۷۵ هزار میلیارد ریال سپرده در اختیار بانک‌ها قرار می‌گیرد

on .

 

رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی گفت: امسال ۷۵ هزار میلیارد ریال سپرده از سوی صندوق توسعه ملی برای برطرف کردن مشکلات بخش‌های مختلف در اختیار بانک‌های عامل قرار می کیرد.

به گزارش روابط عمومی استانداری لرستان به نقل از ایرنا مرتضی شهیدزاده در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان در سالن جلسات استانداری اظهار داشت: صندوق توسعه ملی یکی از ابتکارات مقام معظم رهبری بود که پس از اینکه حساب ذخیره ارزی تشکیل شد و نتوانست اهداف مورد نظر را برآورده کند با دستور ایشان و با تصویب مجلس شورای اسلامی تشکیل شد.

وی گفت: این صندوق با هدف تبدیل بخشی از منابع به ثروت‌های ماندگار، مولد و سرمایه‌های زاینده اقتصادی و حفظ سهم نسل‌های آینده از منابع نفت و گاز و فرآورده‌های نفتی از طریق تأمین مالی سرمایه گذاری در قالب اعطای تسهیلات بانکی به بخش‌های دولتی و سرمایه گذاری در بازارهای پولی و مالی خارجی تشکیل شده است.

منابع صندوق توسعه ملی متعلق به نسل آینده است

وی ادامه داد: منابع صندوق متعلق به نسل آینده و بخش خصوصی است و بخش دولتی سهمی از آن ندارد همچنین صندوق توسعه ملی برای تحرک بخش خصوصی و کمک به توسعه ایجاد شده است.

به گفته وی ۸۰ درصد طرح‌های صندوق، ارزی است و بیشتر آن در بخش پتروشیمی و نفت هدف گذاری می‌شود.

وی گفت: منابع به طرح‌هایی داده می‌شود که بتوانند از محل ارزآوری ناشی از صادرات محصول نسبت به بازپرداخت سود تسهیلات به صورت ارزی اقدام کنند.

وی اضافه کرد: نباید طرحی که از محل صندوق ایجاد می‌شود مصرف داخلی داشته باشد و باید تولید صادراتی باشد و بازپرداخت آن از صادرات و ارزی صورت گیرد.

کارمزد تسهیلات صندوق در مناطق محروم چهار درصد کمتر از مناطق توسعه یافته است

رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی افزود: کارمزد تسهیلات صندوق در مناطق محروم چهار درصد کمتر از مناطق توسعه یافته است همچنین با سیستم بانکی تعامل داریم و بانک‌ها با ساز و کار خود تعیین و تکلیف می‌کنند.

شهیدزاده بیان کرد: کسانی که طرح‌های ریالی آنان مشکل دارد با کارکرد تسهیلات می‌توانند ۴۰ درصد منابع تکمیلی دریافت کنند.

در ارتباط با حوزه آبخیزداری ۱۵۰ میلیون یورو به جهاد کشاورزی اختصاص یافت همچنین در خصوص ریزگردها منابع جدا تعلق گرفته است.

وی ادامه داد: اعتبار در حوزه آبخیزداری برای جلوگیری از سیل همچنین بالادست رودخانه‌ها و سدها اختصاص می‌یابد و استان لرستان باید در این راستا سهم خود را بگیرد.

وی بیان کرد: در ارتباط با کارخانه لاستیک سازی لرستان مشکلاتی با بانک‌های عامل وجود داشت و خارج از روال عادی دخالت‌های را انجام دادیم، اگر مردم اشتغال داشته باشند دغدغه آنها کم می‌شود و باید با دخالت‌ها تا می‌توانیم مشکلات را برطرف کنیم.

رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی گفت: درخصوص تمدید دوران مشارکت مشکلی وجود ندارد همچنین در مواردی که توسعه گردشگری وجود داشته باشد قطعاً همکاری و کمک می‌شود.

شهید زاده افزود: باتوجه به اینکه برای ایجاد بوم گردی، جذب توریست، بازسازی هتل‌ها منابع خوبی در نظر گرفته شده است و استان لرستان باید در این راستا تلاش کند تا بتوان سهم خودر را جذب کند.

وی به فعالیت شرکت‌های دانش بنیان در کشور اشاره کرد و افزود: این شرکت‌ها با اقدامات خود در توسعه کشور نقش مهمی دارند.

شهیدزاده ادامه داد: ۶هزارو ۵۷۰ میلیارد ریال به بخش کشاورزی و صنعت لرستان منابع اختصاص داده شده همچنین منابع برای طرح‌های ارزی این استان ۳۵۰ میلیون دلار می‌باشد که باید در بخش‌های مختلف مشکلات را برطرف کنیم.

وی همچنین گفت: ۷۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای توسعه گلخانه‌های لرستان اختصاص یافت.

سال گذشته ۱۱ هزار میلیارد تومان از سوی صندوق توسعه ملی در بانک‌های عامل سپرده گذاری شد

شهید زاده اضافه کرد: سال گذشته ۱۱ هزار میلیارد تومان سپرده گذاری از سوی صندوق توسعه ملی در بانک‌ها صورت گرفت که لرستان تاکنون سهم خود را دریافت نکرده و باید در این راستا تلاش کند.

وی اضافه کرد: امسال با توجه به کم شدن ورودی‌ها ۷۵ هزار میلیارد ریال برای سپرده گذاری در بانک‌ها پیش بینی شده است که در اختیار بانک‌ها قرار می‌گیرد.

شهید زاده ادامه داد: استان لرستان باید تلاش خود را برای جذب اعتبار انجام دهد و در این راستا نیازمند تشویق بخش خصوصی احساس می‌شود.