معاون استاندار: 1303فقره کمک بلاعوض معیشتی و اجاره به سیلزدگان لرستان پرداخت شد

on .

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان گفت: تاکنون یکهزار و 303 فقره کمک بلاعوض معیشتی و اجاره مسکن به سیلزدگان پلدختر، معمولان، خرم اباد و چگنی پرداخت شده است.

به گزارش روابط عمومی استانداری لرستان، احمد مرادپور در نشست خبری قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیلزده در محل استانداری افزود: 896 فقره بلاعوض معیشتی در پلدختر و 180 فقره در چگنی پرداخت شد.
وی اظهار داشت: 122 شهروند پلدختر، 92 شهروند معمولان و 12 خانوار در خرم اباد نیز کمک هزینه بلاعوض اجاره خانه را دریافت کرده اند.
وی با اشاره به پرداخت 359 فقره بلاعوض تجاری در پلدختر تصریح کرد: در مجموع 2 هزار 18 بلاعوض تعمیر در استان پرداخت شده که سهم پلدختر از این تعداد یکهزار و 587 واحد بوده است.

*** تخریب و آسیب بیش از 41 هزار مسکونی و تجاری بر اثر سیل
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان ادامه داد: 41 هزار و 684 واحد مسکن و تجاری شهر و روستاهای استان بر اثر سیل تخریب شده و یا آسیب دیده است.
مرادپور با اشاره به خسارت سیل به 18 شهر و یکهزار و 200روستای استان توضیح داد: یکهزار و 855 واحد شهری و 15 هزار و 550 واحد مسکونی روستایی به طور کامل تخریب شده، پنج هزار و 875 واحد مسکونی شهری و 12 هزار و 247 مسکن روستایی نیز آسیب دیده اند و نیازمند تعمیر هستند.
وی گفت: 2 هزار و 373 واحد تجاری شهرها تخریب شده و سه هزار و 420 واحد نیز آسیب دیده که این تعداد در روستاها به ترتیب 215 و 149 واحد است.
به گفته وی وسایل هفت هزار و 730 خانوار شهری و 27 هزار و 797 خانوار روستایی از بین رفته و 634 خودرو نیز آسیب دیده است.

***حل مشکل چم مهر با همکاری اهالی/ ساکنان 30 چادر در پلدختر سیل زده نبودند
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان گفت: حل مشکل روستای چم مهر و احداث واحدهای این روستا نیازمند همکاری مردم است چراکه با وجود آسیب وضرورت بازسازی 87 واحدف اما 350 خانوار این روستا خواستار جابجایی هستند که برای این تعداد زمین تامین نشده است.
مرادپور همچنین ادامه داد: در حالیکه چهار و 100 واحد مسکونی پلدختر بر اثر سیل اسیب دید اما تنها 110 چادر اسکان اضطراری برپا شد که این به معنای همکاری بسیار خوب مردم و نجابت انان است که علیرغم تخریب خانه اما مشکل حادی برای دولت ایجاد نکردند.
وی ادامه داد: از 110 چادر اسکان اضطراری نیز ساکنان 30 چادر اصلا سیلزده نبودند که با همکاری مسئولان مرتبط جمع اوری شدند.
وی افزود: کار تعمیر 90 درصد واحدهای تجاری انجام شده و علیرغم گستردگی خسارات در بخش های کشاورزی اما اقدامات بسیار خوبی در خصوص تامین اب، ایستگاههای پمپاژ و ترانس های برق مزارع صورت گرفته است.

***نمره بالای مدیریت استان در مدیریت سیل/ارائه الگوی اداری - جهادی در سیل لرستان
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان اضافه کرد: با توجه به امکانات محدود استان در ستاد بحران، اما عملکرد تیم مدیریتی استان در خصوص پیامدها و مقابله های لازم قابل قبول است.
مرادپور افزود: سیل لرستان حادثه بسیار بزرگی بود که زوایای مختلف ان باید بررسی و آسیب شناسی شود.
وی با اشاره به تشکیل قرارگاه بازسازی و نوسازی و ابلاغ ان توسط وزیر کشور در لرستان گفت: این قرارگاه از ماهها قبل به صورت غیررسمی در لرستان تشکیل و تقسیم کار شده بود که این مهم بیانگر عملکرد مطلوب و منطقی استان در رابطه با سیل است.
وی ادامه داد: شرکت های خدمات رسان دولتی، نیروهای نظامی ارتش و سپاه نخستین گروههای وارد شده به شهرستان پلدختر بودند که با هماهنگی و هم افزایی در کنار یکدیگر، یک الگوی اداری - جهادی را به نمایش گذاشتند.
مرادپور با تقدیر از عملکرد مطلوب رسانه های لرستان در انعکاس وقایع سیل استان گفت: نماینده ولی فقیه در لرستان با حضور در کنار مردم سیلزده موجب شکل گرفتن فضایی ارام شد که این اقدام قابل تقدیر است.
وی از همکاری و خدمات نیروهای جهادی، انتظامی، سپاه، ارتش، ائمه جمعه، دستگاه قضا و سایر نهادها قدردانی کرد و افزود: با وجود حجم بالای مشکلات و گستردگی خسارات اما کمترین مشکلات امنیتی در مناطق سیلزده گزارش شد.

***مدیریت بحران حیاط خلوت نیروهای ناکارامد نیست/آمایش سرزمین جدی گرفته شود
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان با ارائه پیشنهاداتی در خصوص مدیریت بحران گفت: این نهاد جایگاه نیرویهای ورشکسته سیاسی حیاط خلوت نیروهای ناکارآمد نیست.
مرادپور افزود: مدیریت بحران یک جایگاه تخصصی است که باید افراد توانمند، کارشناس و متخصص در ان حضور داشته باشند تا بتوان در شرایط غیرعادی بهترین کارایی و تصمیم گیری را ارائه داد.
وی با پیشنهاد ایجاد وزارتخانه مستقل بحران اظهار داشت: آموزش های همگانی و اداری نیز باید در دستور کار قرار گیرد.
وی به اهمیت حضور تشکل های مردم نهاد در مواقع بحران اشاره کرد و گفت: رفتارهای سیاسی در زمان بحران و تصمیم گیری های این برهه سم است که باید با پرهیز از این تفکرات، بر ارائه خدمات و نجات مردم متمرکز شد.
مرادپور بیان کرد: در سیل لرستان برخی ساختمان های دولتی و دیواره های ساحلی تخریب شدند که باید بررسی شود اجازه ساخت و ساز در حریم و بستر رودخانه ها در گذشته چگونه صادر شده تا افرادی که در این راستا کوتاهی یا تخلف کرده اند امروز پاسخگو باشند.
12 فروردین امسال همراه با وقوع سیل پلدختر، راه ارتباط 70 روستای زلقی و 140 روستای زز و ماهرو الیگودرز قطع شد، رانش زمین در جاده ترانزیتی خرم اباد بروجرد و روستای این شهرستان رخ داد، سیل و رانش در نورآباد گزارش و شبکه برق یکهزار و 145 روستای استان قطع شد.
جریان آب آشامیدنی 796 روستا و 15 شهر، سامانه مخابراتی 9 شهر، شبکه دیتای 360 روستا، گاز 173 روستا و سه شهر و راه 780 روستای استان در سیل فروردین ماه قطع شد که طی یک هفته بخش بسیاری از این خدمات برقرار گردید.
همزمان در این روز به دلیل قطع لوله پلی اتیلن غرب کشور در لرستان به همراه انفجار و آتش سوزی، خطوط تغذیه 7 استان نیز دچار مشکل شد.
سیل فروردین امسال موجب خسارت 8 هزار میلیارد تومانی به زیرساختها و 1500 میلیارد تومانی بخش کشاورزی لرستان شد و 41 هزار واحد مسکونی و تجاری را نیز متضرر کرد.