استاندار لرستان خبر داد: تامین اعتبار راه‌آهن خرم‌آباد

on .

استاندار لرستان گفت: چهار بانده کردن جاده‌ها از برنامه‌های بلند‌مدت و اصلی استان است.

به گزارش روابط عمومی استانداری لرستان، ظهر امروز دکتر خادمی در جلسه کارگروه ایمنی راه‌ها که با حضور دکتر کولیوند رئیس سازمان اورژانس هوایی کشور و دکتر باقری مشاور وزیر راه و شهرسازی در سالن جلسات استانداری برگزار شد، ضمن تبریک روز پرستار به عنوان زحمتکش ترین اقشار جامعه اظهار کرد: امیدواریم مشکلات این قشر مهم در استان و سطح ملی حل شود.

وی با بیان اینکه در سال ۹۷ با کارهای خوبی که انجام شد لرستان شاهد کاهش جدی تلفات و تصادفات جاده‌ای بود، گفت: متاسفانه سال جاری با  افزایش تلفات جاده‌ای روبرو بودیم  باید دلایل این امر بررسی و کارشناسی شود هرچند در نگاه اول موضوع تخریب جاده های ارتباطی به دلیل سیل و هم ترافیک ناشی از بحث های خدمات رسانی به عنوان یک عامل مهم به نظر می رسد.

 وی با تاکید بر اینکه باید این آمار را کاهش داد، و این افزایش تلفات  قابل قبول نیست و بایستی بیشتر کار و تلاش کرد.

 استاندار لرستان با اشاره به اینکه بخش مهمی از این  تلاش به قبل وقوع حادثه به وضعیت جاده ها برمی‌گردد، بیان کرد: در حد امکان و توانایی باید جاده‌ها ایمن شوند و این کار مستلزم برنامه‌ریزی بلندمدت مانند افزایش آزاد راه‌ها و  بزرگراه‌ها و باکیفیت کردن جاده‌ها است که نیاز به اعتبار جهت تسریع در اجرای آن دارد.

وی ادامه داد: به‌طور طبیعی اگر جاده‌ها چهار بانده شوند شاهد کاهش تصادفات و ایمنی بیشتر جاده‌ها هستیم که این از برنامه‌های اصلی استان است.

 دکتر خادمی به برنامه‌های کوتاه مدت در خصوص ایمنی راه‌ها اشاره کرد و گفت: بخش دیگری مربوط به برنامه‌های کوتاه مدت بوده که شامل شناسایی نقاط حادثه خیز است و قسمتی از این مکان‌ها نیاز به کار عمرانی مانند تعمیر پل‌ها، تعریض جاده‌ها و بریدن پیچ‌های خطرناک دارد که نیاز به اعتبار و زمان دارد. اما برخی دیگر از کارها مانند علائم آشکارساز و هشدار دهنده پایش کنترل سرعت و بهبود خطوط است و باید هرچه بیشتر سریع‌تر انجام داد.

 وی در ادامه فرهنگ‌سازی، آموزش و خودروهای با کیفیت را از برنامه‌های بلند مدت ملی دانست.

 مقام ارشد استان تصریح کرد: برخی دیگر از کارها را باید بعد از حادثه انجام داد، افزایش پایگاه‌های اورژانس، آمبولانس، بالگرد و... از جمله کارهایی است که هرچه سریعتر انجام شود اثر بخشی آن بیشتر است.

 وی در افزایش سهمیه استخدامی نیروهای انسانی برای لرستان در این زمینه ابراز امیدواری کرد و گفت: برای تحویل بالگرد اورژانس هوایی می‌توانیم از آشیانه استاندارد هلال احمر استفاده کنیم اما در صورت ضرورت می‌توانیم این آشیانه را ایجاد کنیم.

 استاندار لرستان برای راه‌اندازی مرکز مدیریت سکته‌های حاد مغزی و قلبی در استان اعلام آمادگی کرد و گفت: در این زمینه سهم استان حدود ۷۰۰ میلیون تومان است که از طریق اوراق پرداخت می‌شود و معادل همین مبلغ را اورژانس کشور تامین خواهد کرد.

دکتر خادمی خاطرنشان کرد: در حوزه اقتصاد مقاومتی همه پروژه‌های عمرانی اصلی و مهم استان از جمله سدها و راه‌سازی در برنامه‌های ما آمده و با جدیت دنبال می‌شوند.

 وی ادامه داد: پروژه‌هایی که در سامانه نیپا اقتصاد مقاومتی ثبت می‌شود باید تولیدی، اشتغال‌زا و دانش محور باشند.


 استاندار لرستان اظهار کرد:  پروژه راه آهن از سال ۹۰ از محل مطالبات دولت از  سهام فولاد اهواز شروع شد و طبق این قرارداد، اعتباری بالغ بر ۳۷۰ میلیارد تومان بابت سهام فولاد اهواز به این پروژه اختصاص داده شد که بیشتر آن تاکنون هزینه شده است.

 وی ادامه داد: پس از آن به دلیل اینکه اعتبار آن از محل سهام فولاد خوزستان داده شده بود ردیف بودجه‌ای نداشت که با پیگیری‌های زیاد ردیف بودجه‌ای به آن داده شد و در نهایت با توافق وزارت راه و شهرسازی توانستیم با تلاش زیاد و کمک دکتر نوبخت معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه بودجه کشور آن را تبدیل به طرح‌های انتفاعی کنیم.

 دکتر خادمی تصریح کرد: اکنون پس از انتشار اوراق مشارکت وزارت راه و شهرسازی اعتبار راه آهن خرم‌آباد را از این طریق تامین خواهیم کرد و امیدواریم هر چه بیشتر وزارت‌خانه مربوطه، این روش انتفاعی را برای پروژه راه آهن خرم‌آباد که در توافقنامه نیز آمده اجرایی کند.

کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری لرستان می باشد. استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.