‍ مهلت ۴۰ روزه معاون استاندار لرستان به ۴ شهرداری برای ایجاد سیستم «پیش سرد» در کشتارگاه‌ها

on .

مهلت ۴۰ روزه معاون استاندار لرستان به ۴ شهرداری برای ایجاد سیستم «پیش سرد» در کشتارگاه‌ها

معاون عمرانی استانداری لرستان، از مهلت ۴۰ روزه به چهار شهرداری برای ایجاد سیستم «پیش سرد» در کشتارگاه‌های دام تحت تملک خود خبر داد.

به گزارش روابط عمومی استانداری لرستان، احمد مرادپور در جلسه بررسی مشکلات کشتارگاه‌های دام لرستان در سخنانی با انتقاد از عدم ایجاد سیستم «پیش سرد» در چهار کشتارگاه در تملک شهرداری‌های استان، اظهار داشت: یک مهلت ۴۰ روزه به این شهرداری داده می‌شود، اگر اقدام به ایجاد سیستم پیش سرد در کشتارگاه‌ها نکردند، آنها پلمپ خواهند شد.

وی با بیان اینکه ایجاد سیستم «پیش سرد» در کشتارگاه‌ها خیلی چیز پیچیده‌ای نیست که قرار باشد که میلیاردها تومان خرج کنند، افزود: شهرداری‌های دورود، بروجرد، ازنا و الیگودرز هنوز اقدام به ایجاد سیستم «پیش سرد» در کشتارگاه‌های تحت تملک خود نکرده اند.

معاون عمرانی استانداری لرستان، تصریح کرد: اگر این شهرداری‌ها خود اقدام به ایجاد این سیستم در کشتارگاه‌های دام نکنند به طور مستقل با سازمان همیاری شهرداری‌ها ی کشور هماهنگ خواهیم کرد تا به جای اعتبار و تسهیلات به آنها سیستم «پیش سرد» بدهند.

مرادپور در ادامه سخنان خود با اشاره به بحث درخواست فرماندار رومشکان مبنی بر ایجاد کشتارگاه دام در این شهرستان، گفت: با توجه به فاصله مسافتی کم رومشکان و کوهدشت نیازی به ایجاد کشتارگاه در شهرستان رومشکان نیست و می‌توان از کشتارگاه صنعتی کوهدشت برای این شهرستان نیز استفاده کرد.

وی، گفت: شهرداری رومشکان چند خودرو را تأمین کند تا کار حمل و نقل کشتار را از کوهدشت به رومشکان انجام دهند.

معاون عمرانی استانداری لرستان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع راه اندازی مجدد کشتارگاه دام «گیلوران» گفت: با توجه به قرار گیری در محدوده شهری، قرار گیری در حریم قبرستان و عدم رعایت فاصله با شرکت دارویی با راه اندازی مجدد آن مخالف هستیم.

مرادپور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع وضعیت نامناسب کشتارگاه دام شهرداری دورود، افزود: این کشتارگاه نیز به دلیل ساختار قدیمی، مستملک بودن، مشکلات عدیده زیست محیطی، نداشتن تجهیزات دامپزشکی و… باید مورد بازدید قرار گیرد تا آن را تعیین تکلیف کنیم.

‍ وی همچنین با بیان اینکه چندین نشست و جلسه برای جمع آوری این مراکز غیر مجاز فروش دام زنده برگزار شده است، اظهار داشت: دادستان نیز در این رابطه حکم صادر کردند و دستور دادند که این مراکز جمع آوری شوند.

وی با اشاره به اینکه مقرر شد که دامپزشکی و علوم پزشکی پیگیر موضوع شوند تا این مراکز غیر مجاز جمع آوری شوند، تصریح کرد: در آخرین بازدیدی که از این مراکز غیر مجاز در ورودی‌های شهر داشتیم اعلام کردند که سرمایه گذاری اعلام آمادگی کرده که اقدام به ایجاد بازارچه فروش دام کند.

معاون عمرانی استانداری لرستان، تصریح کرد: این در حالیست که تا کنون این امر عملیاتی نشده است.

مرادپور با تاکید بر اینکه به خاطر مسائل بهداشتی هم که شده این مراکز غیر مجاز باید جمع شوند، گفت: باید به گونه‌ای برنامه ریزی شود که بر روی قصابی‌ها نیز نظارت داشته باشیم، قصابی که خودش کشتار غیر مجاز انجام می‌دهد و مُهر کشتارگاه را نیز جعل می‌کند و بر روی آن می‌زند باید مورد برخورد جدی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه سازمان صنعت، معدن و تجارت، دامپزشکی، جهاد کشاورزی و علوم پزشکی در این رابطه ورود جدی داشته باشند، گفت: تعدادی از افراد نیز وجود دارند که دنبال سو استفاده هستند، دام بیمار را که نمی‌توانند به کشتارگاه بیاورند، در نتیجه به صورت غیر مجاز آن را کشتار می‌کنند و به مردم می‌فروشند.

معاون عمرانی استانداری لرستان، تاکید کرد: این امر شغل نیست که این افراد برای خود درست کرده‌اند، معاونت دانشگاه علوم پزشکی باید مدعی این قضیه شود، راه حل این بوده که اقدام به ایجاد بازارچه فروش دام کنیم.

مرادپور، افزود: در این راستا جلسه‌ای با حضور علوم پزشکی، دامپزشکی و نیروی انتظامی طی فردا در معاونت عمرانی برگزار شود تا به شکلی این معضل را جمع کنیم.