معاون استاندار: خطر ابتلا به مواد مخدر را در جامعه فرهنگ سازی کنیم

on .

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری لرستان کمیته تخصصی توسعه مشارکت های مردمی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان  به ریاست دکتر محمود ثمینی تشکیل شد .
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری اظهار داشت: ششمین جلسه کمیته تخصصی توسعه مشارکت های مردمی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان در سال جاری حول محورهای تشریح و بررسی کارگاه های آموزشی و توانمند سازی سمن ها، ارائه گزارش عملکرد توسعه مشارکت های مردمی در سال 98، ،تشریح و بررسی طرح تشکیل سمن های ( همیار یاریگران زندگی ) و موضوعات مرتبط با حوزه مواد مخدر تشکیل شد.
دکتر ثمینی در خصوص اهمیت پرداختن به موضوع مواد مخدر گفت: مواد مخدر از منکرات جامعه است. بر اساس آمار های اعلام شده قریب به 70 درصد از زندانیان کشور به صورت مستقیم یا غیر مستقیم با مواد مخدر مرتبط هستند.
 همچنین حدود 90 درصد از زندانیان زن در زمینه جرائم مرتبط با مواد مخدر دستگیر شده اند. از طرفی بالاترین میزان مرگ و میر غیر طبیعی کشور بعد از تصادفات جاده ای، بالاترین میزان ابتلا به بیماری های ویروسی مانند ایدز و هپاتیت، همسر آزاری، کودک آزاری، طلاق، قتل، جرائم منکراتی، نزاع ها و خشونت ها و مسائلی از این دست حکایت از نقش مواد مخدر در این اتفاقات را دارد.

ثمینی در ادامه عنوان کرد: در خصوص عملکرد کمیته تخصصی توسعه مشارکت های مردمی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان باید گفت که در سال جاری خروجی جلساتی که اعضای این کمیته برگزار کرده اند 20 مصوبه بوده که 17 مصوبه به طور کامل اجرایی و 3 مصوبه دیگر نیز در دست اقدام است. ایجاد اشتغال برای خانواده های آسیب دیده از مواد مخدر،پرداخت 75 میلیون ريال به سمن های مجری برای برگزاری کارگاه های آموزشی توانمند سازی سمن ها، پرداخت 850 میلیون ريال به 30 سمن استان برای اجرای طرح های مصوب، پرداخت 240 میلیون ريال کمک هزینه بیمه شدگان خانواده های آسیب دیده از مواد مخدر، پرداخت 200 میلیون ريال به دو سمن سطح یک استان برای اجرای طرح پایداری شغلی، برگزاری 5 کارگاه آموزشی در ابتدای سال جاری، اجرای طرح های حمایتی از سمن ها، برگزاری نشست های تخصصی با سمن ها، اجرای طرح های حمایتی توسط سمن ها در حوزه مبارزه با مواد مخدر، اجرای طرح پایداری شغلی و اجرای 175 برنامه متنوع در هفته مبارزه با مواد مخدر توسط سمن ها از جمله اقداماتی هستند که توسط این کمیته انجام شده است .

معاون استاندار ضمن اشاره به توطئه های دشمنان نظام در ایجاد معضلات اجتماعی مانند اعتیاد و مواد مخدر و سیاست های نظام در پیشگیری و مبارزه با آنها افزود: به دنبال اجرای درک دقیق از مفاهیم در زمینه مبارزه با مواد مخدر باشیم . معضل اعتیاد در جامعه دیده می شود اما این موضوع کمتر مورد توجه قرارمی گیرد . باید به عنوان یک هشدار جدی «خطر مواد مخدر را در جامعه فرهنگ سازی کنیم ». خانواده ها در بحث ابتلا فرزندان به مواد مخدر پیش بینی و پیشگیری را مد نظر داشته باشند. در این خصوص دستگاه های اجرایی و نهاد های مرتبط مانند صدا و سیما، آموزش و پرورش، بهزیستی، مدارس، دانشگاه ها و تشکل های مردم نهاد با استفاده از ظرفیت های موجود فرآیند آموزش والدین و فرزندان را در دستور کار داشته باشند .
ثمینی با اعلام رشد 12 درصدی سمن های فعال در حوزه مبارزه با مواد مخدر بیان داشت: در سال جاری این سمن ها از تعداد 35 به 40 سمن فعال در استان افزایش داشته است . سمن ها نهاد هایی برخواسته از بطن جامعه هستند که نقش تسهیل گر را ایفا می کنند . از سمن ها هم یاری گری مورد انتظار است و هم به طرح هایی با هدف کمک به آنها نیازمندیم.
سمن ها، دستگاه های اداری و نهاد های مرتبط با حوزه مبارزه با مواد مخدر را با همفکری و ارائه طرح های جدید کمک کنند و نقش تسهیل گری خود در فرهنگ سازی جامعه برای حل این معضل اجتماعی را خوبی انجام دهند.
او همچنین عنوان کرد: برای پیشگیری از موازی کاری ها پیشنهاد می گردد کمیته ای به اتفاق اعضاء تشکیل و طرح های ارائه شده برای انجام کارشناسی به این کمیته ارجاع شوند تا پس از بررسی های دقیق تر طرح ها به مرکز فرستاده شوند . با در نظر گرفتن این موضوع که در این زمینه اعتبارات استانی وجود ندارد، هر چه طرح های ارائه شده جدیدتر و بیشتر باشند امکان جذب اعتبارات نیز بیشتر خواهد بود و به تناسب طرح های ارائه شده در استان اعتبارات اختصاص داده می شود .
دکتر ثمینی در پایان گفت: به منظور هم افزایی و بالا بردن توانمندی ها، جلسات این کمیته را با برنامه ریزی در فرصت های مناسب و در بازه زمانی 10روزه یا دو هفته یک بار برگزار کنیم تا بدین ترتیب هم کاستی هایی که در گذشته وجود داشته است را بتوانیم جبران کنیم و هم با جدیت بیشتر در حوزه پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر به بهترین نحو به مردم خدمت رسانی شود.