احداث ۶ سد در لرستان؛ پروژه برج‌های دوقلو تکمیل می‌شود

on .

معاون استاندار لرستان با اشاره به ساخت ۶ سد در استان گفت: پروژه بزرگ برج‌های دوقلو که از یک سال گذشته به دلیل یک‌سری مشکلات متوقف‌شده بود به‌عنوان یکی از پروژه‌های کلیدی استان تکمیل می‌شود.

به گزارش روابط عمومی استانداری لرستان، احمد مرادپور با اشاره به وضعیت منابع آب استان اظهار داشت: لرستان را به‌عنوان سرزمین چشمه‌ها و آب‌ها می‌شناسند و با اینکه نسبت به سایر استان‌ها منطقه پرآبی هستیم ولی نسبت به‌جاهای دیگر مشکل‌داریم؛ کل اراضی لرستان 780 هزار هکتار است که از این مجموع 185 هزار هکتار آبی و مابقی دیم است.

وی افزود: در سنوات گذشته کارهایی انجام‌شده که هیچ‌کدام به بهره‌برداری نرسیده‌اند و مدیریت ارشد استان با توجه به حساسیت موضوع آب دستور داده‌اند که پیگیری شوند.

معاون عمرانی استاندار لرستان با اشاره به پایان ساخت شش سد در لرستان و آبگیری این سدها عنوان کرد: سد آبسرده بروجرد، شهید بروجردی، عالی محمود الیگودرز، زیبا محمد و مخمل کوه خرم‌آباد، کمندان ازنا و معشوره کوهدشت سدهای در حال ساخت لرستان هستند که قرار بوده کل حجم مخازن این سدها 300 میلیون مترمکعب آب ذخیره کنند.

وی بیان کرد: اگر ایستگاه‌های پمپاژ و شبکه‌های توزیع زیر سدها اجرا می‌شد امروز چهره استان لرستان این نبود که می‌بینیم بنابراین استاندار دستور دادند که به‌صورت ویژه پیگیر کارهای حوزه آب استان باشیم.

مراد پور تصریح کرد: 15 ایستگاه پمپاژ داشتیم که شش ایستگاه پمپاژ متولی جهاد کشاورزی است و مابقی در اختیار آب منطقه‌ای بوده ازجمله ایستگاه پمپاژ چم کوشک 250 هکتار سطح زیر کشت دارد، بیجاخور هزار و 700 هکتار، جلگه خلج 500 هکتار، خاصی آباد رومشکان 180 هکتار که از سال 84 و بعضی هم‌سال 94 شروع‌شده‌اند ولی هنوز به بهره‌برداری نرسیده‌اند که قرار شده کل این شش ایستگاه پمپاژ تا پایان سال 98 به بهره‌برداری برسد.

وی خاطرنشان کرد: اگر این پروژه‌ها به بهره‌برداری برسند سه هزار و 10 هکتار از زمین‌های دیم به آبی تبدیل می‌شود و ایستگاه‌های آب منطقه‌ای نیز پیگیری شده که آن‌هایی که دولت نمی‌تواند تأمین اعتبار کند به بخش خصوصی واگذار شود و مابقی هم از روش‌های مختلف تأمین مالی پیگیری رفع مشکلاتشان هستیم و امیدواریم که تا پایان سال 98 ایستگاه پمپاژ نیمه‌کاره‌ای نداشته باشیم.

معاون عمرانی استاندار لرستان گفت: استان 163 میلیون مترمکعب تخصیص آب‌گرفته و سدهای معشوره، زیبا محمد، تاج امیر و شهید بروجردی که فریز شده بودند استاندار با پیگیرهایی که داشتند از فریز خارج کرده و در حال پیگیری و واگذاری به بخش خصوصی هستیم و پرونده این پروژه‌ها تا 1400 باید به نتیجه برسد.

وی با اشاره به پروژه‌های نیمه‌تمام استان اظهار داشت: برج‌های دوقلو یکی از نمادهای توسعه استان است که از سال 94 با همین عنوان کلنگ خورد، این زمین متعلق به شهرداری و به‌صورت متروکه مانده بود که سال 94 توافقی بین شرکت معین کوثر و شهرداری انجام و قرار بود زمین و پروانه‌ها و سایر مجوزات آورده شهرداری و ساخت با معین کوثر باشد.

مراد پور افزود: این طرح 166 هزار مترمربع زیربنا دارد که عرصه آن 17 هزار مترمربع است و 30 درصد پیشرفت داشته و از یک سال پیش کار به دلیل یک سری مشکلات متوقف‌شده بود که به‌عنوان یکی از پروژه‌های کلیدی به آن ورود کردیم و با جلسه‌ای که با حضور شهرداری، شرکت سرمایه‌گذار، دادستان، دادگستری و بازرسی برگزار شد مشکلات برطرف و به‌زودی پروژه با سرعت خوبی شروع خواهد شد تا جبران این عقب‌افتادگی شود.

وی عنوان کرد: ساختمان استانداری نیز به حدود 60 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که کار ساده‌ای نیست و پیگیر تکمیل آن هستیم، دهکده المپیک نیز قرار بوده 26 پروژه در آن اجرا شود که پیگیر حل مشکلات این پروژه نیز هستیم.

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری لرستان می باشد. استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.