« سیزده بدر، فرصتی برای تهدید »

on .

همه ما این کلمه را بارها شنیده ایم و مردم هم کم و بیش به نحسی این روز اعتقاد دارند . اما شاید کمتر کسی دلیل شوم بودن و نحسی سیزده بدر را بداند .

 ۱۳ فروردین در تقویم کشور ما به عنوان روز طبیعت نامگذاری شده و همین بهانه ای است برای زدن به دل کوه و دشت، همراه با خانواده و دوستان .

سیزده بدر لرستان حال و هوای خود را دارد . خانواده ها معمولاً از چند روز قبل برای آن تدارک دیده و اسباب این مسافرت کم مسافت و یک روزه را به صورت ویژه مهیا می کنند .

صمیمانه در فواصل کوتاه و نزدیک گرد هم جمع می آیند، سبزه گره می زنند و به اصطلاح نحسی سیزده را بدر می کنند . حال بماند خساراتی نیز در این روز به طبیعت وارد می شود .

و اما ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ ....
 امسال شرایط به گونه ای دیگر است، سیزده بدر که مجالی برای خوشگذرانی و بدر کردن غم ها بود، اکنون به فرصتی برای تهدید تبدیل شده است .

 این بار پای کرونا در میان است، هر جا که  ازدحام باشد، او هم حاضر است و بقیه ماجرا . فرض این موضوع که قرار باشد تجمعی چندین هزار نفره از مرد و زن، پیر و جوان، سالم و مبتلا در طبیعت گرد هم آیند، رقم خوردن یک تراژدی غم انگیز را در اذهان ترسیم می کند .

این گردهمایی فرصتی است بی مانند برای تهدید کرونا، که دیگر کمتر کسی در دنیا وجود دارد نامش را نشنیده باشد و از خطراتش آگاه نباشد .

نادیده گرفتن هشدارها و تذکرات که در این ایام به دفعات از طریق رسانه های عمومی، صدا و سیما، مطبوعات و فضای مجازی برای مردم تکرار شده به معنی استقبال از خطر است .

بارها اعلام شده تجمع و ازدحام اصلی‌ترین کانونهای شیوع و انتقال ویروس کرونا می باشند و پیشتر نیز برای پیشگیری، بسیاری از اتفاقاتی که منجر به اجتماع مردم می‌شد به تعطیلی انجامید .

بازارها، مراکز تجاری، نمازهای جماعت، جلسات، گردهمایی ها، شادی، عزا و هر آنچه که تجمع در پی داشت با تدابیر اندیشیده شده توسط مجموعه ستاد مدیریت بیماری کرونای استان تعطیل یا با تغییر شکل در نحوه برگزاری همراه شد .

در این ایام شاهد مجموعه اقداماتی در راستای پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا در استان بودیم . استقرار پایگاه های سلامت، کنترل ورودی و خروجی شهرها، اجرای طرح جلوگیری از ورود مسافر، اعمال شرایط جدید در رفت و آمد ها و اقداماتی از این قبیل که همگی در جهت حفظ سلامت مردم بود .

از زمان ورود این ویروس به کشور یکی پس از دیگری مناسبت ها به منظور پیشگیری از  کرونا لغو یا به زمان دیگر موکول شد و حالا نوبت به سیزده بدر رسیده است .

ستاد مدیریت بیماری کرونا استان طی چند روز گذشته اقداماتی نظیر اطلاع رسانی از طریق رسانه ها و بستن ورودی مسیر های گردشگری را به منظور پیشگیری از انتقال ویروس در دستور کار قرار داده و با جدیت مردم را به ماندن در خانه ترغیب کرده است .

از طرف دیگر کادر پزشکی استان که در خط مقدم مبارزه با این بیماری قرار گرفته و کاملاً بر خطرات این ویروس اشراف دارد، تاکید بر عدم تجمع بخصوص سیزده بدر امسال دارد، زیرا به خوبی از سرعت انتقال کرونا مطلع و پیامدهای ناگوار بعد از آن را می دانند .

بارها از زبان استاندار لرستان نیز شنیده ایم که استان وضع مطلوبی به لحاظ بیماری کرونا ندارد و نسبت به جمعیت، آمار مبتلایان این ویروس بالاست .

بدیهی است برگزاری مراسم سیزده بدر در طبیعت به منزله اشتباهی جبران ناپذیر و فرصتی برای عرض اندام هر چه بیشتر ویروس کرونا خواهد بود .

مردم فهیم و فرهنگ دوست لرستان تاکنون در زمینه مقابله با این ویروس همکاری و اقدامات بسیار خوبی را انجام داده‌اند و گفته های مسئولین استان گواه این مدعاست .

سیزده بدر ۹۹ شرایط خاص خود را دارد و برخلاف گذشته این جشن دیرینه را نه در طبیعت بلکه در خانه برگزار خواهیم کرد، هم به خاطر سلامتی خود و اهل خانواده و هم به پاس زحماتی که تاکنون در این راه توسط مردم و مسئولین کشیده شده است .

با نگاهی بر « از خودگذشتگی کادر درمانی »  استان در شرایط سخت کنونی، سیزده بدر امسال فرصتی برای تهدید کرونا نخواهد بود و همگام با سایر مردم، دستورالعمل ها را رعایت و به قوانین وضع شده احترام می گذاریم زیرا احترام به انسانیت را قبول داریم .

امیدوار می مانیم بر شکست کرونا و سیزده بدر های بدون کرونا را شادتر و خوشحال تر برگزار خواهیم کرد و در کنار همه عزیزانمان شعار « کرونا را شکست می دهیم » عملی خواهد شد .

سعید فولادوند
کارشناس روابط عمومی استانداری لرستان