فرهنگ غنی مردم استان موجب وفاق و همدلی بیشتر شده است

on .

معاون استاندار: اقدامات در زمینه مقابله با بیماری کرونا نباید کم شود .

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری لرستان اولین کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده در سال ۹۹ به صورت ویدئو کنفرانس و به ریاست دکتر ثمینی، با دستور کار بررسی تاثیرات اجتماعی ویروس کرونا ( حمایت از آسیب دیدگان ناشی از شرایط کرونا ) و ارائه گزارش در این خصوص توسط اعضای کارگروه برگزار شد .

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری لرستان با تبریک روز و هفته کارگر و معلم به زحمت‌کشان عرصه علم و صنعت گفت: در  شرایطی که بیماری کرونا فاصله گذاری هوشمند اجتماعی را موجب گردیده، فرهنگ غنی مردم استان باعث شد تا وفاق و همدلی کم نشده و در قالب کمک‌های مردمی، خیرین و انجمن های مردم نهاد خود را نشان دهد که امری خداپسندانه و قابل تقدیر است .

دکتر ثمینی با اشاره به نامگذاری سال جدید به سال« جهش تولید » اظهار داشت: علیرغم آنکه بیماری کرونا خسارات بسیاری بر اقتصاد دنیا وارد آورد، با همکاری خوب تولیدکنندگان، صنعتگران، کسبه، بازاریان و مردم، تولید در استان مغفول نماند و در قالب تهیه مایحتاج اولیه مردم مانند ماسک، دستکش، الکل و سایر اقلام بهداشتی به فعالیت خود ادامه داد که نشان از اهمیت سلامت جامعه دارد .

وی با تقدیر از اطلاع رسانی و فرهنگ سازی خوب در شرایط کنونی تصریح کرد: صدا و سیما، اصحاب رسانه، خبرنگاران و فضای مجازی عملکرد خوبی با توجه به شیوع بیماری کرونا انجام دادند و اکنون که به گواه آمارها هنوز خطر این ویروس در جامعه احساس می‌شود، انتظار می رود اقدامات مردم و دستگاه‌های اجرایی کم نشده و با قدرت بیشتر تا شکست کرونا ادامه داشته باشد .

معاون استاندار در ادامه خاطرنشان کرد: به همت مردم، خیرین و انجمن های مردم نهاد اقدامات مهمی در زمینه آگاهی بخشی به جامعه و تأمین مایحتاج اولیه اقشار آسیب پذیر صورت گرفته و ستاد مشارکت های اجتماعی به خوبی حمایت و ساماندهی این کمک ها را به انجام رسانده است ‌.

دکتر ثمینی با تقدیر از زحمات مسئولین، دست اندرکاران و همکاری خوب مردم در رعایت فاصله گذاری اجتماعی و مقابله با بیماری کرونا بیان داشت: ضرورت گزارش تحلیلی جامع مبتنی بر مبانی نظری و شواهد میدانی از آثار اجتماعی بیماری کرونا و پیامدهای اجتماعی، فرهنگی و امنیتی آن تهیه شود تا مبنای فکری همه دستگاه ها برای طراحی مداخله این پدیده قرار گیرد .

وی با تأکید بر اهمیت اطلاع رسانی گفت:  کمیته اطلاع‌رسانی کرونا( اداره کل ارشاد اسلامی_ صدا و سیما ) تمهیدات لازم را جهت انعکاس عملکرد دستگاه های اجرایی، خیرین و سازمانهای مردم نهاد در امر مقابله با کرونا را به نحو شایسته در رسانه های جمعی به ویژه صدا و سیما به عمل آورند .

محمود ثمینی با توصیه به دستگاه های اجرایی بر استفاده از ظرفیت‌های مردمی اعم از خیرین، سازمان های مردم نهاد و مانند آن به ویژه در زمینه رفع مشکلات معیشتی و نیازهای اقتصادی اقشار آسیب پذیر بیان کرد:
ضرورت ارائه آموزش و مشاوره های لازم به خانواده ها برای ارتقاء مهارت های ارتباطی و تاب آوری در شرایط کرونایی با توجه به پیش بینی ها مبنی بر احتمال تداوم مشکل بیماری کرونا برای آینده، امری بدیهی است .

معاون استاندار تعیین گروههای آسیب پذیر تحت پوشش نهادهای حمایتی را خواستار شد و افزود: استفاده از ظرفیت خیرین سلامت جامعه جهت تأمین هزینه های درمانی و ظرفیت بسیج جامعه پزشکی جهت پاسخگویی به نیازهای درمانی این افراد و خانواده های آنان در دستور کار قرار گیرد .

تهیه بانک اطلاعاتی از اقشار آسیب پذیر جامعه توسط دستگاه های مرتبط و ارسال به دبیرخانه کارگروه از دیگر نکاتی بود که دکتر ثمینی بر آن تأکید کرد و عنوان داشت: سازمان بهزیستی گزارش جامعی از خشونت خانگی در ایام کرونا تهیه و به دبیرخانه کارگروه ارسال کند .

 وی در پایان اظهار کرد: ضرورت بهره گیری از ظرفیت دفاتر تسهیل گری در مناطق حاشیه نشین مرکز استان و خدمات رسانی به نیازمندان مد نظر قرار گیرد .