استاندار لرستان: سیل تاسیسات 660روستا در لرستان را قطع کرد

on .

استاندار لرستان گفت: سیل ، تاسیسات و زیرساخت های 660روستا و چندین شهر استان را از بین برد که اکنون بخش عمده ای از آن ترمیم شده است.

به گزارش روابط عمومی استانداری لرستان، سید موسی خادمی روز سه شنبه در نشست ستاد مدیریت بحران استان در سالن جلسات استانداری لرستان اظهار داشت: امیدوارم حضور تیم کمیسیون عمران مجلس به استان کمک کند و در آینده بتوانیم برای کاهش خسارات و مقابله راهکاری داشته باشیم.
وی افزود: حجم سیل در لرستان بی سابقه بود، فریب های زیادی از خشکسالی های اخیر خورده بودیم و برخی کارها را در گذشته انجام داده ایم که نباید صورت می گرفت.
وی گفت: ساخت و سازهای غیرمجاز در بستر حریم رودخانه، رعایت نکردن مسایل فنی ساخت و سازها حجم خسارات سیل را افزایش داد.
استاندار لرستان اظهار کرد: برخی از پل ها که عمر زیادی ندارند در این سیل تخریب شده که نشان می دهد که اصول فنی و تعهد کاری در برخی از ساخت و سازها رعایت نشده است.
خادمی بیان کرد: در خروجی رود لرستان و در رودخانه کشکان پنج هزار مترمکعب بر ثانیه آب عبور کرد در حالی که ظرفیت آن سه هزار متر مکعب است همچنین در خرم آباد رودخانه خرم رود به دلیل حوزه آبریز و شیب تند و در باران حجم کم، سیل بوجود می آید.
وی افزود: پل های موقت شهر خرم آباد را با ریسک تخریب کردیم در حالی که می دانستیم ترافیک بیشتر می شود اما با تصمیم مدیریت بحران تخریب صورت گرفت که در کاهش خسارات اثرگذار بود.
وی گفت: آنچه در مسیر رودخانه از خرم آباد تا پلدختر بود، تخریب شد و اکنون برخی پل ها پس از سیل در خطر هستند، در بخش شاهیوند شهرستان دوره چگنی تمامی تاسیسات و زیرساخت ها تخریب شد.
معاون امور اقتصادی استانداری لرستان در ادامه گفت: سیلاب بیش از سه هزارو 200میلیارد تومان خسارت به زیرساخت ها وارد کرد.
گودرز امیری بیان کرد: روند پدافند غیرعامل باید تغییر کند چراکه به سمت نظامی است و حوادث طبیعی باید در نظر گرفته شود.
وی افزود: آزادسازی بستر حریم رودخانه می تواند بر کاهش تخریب سیلاب ها تاثیر داشته باشد.
در اثر سیل روز دوشنبه 12 فروردین ماه جاری رودخانه های این استان در شهرستان های مختلف طغیان و سد مروک درود نیز سرریز کرد.
برآورد اولیه از خسارت سیل اخیر در لرستان 15 هزار میلیارد ریال است و تا کنون 15 نفر در این سیل جان خود را از دست داده اند.

کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری لرستان می باشد. استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.