‍ استاندار لرستان مطرح کرد: جهان‌شمولی؛ پیام مهم عاشورا/ پیرغلامان کلام خود را به عنصر هنر زینت دهند

on .

استاندار لرستان با تأکید بر استفاده پیرغلامان حسینی در انتقال پیام عاشورا از عنصر هنر، خاطرنشان کرد: هر چیزی با هنر آمیخته شود ماندگارتر است.

به گزارش روابط عمومی استانداری لرستان، دکتر سید موسی خادمی در مراسم اختتامیه اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی، اظهار داشت: از همه بررسی‌هایی که صاحب‌نظران در خصوص عاشورا انجام داده‌اند برداشت می‌شود امام حسین(ع) از قیام خود اهداف کوتاه‌مدت را مدنظر نداشته بلکه اهداف بلندمدتی را برای خود طراحی کرده است.

وی با بیان اینکه امام حسین(ع) تصور می‌کرد هدف کوتاه مدت جامعه اسلامی قابل تحقق نیست، افزود: جامعه آن زمان از مسیر نبوی منحرف شده بود تا جایی که حسین(ع) در جوار خانه خدا از دست آنان در امان نبود.

استاندار لرستان به آگاه بودن امام حسین(ع) از رفتنی بودن ظلم یزید اشاره و با ذکر این مطلب که اباعبدالله به نیکی می‌دانست عاقبت یزید رفتنی است اما یزیدیان در طول تاریخ همواره هستند، عنوان کرد: سرور و سالار شهیدان به دنبال رسوایی یزیدیان در طول دوران و در آینده بود.

وی هدف اجلاس پیرغلامان حسینی را نحوه انتقال پیام عاشورا برشمرد و با ذکر این مطلب که پیام‌های عاشورا درون دینی و برون دینی هستند، ادامه داد: عبودیت، بندگی، ترجیح دادن مرگ باعزت بر زندگی با ذلت و ایثارگری در راه خدا از پیام‌های درون دینی نهضت عاشورا است.

خادمی با اشاره به اینکه در انتقال هر پیام، خود پیام، انتقال دهنده و گیرنده پیام مهم است و در کنار این عناصر عنصر پارازیت وجود دارد، خاطرنشان کرد: مرکز تولید پیام کربلا و مکتب عاشوراست اتفاقی که در کمتر از نصف روز به وقوع پیوست.

استاندار لرستان با اشاره به اینکه عاشورا ریشه در قرآن دارد و به مثابه قرآن است، اضافه کرد: عاشورا همچون قرآن دریای عمیقی است که هر کس به اندازه فهم خود می‌تواند از آن بهره‌برداری کند.

وی به بیان بخش عمده پیام عاشورا توسط ائمه اطهار و علمای دین اشاره و با ذکر این مطلب که تمام بشر در تمام دوران مخاطب عاشورا است به جهان‌شمولی پیام کربلا اشاره و تصریح کرد: یکی از پیام‌های فرادینی عاشورا آزادگی است چراکه حریت امام حسین (ع) به ارزش‌های مشترک بشریت برمی‌گردد.

خادمی به بیان ارزش‌های مشترک بشری در عاشورا اشاره و با بیان اهمیت عنصر انتقال دهنده پیام عاشورا، خاطرنشان کرد: حضور امام سجاد (ع) و زینب کبری (س) به‌عنوان اولین پیام‌رسان‌های کربلا بیان کننده اهمیت انتقال پیام مکتب سرور و سالار شهیدان است

وی شعرا، ذاکران و پیرغلامان را عناصر اصلی انتقال پیام عاشورا ذکر کرد و با بیان اینکه اگر انتقال دهندگان پیام عاشورا کلام خود را به عنصر هنر زینت دهند چراکه آنچه در مناسک حسین (ع) رخ داده آمیخته با هنر است و به این جهت ماندگارتر است.

وی اختلال و پارازیت در انتقال پیام عاشورا را آلودگی به تحریف دانست و افزود: از اهداف اصلی اجلاس تجلیل کسانی است که هنرمندانه به تبلیغ عاشورا می‌پردازند.

خادمی مردم لرستان را از علاقه‌مندترین مردم به اهل‌بیت توصیف کرد و با ذکر این مطلب که لرستان در عزاداری و سنت عزاداری صاحب سبک است، ادامه داد: از جمله آئین‌های کهن عزاداری مردم لرستان در سوگ فرزند زهرا (س) می‌توان به گل مالی و چهل‌منبر اشاره کرد.

کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری لرستان می باشد. استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.