تفاوت سیل لرستان و خوزستان در چه بود؟

on .

مدیرکل مدیریت بحران لرستان گفت: سیل خوزستان گل‌آلود و سیل لرستان از آب زلال بود.

به گزارش روابط عمومی استانداری لرستان، غلامرضا آقامیرزایی در نشست خبری قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده استان اظهار کرد: قبل از وقوع سیل 12 فروردین پیش‌بینی کرده بودیم که سیل در لرستان قطعاً به یک بحران تبدیل می‌شود و به همین خاطر اطلاع‌رسانی خوبی داشتیم که مردم باید خانه و منازلشان را ترک کنند.

وی ادامه داد: در خوش‌بینانه‌ترین حالت 24 ساعت قبل سیل می‌توان برآورد کرد که چقدر بارش خواهیم داشت و هواشناسی پیش‌بینی بارش استان را 50 تا 100 میلی‌متر نشان داد و ما هم به 970 هزار اشتراک پیامک  ارسال کردیم تا مردم از احتمال وقوع سیل مطلع باشند.

آقامیرزایی اضافه کرد: روز  12 فروردین علاوه بر وقوع سیل مشکل رانش زمین را داشتیم.

مدیرکل مدیریت بحران لرستان افزود: روز دوازدهم فروردین برق 1145 روستا، آب 896 روستا و 15 شهر، شبکه دیتای 9 شهر و 360 روستا قطع شد و همچنین راه 780 روستا قطع شد.

وی با بیان اینکه تاکنون کار بازسازی پنج راه روستایی مانده که در حال انجام است، یادآور شد: پاک‌سازی 500 هکتار باغ انجیر انجام نشده ولی پاک‌سازی 100 هکتار باغ انار سیاب انجام شد.

مدیرکل مدیریت بحران لرستان با بیان اینکه سیل لرستان و خوزستان با هم تفاوت داشتند، گفت: در خوزستان آب زلال سدها وارد شهر شد ولی در لرستان آب گل‌آلود باران همه‌جا را نابود کرد؛ در حال حاضر هفت کمیته ازجمله کمیته اطلاع‌رسانی، برآورد خسارت، فرهنگی- اجتماعی، نظارت و بازرسی، حمایت از تولید و فناوری اطلاعات کارهای مرتبط با سیل را پیگیری می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: 7 هزار و 700 میلیارد تومان خسارت سیل در بخش زیربنایی و زیرساختی استان است. تاکنون خسارات بخش دامی، زراعی و کشاورزی 800 میلیارد تومان برآورد شده است.