‍ استاندار لرستان تاکید کرد: ترویج فرهنگ حفاظت از جنگل‌ها در بین مردم

on .

استاندار لرستان تاکید کرد:
ترویج فرهنگ حفاظت از جنگل‌ها در بین مردم

استاندار لرستان گفت:
حفاظت از جنگل‌های زاگرس وظیفه ملی و نسلی ماست.

به گزارش روابط عمومی استانداری لرستان، دکتر سید موسی خادمی صبح امروز در جلسه اطفای حریق جنگل‌ها و مراتع استان با تقدیر از کسانی که رتبه نخست را در کنترل آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع در سال ۹۷ کسب کرده‌اند، اظهار کرد: با توجه به پربارش بودن سال جاری و به‌وجود آمدن مراتع خوب احتمال خطر آتش‌سوزی در جنگل‌های استان بالاست.

وی با بیان این‌که در این رابطه تمهیدات لازم اندیشیده شده است، گفت: سرمایه اصلی استان‌های زاگرس نشین جنگل‌ بوده از این رو وظیفه ملی و نسلی ما حفاظت از این سرمایه است.

استاندار لرستان با تاکید بر اینکه موضوع و اطفای حریق باید به یک جریان اجتماعی تبدیل شود، بیان کرد: نباید تصور کرد که این موضوع فقط وظیفه دولت بوده بلکه اصل کار بر عهده مردم است، این موضوع باید فراگیر شده و در بین مردم حساسیت ایجاد کرده تا احساس مسئولیت کنند.

وی ادامه داد: مردم باید به این باور برسند که جنگل‌ها بزرگترین سرمایه و داشته‌های آنهاست. همه ما موظفیم و باید یاد بگیریم که چگونه از آنها حفاظت کنیم و از روش‌های خطرناک مانند آتش زدن باقیمانده زراعت، غفلت گردشگران و... دوری کنیم.

وی افزود: در صورتی که عامل آتش‌سوزی عامدانه باشد قابل بخشش نیست، نیروی انتظامی و مراجع قضایی با این موضوع به شدت برخورد خواهند کرد.

دکتر خادمی تصریح کرد: لازمه اجتماعی کردن و ایجاد حساسیت در بین مردم آگاهی بخشی و ترویج فرهنگ حفاظت از این سرمایه بوده که از طریق نهادهای مردمی، صدا و سیما و رسانه‌ها قابل انجام است.

وی گفت: سازمان جنگل‌ها باید با اطلاع رسانی و آموزش نیروها را سازماندهی کنند که در هنگام حادثه نیروهای واکنش سریع در قالب تیم‌های مختلف بتواند به محل اعزام کند.

استاندار لرستان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه از سازمان جنگل‌ها و مراتع درخواست کرده‌ایم تا یک فروند بالگرد دائمی طی این چند ماه در استان مستقر شود، گفت: برای کارهای فوری تا قبل از توزیع اعتبارات در کمیته برنامه ریزی شهرستان یک میلیارد تومان برای منابع طبیعی و ۲۰۰ میلیون تومان به محیط زیست تخصیص داده خواهد شد.

وی تاکید کرد: امیدوارم با همکاری و تلاش همه نهادهای مردمی سازمان های دولتی و غیر دولتی امسال مانند سال قبل شاهد اینگونه اتفاقات نباشیم.