استاندار مطرح کرد: آخرین روند اسکان سیل‌زدگان لرستانی

on .

استاندار لرستان از تمهیدات لازم برای اسکان سیل‌زدگان استان خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی استانداری لرستان، سیدموسی خادمی در جلسه شورای مسکن استان با بیان اینکه امروز به طور ویژه بحث اسکان را در مدیریت سیل دنبال می‌کنیم، افزود: مدیریت سیل ابعاد مختلفی دارد که بخشی از آن در مورد راه‌ها، ارتباطات و خدمات است.

 

وی با اشاره به اینکه یک بخش آن پاک‌سازی شهرها، روستاها و قسمتی بحث اسکان و ساخت خانه بوده که خود موضوع دیگری است، گفت: بعضی‌ها فکر می‌کنند مدیریت جریان سیل فقط به پاکسازی خانه‌ها برمی‌گردد که دیدگاه اشتباهی است چراکه موضوع پیچیده‌ای است و چندین بعد دارد که تمام آنها را باید پیگیری می‌کنیم.

 

خادمی ادامه داد: امروز بحث اسکان را داشتیم که در چند مورد مطرح است و یکی خانه‌هایی هستند که آسیب دیده‌اند و تعمیرات جزئی نیاز دارند؛ یعنی از فردا کمک بلاعوضی که بنیاد مسکن اعلام کرد اگر پرونده‌هایشان فاکتور شده باشد به آنها پرداخت می‌شود و ممکن است خود به بازسازی منزل بپردازند و برای وامشان نیز پرونده تشکیل می‌دهیم.

 

استاندار لرستان با بیان اینکه وام‌ها هم به استان ابلاغ شده و بانک‌های عامل مشخص شده‌اند، گفت: به محض تشکیل پرونده پرداخت خواهند شد و کمک بلاعوض نیز از فردا داده می‌شوند؛ تا آخر هفته به بیش از ۲ یا ۳ هزار نفر پرداخت خواهد شد.

 

وی با یادآوری اینکه این برای کسانی است که عمدتا منازلشان تعمیرات جزئی نیاز دارند، ادامه داد: گروهی نیز هستند که ممکن است تعمیرات‌شان بیشتر طول بکشد و به اینان نیز سقف کمک بلاعوض داده می‌شود تا کم یا زیاد بخش‌هایی از منازلشان که آسیب دیده را تعمیر کنند و دولت مداخله زیادی ندارد.

 

خادمی با اشاره به اینکه جاهایی باید خیلی جدی‌تر ورود کنیم، اضافه کرد: در مقابل کسانی که خانه‌هایشان تخریب و از بین رفته و وجود ندارد یا منازل آنها به گونه‌ای خراب شده که حال غیر قابل سکونت است، دو کار باید انجام شود که یکی بحث اسکان فعلی آنهاست و در ستاد ملی مورد بحث قرار می‌گیرد.

 

استاندار لرستان بیان کرد: پیشنهاد اولیه ما با تجربه‌ای که در کشور وجود دارد اجاره است که مبلغی را تحویل آنها می‌دهیم و خود جایی را پیدا و کرایه می‌کنند چراکه سیستم چادر و کانکس فایده‌ای ندارد و جوابگو نیست.

 

وی ادامه داد: آنها امکانات بهداشتی و زندگی می‌خواهند و در گرما و سرما دچار مشکل می‌شوند پس امیدواریم بخش عمده‌ای از آن را این‌گونه حل کنیم.

 

خادمی عنوان کرد: اگر یک عده هم از طریق اجاره مشکل آنها حل نشد باز باید به کنار آنها رفته و مشکلاتشان را حل کنیم.

 

استاندار لرستان تصریح کرد: موضوع بعدی این است که آنهایی که خانه خود را از دست داده‌اند بخشی در همانجا می‌توانند منزل خود را بسازند که از هم اکنون نیز امکان شروع وجود دارد.

 

وی با بیان اینکه بنیاد مسکن به آنها کمک کرده و وام هم به آنها پرداخت می‌شود، گفت: سیمان مجانی هم در حال تدارک است. همچنین یک عده منزلشان را کامل آب برده و حال هم مصلحت نیست در آنجا بسازند و باید جایی دیگر بروند برای همین باید برای‌شان زمین تامین کنیم.

 

خادمی با اشاره به اینکه این افراد در شهرهای پلدختر، معمولان، خرم‌آباد و چگنی هستند، گفت: در معمولان زمین مناسب پیدا کردیم و حدود ۲۳۰ قطعه آماده شده که ظرف دو یا سه روز آینده به افرادی که خانه‌شان در قسمت ساحلی  شهر تخریب شده بود داده می‌شود و برای ساخت نیز به آنها کمک می‌کنیم.

 

استاندار لرستان خاطرنشان کرد: مدارک آنها را تکمیل کرده و از زمین‌های تفکیک شده در اراضی مربوط به مسکن و شهرسازی به آنها داده می‌شود، حال طرح تفکیک تهیه شده و متناسب با زمین‌شان قطعاتی به آنها تحویل داده می‌شود؛ می‌توانند شروع به ساخت کنند و در معمولان تا حدودی مشکلات‌شان رفع شده است.

 

وی یادآور شد: در خرم‌آباد هم زمین مسکن و شهرسازی داریم که نمی‌توانیم قطعه بدهیم و ویلایی نداریم؛ آنان عمدتا در بافت فرسوده قرار داشته‌اند و بعضی هم سند ندارند. برای آنها نیز قطعه‌ای آماده کردیم که دست خیرین دادیم و قرار است با همکاری شهرداری خرم‌آباد به صورت آپارتمانی بسازند.

 

خادمی گفت: در چگنی نیز ۶ خانه دچار مشکل شدند و زمین آماده در سایت مسکن مهر بنیاد مسکن داریم؛ امروز تصویب شد که به آنها نیز یک قطعه زمین بدهیم و زمین‌های‌شان را شهرداری به عنوان فضای سبز یا بستر رودخانه بردارد.

 

استاندار لرستان با بیان اینکه در پلدختر مقداری مشکل داریم و حداقل نزدیک ۱۳۰ خانه تخریب شده که جا ندارند، افزود: چند گزینه پیشنهادی داریم که یکی زمین پشت مسکن مهر هست و دیگری مربوط به تعاونی فرهنگیان و یکی هم قبلا به دانشگاه پیام نور واگذار شده را داریم.

 

وی بیان کرد: امروز در جلسه کمیته‌ای را موظف کردیم که تا فردا این موضوع را تعیین تکلیف کند و بالاخره ۱۳۰ قطعه زمین در پلدختر تعریف شود، این اراضی به کسانی که خانه‌شان کامل از بین رفته و اجازه ساخت در آن محل ندارند واگذار می‌شود تا ساخت را شروع کنند.

 

خادمی تاکید کرد: ما محکم و جدی موضوع را دنبال می‌کنیم و مردم باید بدانند کار تامین زمین خرید، قطعه‌بندی و آوردن آب و برق است که احتمال دارد طول بکشد برای همین باید مقداری همچنان که سختی را تحمل کردند صبر کنند و مطمئن باشند که ما در کنارشان هستیم و پیگیری می‌کنیم.

 

استاندار لرستان عنوان کرد: مدل‌هایی که گفتیم حتما اجرا خواهیم کرد و اجازه نمی‌دهیم مردم بیش از این دچار مشکل شوند، در رابطه با اسکان موقت چادر و کانکس جواب نمی‌دهد و پیشنهاد می‌کنیم مبلغی که از طریق ستاد ملی اعلام می‌شود را دریافت کنند و تا چند ماهی که خانه‌شان آماده می‌شود جایی مستقر شوند اما اگر باز هم نتوانستند استقرار یابند در کنارشان هستیم و پیگیری خواهیم کرد که موضوع اسکان‌شان حل شود.

 

وی ادامه داد: در روستاها هم به همین ترتیب است و حال حدود ۱۰ تا ۱۲ روستا داریم که به طور کامل یا بخشی از آنها دچار مشکل شدند، تعدادی زمین منابع طبیعی پیدا کردیم و بنیاد مسکن نیز در حال قطعه‌گذاری است تا به آنها واگذار شود.

 

استاندار لرستان گفت: در بخشی هم از این روستاها هنوز زمین پیدا نکردیم و به دنبال خرید هستیم، الان اکیپ‌های مختلفی در برخی روستاها در حال تمیز کردن خانه‌ها است و روستاییان فعلاً به عنوان اسکان موقت می‌توانند از خانه خود استفاده کنند ضمن اینکه اگر خانه‌شان غیرقابل استفاده است به آنها اجاره هم داده می‌شود.

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری لرستان می باشد. استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.