از روستاها حاضر به کنتور گذاری نیستند و همکاری نمی‌کنند؛ در این رابطه روستاهایی که تعامل بیشتری داشته باشند ظرف ۱۰ روز آینده مشکل آنها حل خواهد شد.

وی جاده بین مزارع را یکی دیگر از مطالبات شهرستان عنوان کرد و گفت: امسال برای آن اعتبار درنظر گرفته شده و تا پایان شهریور مصوب می‌شود که پیمانکار انتخاب و عملیات اجرایی آن شروع شود؛ راهدارخانه نیز تا قبل از شروع بارندگی انجام خواهد شد.

خادمی برق و پایداری آن را نکته مهمی برشمرد و گفت: از سمت سپیددشت این موضوع را داریم که باید لینک شود تا قطعی نداشته باشیم این طرح نزدیک به ۱.۵ میلیارد تومان پول می‌خواهد که از منابع استانی به آن اختصاص داده شده و باید سعی شود از محل ردیف ملی نیز برای آن اعتبار گرفت.

وی با بیان اینکه دادگستری نیز تا پایان مرداد در منطقه مستقر می‌شود، افزود: در رابطه با موضوع مخابرات مشکل اصلی نبود برق است که اگر حل شود متعاقب آن بحث مخابرات نیز مرتفع خواهد شد.

استاندار لرستان با بیان اینکه دولت کارهای زیادی را انجام داده و ادامه خواهد داد، افزود: قاعدتاً سقف این امکانات بالاتر می‌رود و بخش‌های زیرساختی را انجام خواهیم داد اما با کارهای دولتی مشکل روستاها حل نخواهد شد چراکه مشکل اصلی اشتغال و توانمندسازی است و دولت نمی‌تواند آن را حل کند.

وی با بیان اینکه ادارات دولتی بیش از آنچه که ظرفیت داشته باشند از نیرو پر هستند، گفت: بنابراین دولت قدرت استخدامی ندارد و به‌تنهایی نسبت به خیل بیکاران جوابگو نیست این بخش مهم توسعه را مردم باید انجام بدهند.
استاندار لرستان گفت: برای حل این موضوع باید سرمایه گذاران را مورد حمایت قرار داد و به بهانه‌های کوچک باعث گریز آنها نشد.

وی با بیان اینکه اولویت سرمایه گذاری با بومیان است، افزود: بخش زیادی از اعتبارات برای اعطای تسهیلات با نرخ ۶ درصد به روستاییان و عشایر اختصاص داده شده است که باید در بحث بوم گردی، گردشگری و کشاورزی مورد استفاده قرار گیرند.

خادمی با بیان اینکه بخش عمده‌ای از اشتغال به عهده مردم است، گفت: این منطقه به طور کامل مورد مطالعه قرار گرفته و طرح توسعه آن به صورت آمایشی آماده شده است.

مدیر ارشد لرستان ادامه داد: در بعضی از مناطق کشور بنیادهایی ورود پیدا کرده و کار انجام داده‌اند که در این منطقه قرار است بنیاد مسکن عمده‌ای از کار را به عهده بگیرد. در این رابطه تعداد زیادی از روستاها انتخاب شده‌اند.

وی با بیان اینکه بحث آب، برق، جاده، بهسازی روستایی، اشتغال و سایر موارد آنها را بنیاد مسکن انجام خواهد داد، گفت: در این رابطه مسئولین، مردم و خیرین در کنار هم خواهند بود.

خادمی جاده حرم به حرم را از دیگر خواسته‌های تاریخی منطقه عنوان کرد و گفت: امسال قول دادیم که توسط امور عشایر راه‌شکافی شود و امیدواریم سال‌های بعد نیز زیرسازی و آسفالت آن انجام شود.

کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری لرستان می باشد. استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.