شناسایی ۱۲۵ پروژه کلیدی در لرستان؛ ۱۰۴ کیلومتر آزادراه به بهره‌برداری می‌رسد

on .

معاون عمرانی استاندار لرستان با بیان اینکه بر‌اساس اولویت‌بندی ۱۲۵ پروژه کلیدی و مؤثر در توسعه استان شناسایی شده است، گفت: ۱۰۴ کیلومتر آزادراه در استان لرستان مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

به گزارش روابط عمومی استانداری لرستان ، احمد مراد پور با اشاره به مهم‌ترین اهداف مدیریت ارشد استان اظهار داشت: چند سالی است که اوضاع منابع مالی و اقتصادی دچار مشکل شده و پروژه‌ها هم به همین نسبت آسیب می‌بینند که بر اساس اولویت‌بندی 125 پروژه کلیدی و مؤثر در توسعه استان شناسایی شد.

وی  بابیان اینکه امسال 1309 پروژه با مجموع اعتبار 705 میلیارد تومان در هفته دولت کلنگ زنی و افتتاح خواهد شد  که هزار و 232 پروژه به مبلغ 448 میلیارد تومان عمرانی است افزود: هزار و 74 پروژه قابل‌افتتاح بااعتبار 372 میلیارد تومان و 158 پروژه بااعتبار 75 میلیارد تومان نیز کلنگ زنی می‌شود.

معاون عمرانی استاندار لرستان عنوان کرد: در کوهدشت 101 پروژه، سلسله 55 پروژه، رومشکان 30 پروژه، دورود 68 پروژه، چگنی 82 پروژه، دلفان 158 پروژه، خرم‌آباد 377 پروژه، پلدختر 81 پروژه، بروجرد 98 پروژه، الیگودرز 86 و در شهرستان ازنا 96پروژه داریم که تعداد پروژه‌ها با جمعیت و ظرفیت شهرستان‌ها متناسب بوده و عدالت در همه شهرها رعایت شده است.

وی با اشاره به پروژه‌های ملی و بزرگ استان بیان کرد: راه‌آهن دورود- خرم‌آباد- اندیمشک راداریم که 114 کیلومتر طول مسیر بوده و تاکنون پیشرفت فیزیکی آن 35 درصد است که کار سنگینی است و درواقع سخت‌ترین راه‌آهن از مسیر لرستان به‌واسطه کوهستانی بودن و بیشترین تونل از همین مسیر زده می‌شود.

مراد پور با اشاره به آزادراه خرم‌آباد- اراک تصریح کرد: کل مسیر این آزادراه 134 کیلومتر است که 79 کیلومتر آن در حوزه لرستان است و مابقی آن را باید استان مرکزی اجرا کند که 79 کیلومتر در حوزه استان لرستان 74 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و طی سفری که معاون وزیر و فرمانده قرارگاه به استان داشتند قول مساعد دادند که تا پایان سال قطعه‌ای که در محدوده لرستان است به بهره‌برداری برسد.

وی خاطرنشان کرد: درمجموع هزار و 846 کیلومتر راه اصلی و فرعی چهار خطه در لرستان داریم که 465 کیلومتر آن چهار خطه، 687 کیلومتر راه اصلی، 570 کیلومتر راه فرعی، شش هزار 200 کیلومتر راه روستایی و 104 کیلومتر نیز آزادراه است که مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

معاون عمرانی استاندار لرستان با اشاره به مشکلات حوزه راه استان گفت: چهار خطه خرم‌آباد به کوهدشت یکی از مسیرهایی است که همیشه بیشترین آمار تلفات را داشته، 86 کیلومتر طول این مسیر است که 25 کیلومتر آن مانده که بر اساس رایزنی‌هایی که با اداره کل راه و شهرسازی صورت گرفته 10 کیلومتر آن تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد و 15 کیلومتر آن نیز تا پایان سال 98 انجام خواهد شد.

وی اظهار داشت: چهار خطه خرم‌آباد به پلدختر نیز 108 کیلومتر است که 41 کیلومتر آن انجام‌شده و 66 کیلومتر آن باقی‌مانده که 29 کیلومتر آن را قرارداد بسته‌ایم و 13 کیلومتر آن را قول داده‌اند تا پایان شهریور به قرارداد ببرند.

مراد پور افزود: این چهار خطه دارای مسیر سختی است و اصرارمان این بوده که تا سال 99 به پایان برسد که اداره کل راه و شهرسازی قول 1400 را دادند و گفتند ممکن است به دلیل مشکلات اعتباری نتوانیم قطعاتی از آن را تکمیل کنیم که تأکیدداریم در تاریخ گفته‌شده تکمیل و بهره‌برداری شود.

وی بابیان اینکه چهار خطه بروجرد به خرم‌آباد نیز 110 کیلومتر بوده که تکمیل‌شده و فقط چند تقاطع آن باقی‌مانده که پیمانکارش انتخاب‌شده و مشغول انجام دادن این تقاطع‌ها است عنوان کرد: چهار خطه نورآباد به خرم‌آباد جز کریدور است که 80 کیلومتر است و 21 کیلومتر آن باقی‌مانده و پیگیری جذب اعتبار برای آن هستیم و قول مساعد داده‌اند که تا پایان سال 98 تکمیل و بهره‌برداری شود.

معاون عمرانی استاندار لرستان با اشاره به چهار خطه فیروزآباد- الشتر بیان کرد: این چهار خطه درمجموع 14 کیلومتر است که هفت کیلومتر آن باقی‌مانده است، چهار خطه ازنا- شازند نیز 35 کیلومتر است که 18 کیلومتر آن تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد و 17 کیلومتر باقی‌مانده نیز تا سال 99 طبق برنامه زمان‌بندی اجرا می‌شود.

وی تصریح کرد: چهار خطه الیگودرز- داران 25 کیلومتر است که هشت کیلومتر آن خرداد 98 به بهره‌برداری می‌رسد و مابقی آن نیز در حال مناقصه است و چهار خطه اشترینان- نهاوند نیز 11 کیلومتر است، اسلام‌آباد- بابا زید نیز 88 کیلومتر بوده که 18 کیلومتر آن به مناقصه رفته و مابقی آن نیز به دلیل کمبود اعتبار مانده است.

مراد پور خاطرنشان کرد: چغابل- سوری نیز 14 کیلومتر است که تاریخ پایان کارش را سال 98 اعلام کرده‌اند و اگر این چهار خطه‌ها به بهره‌برداری برسند اتفاق خوبی در کاهش مرگ‌ومیر و توسعه استان خواهیم داشت.

کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری لرستان می باشد. استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.