استاندار لرستان: 300 واحد مسکونی سیلزده پلدختر قابل سکونت نیست

on .

استاندار لرستان گفت: بررسی های اولیه نشان می دهد امکان سکونت دوباره در 300 واحد مسکونی مناطق سیلزده شهرپلدختر به هیچ وجه وجود ندارد.

به گزارش روابط عمومی استانداری لرستان ، سید موسی خادمی در دیدار با سید ضیاء هاشمی مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی در محل استانداری افزود: خسارت سیل به ساختمان های پلدختر بسیار بالا است اما به دلیل اینکه برخی واحدهای مسکونی همچون زیرساخت های اولیه را دارند، می توان چادر یا تجهیزات اسکان موقت را در همان محل برای مردم ایجاد کرد.
وی اظهار داشت: هزینه اجاره خانه آن دسته از شهروندان سیلزده که نمی توانند در منازل خود اقامت کنند به مدت یکسال پرداخت خواهد شد.
استاندار لرستان تاکید کرد:مجوز ساخت و ساز مجدد در برخی مناطق به هیچ وجه صادر نمی شود چراکه احداث ساختمان در مناطق حاشیه رودخانه و مکان های پر خطر موجب هدررفت منابع مالی، ایجاد خطرات جانی و ظلم به مردم و دولت است.
خادمی یاد آور شد: در روزهای نخست سیل پلدختر ارتباط مسئولان و مردم شهر با یکدیگر و با خارج از منطقه قطع و همین امر موجب نابسامانی هایی شد اما با گذشت زمان، روندامدادرسانی منسجم شده است.
استاندار لرستان با اشاره به حضور نیروهای مختلف امدادی و همچنین ارتش و سپاه در مناطق سیلزده تصریح کرد: متاسفانه عده کمی با هدف کم رنگ کردن خدمات دولت در منطقه حاضر شده اند اما با اقدامات گسترده به مردم، این جو روانی کوتاه مدت نیز برطرف می شود.
خادمی با اشاره به حضور 20 استان در مناطق سیلزده لرستان گفت: بنیاد مسکن به تنهایی 160 دستگاه کمپرسی در پلدختر مستقر کرده و به زودی کار پاکسازی شهر از گل و لای و آثار سیل به اتمام می رسد.
گفتنی است بر اثر سیل روز دوشنبه 12 فروردین ماه، رودخانه های خرم آباد و کشکان طغیان کردند که این طغیان باعث خسارات سنگین به مردم شهرهای خرم آباد، نورآباد، درود، معمولان و پلدختر شد.
هم اکنون امدادرسانی هوایی و زمینی توسط امداد رسانان استان و سراسر کشور در مناطق سیل زده در حال انجام است.
برآورد اولیه خسارت سیل اخیر در لرستان بیش از 30 هزار میلیارد ریال است و تاکنون 15 نفر در این سیل جان خود را از دست داده اند.