استاندار خبر داد: تثبیت روند شیوع کرونا در لرستان

on .

استاندار لرستان از کاهش ۸۰ درصدی تردد در ورودی‌های اصلی استان خبر داد.


به گزارش روابط عمومی استانداری لرستان، ظهر امروز جلسه ویدئو کنفرانس رئیس محترم جمهور با دکتر خادمی استاندار لرستان در شرکت الکل سازی نصر خرم‌آباد برگزار شد.

در حاشیه این جلسه، دکتر خادمی با اشاره به تاکید رییس جمهور مبنی بر طرح تحول سلامت و استفاده از فضای مجازی و زیرساخت‌های آی تی به منظور ارتباط تصویری مسئولین کشوری و استانی اظهار کرد: این طرح‌ها کمک زیادی به مقابله و مدیریت بیماری کرونا در کشور کرده است.

وی با اشاره به روند شیوع کرونا در استان افزود: تا به‌حال ۱۹۵۱ نمونه تست کرونا ارسال و ۶۸۰ نفر به این بیماری مبتلا شده که از این تعداد متاسفانه ۴۸ نفر فوت کرده‌اند.

دکتر خادمی با بیان اینکه تاکنون ۲۳۶ نفر در بیمارستان بستری داشته‌ایم، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون از ۲۳۶۵ نفری که بستری شده ۱۹۹۹ نفر ترخیص شده‌اند.

وی از تثبیت روند شیوع کرونا در استان خبر داد و تصریح کرد: در یکی از شهرستان‌های استان شیوع این بیماری سرعت بالایی داشت اما در حال حاضر کاهش یافته، البته در تعداد دیگری از شهرهای استان تعداد رو به افزایش است.

 استاندار لرستان با بیان اینکه در روزهای اول آمار روزانه مراجعه کنندگان به مراکز درمانی که علائم تنفسی داشتند به ۲۰۰ نفر می رسید، گفت: این مورد به ۸۰ نفر کاهش یافت و حال روزانه ۶۵ نفر بستری و ۶۹ نفر ترخیص می‌شوند.

 وی بیان کرد: در بحث تخت بیمارستانی  و آی سی یو در استان مشکلی نداشته و از مجموع ۲۴۶۷ تخت بیمارستانی و آی‌سی‌یو ۷۱۲ ، تخت بیمارستانی به کرونا اختصاص داده شده که از این تعداد در شرایط کنونی ۲۳۶ تخت پر شده است.

 رئیس ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا از آماده‌سازی ۲۲۰ تخت نقاهتگاهی در استان خبر داد و گفت: اکثر افراد ترخیص شده با توجه به توصیه‌های بهداشت و درمان از طریق مراقبت‌های خانگی درمان می‌شوند.

 وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در ابتدای سال اعلام شد هیچ‌گونه خدمات به مسافران نوروزی داده نخواهد شد، گفت: امسال هیچ جریان مسافرتی رسمی در استان نداشته و آمارهای تردد از کاهش ۸۰ درصدی ورودی‌های اصلی استان خبر می‌دهد.

 دکتر خادمی تصریح کرد: این استان محل گذر از شمال به جنوب و همچنین به غرب کشور است که خیلی از مسافران از این منطقه گذر می‌کنند و همچنین لرستان استان مهاجرفرست است، بنابراین بیشتر مردم این منطقه در حوزه‌های اداری، مدیریتی و کارگری در استان‌های مجاور زندگی می کنند.

 وی ادامه داد: با توجه به آماری که از طریق تلفن همراه گرفته شده از زمانی که مدارس تعطیل شده حدود ۸۰ هزار نفر، بومی‌های خارج استان به لرستان بازگشته‌اند.

 استاندار لرستان با اشاره به طرح فاصله‌گذاری اجتماعی و کنتر‌ل‌های انجام شده برای این طرح گفت: از زمان اجرای این طرح و با توجه به آمار تلفن همراه حدود ۷ هزار نفر از استان خارج شدند.

 وی افزود: خوشبختانه مردم و بازاریان استقبال خوبی از این طرح کرده و به خوبی اجرا می‌شود.

 رئیس ستاد استانی مدیریت بیماری کرون اظهار کرد: حجم بارندگی اسفند ماه قابل مقایسه با بارندگی فروردین ۹۸ بود اما به دلیل اقدامات مناسبی که دولت بعد از سیل ۹۸ انجام داد علیرغم و بالا بودن دبی رودخانه هیچ خسارتی به بخش خصوصی وارد نشد.

 وی افزود: متاسفانه در برخی از راه‌های روستایی و کارهای عمرانی استان آسیب دیده و اکنون در حال آماده باش کامل هستیم که در صورت بارندگی با مشکلی مواجه نشویم.