‍ استاندار: سد تنظیم‌کننده‌ای برای مهار سیل نداشتیم/ سیل لرستان را سال‌ها به عقب بر

on .

‍ استاندار:

سد تنظیم‌کننده‌ای برای مهار سیل نداشتیم/ سیل لرستان را سال‌ها به عقب برد

 

استاندار لرستان گفت: 100 درصد بودجه عمرانی در شش‌ماهه اول سال برای استان محقق شود

به گزارش روابط عمومی استانداری لرستان، سید موسی خادمی در شورای هماهنگی مدیریت بحران استان با حضور رئیس‌جمهور اظهار کرد: در رودخانه خرم‌آباد 700 مترمکعب بر ثانیه خروج آب داشتیم در حالی که ظرفیت آن 400 مترمکعب بر ثانیه و در رودخانه تیره دورود هم 550 مترمکعب بر ثانیه خروجی آب بود در حالی که ظرفیت آن 380 مترمکعب بر ثانیه بود و این درواقع فراتر از ظرفیت‌هایی است که در گذرگاه آب وجود داشت.

وی ادامه داد: این عامل طبیعی با برخی از عوامل غیرطبیعی جمع شد و یک فاجعه بزرگ مالی و اقتصادی را در استان لرستان رقم زد که به‌زعم من این استان را سال‌ها به عقب انداخت.

خادمی اضافه کرد: افزایش تراز سد سیمره ما را مجبور کرد که 11 روستای استان را تخلیه کنیم و در کنار آن پدیده زمین رانش در 41 نقطه از استان شکل گرفت که باعث تخلیه برخی روستاها و خسارت به منازل شد.

استاندار لرستان یادآور شد: با کمک آنچه در مدیریت بحران، وزارت کشور و سازمان هواشناسی به ما اطلاع داده می‌شد سه کار مهم ازجمله افزایش گذردهی آب از رودخانه ‎ ها از طریق افزایش ارتفاع و عمق و حذف موانع انجام دادیم. سیایت دوم ما هشدار دهی بود که در این خصوص حتی از قوه قهریه هم استفاده کردیم، همچنین برای آب‌گرفتگی‌ها آمادگی کامل داشتیم.

وی افزود: در سیل اخیر 18 شهر و 1200 روستا درگیر سیلاب و 35 هزار خانوار دچار مشکل شدند و 6000 واحد تجاری، راه 870 روستا، برق 1145 روستا، ارتباط تلفنی 360 روستا و 10 شهر، گاز 182 روستا و آب 10 شهر قطع شد.

خادمی خاطرنشان کرد: حدود 1000 کیلومتر راه روستایی و شهری و 740 حلقه پل از بین رفت که 150 حلقه پل بالای 20 متر بود.

استاندار لرستان گفت: همچنین 60 هکتار زمین زراعی از بین رفت و 1000 هکتار زمین به طور کامل وجود ندارد و تبدیل به مسیل رودخانه شده است و 21 هزار متر مکعب از مزارع پرورش ماهی و 500 ایستگاه پمپاژ از بین رفته و در حوزه کشاورزی نزدیک 1200 میلیارد تومان خسارت‌دیده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: اما بخش شیرین این قصه افزایش سرمایه اجتماعی در استان بود و همه نهادهای عمومی و خدماتی و وزارتخانه‌ها پای‌کار آمدند که جای تشکر دارد.

خادمی یادآور شد: امدادرسانی به همه سیلزدگان انجام شده و در حال حاضر باید کارهای اساسی انجام دهیم.

استاندار لرستان گفت: بازسازی منازل و اسکان بین اضطراری و موقت باید تعییین تکلیف شد. همچنین نیاز داریم که تسریع در پرداخت وام‌های معیشتی و وام بلاعوض و تهیه لوازم منزلی که در این سیل از بین رفته، انجام شود.

وی افزود: زمین جدید باید تامین کنیم و نیاز داریم که تسهیلات مربوط به کشاورزان سریع‌تر انجام شود.

خادمی یادآور شد: انتظاریم داریم 100 درصد بودجه عمرانی در شش‌ماهه اول سال برای استان انجام شود.

استاندار لرستان گفت: مهم ترین بحث این است که ما در استان سد تنظیم‌کننده‌ای برای سیل نداشتیم. کل سدهای استان لرستان با دبی بیش از 12 میلیارد متر مکعب آب خروجی از استان، فقط 207 میلیون مترمکعب یعنی کمتر از 1 درصد ذخیره آب کشور است. هم‌چنین کل سدهای در حال ساخت ظرفیتی کمتر از 230 میلیارد مترمکعب است

وی افزود: انتظاریم داریم بازنگری در تخصیص آب وزارت نیرو و سدسازی و آبخیزداری در لرستان مدنظر قرار گیرد.

کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری لرستان می باشد. استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.