استاندار لرستان : فرهنگ مردم لرستان یک فرهنگ غنی و اصیل است که حاوی برجستگی های فراوانی است

on .

جلسه شورای فرهنگ عمومی استان لرستان با حضور استاندار لرستان ، نماینده ولی فقیه در استان  و مدیران دستگاههای اجرایی  شامگاه یکشنبه در بیت نماینده محترم ولی فقیه در استان لرستان برگزار شد .

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری لرستان، سید موسی خادمی استاندار لرستان در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان با اشاره به فرهنگ غنی مردم لرستان، گفت:  فرهنگ مردم لرستان یک فرهنگ غنی و اصیل است که حاوی برجستگی های فراوانی است و ممکن است در این گستره نقاط ضعفی هم وجود داشته باشد.
 وی تصریح کرد با توجه به باورهای موجود لازم است موارد مثبت و منفی فرهنگ را احصا کرده و نقاط قوت و ضعف آن را پیدا کنیم و با برنامه‌ریزی لازم در این شورا نقاط ضعف را برطرف و نقاط مثبت را که زبانزد خاص و عام است تقویت کنیم .

دکتر خادمی با اشاره به مثال هایی در این زمینه گفت: یکی از نقاط قوت در حوزه فرهنگ لرستان تعاون و همیاری مردم در مراسمات ترحیم است اگرچه کار سختی برای بازماندگان است اما در مجموع کار خوب و رسم پسندیده ای است و می‌توان با پیرایش این فرهنگ نقاط مثبت آن را تقویت کرد و با حذف نقاط منفی بتوانیم آن را به صورت فرهنگ درستی پیاده کنیم .
استاندار لرستان در ادامه به برخی باورها و فرهنگ های غلط اشاره کرد و گفت فرهنگ داشتن اسلحه و درگیری های محلی جزء ضعف‌های فرهنگی هر قوم است که می توان در شورای فرهنگ عمومی استان با احصاء  این موارد این مسائل را حل کرد و مصوباتی را اجرایی کرد .

استاندار لرستان با اشاره به افزایش آمار قتل و درگیری های منجر به قتل در استان لرستان گفت بخش عمده این اختلافات به خاطر اختلافات ملکی ، اراضی و مرتع است که غالباً انسان های متعارف و بدون سابقه کیفری درگیر این موضوع می شوند و لازم است شورای فرهنگ عمومی با ورود به این مقوله و تشکیل کمیته ای از مسئولین دوایر مختلف، اختلافات مردمی را حل کند.

دکتر خادمی در ادامه با اشاره به دستور کار دوم  و اشاره به موضوع بیانیه گام دوم انقلاب گفت:  لازم است ابتدا مسئله را خوب بفهمیم و اهمیت این موضوع را آن طور که لازم است تفهیم کنیم و آن را به موضوع اصلی دستگاه های اجرایی استان تبدیل کنیم .
استاندار لرستان پیشنهاد کرد: موضوع بیانیه گام دوم انقلاب با همکاری برنامه و بودجه استان به صورت دوره های آموزشی برای کارکنان دولت اجرا شده و امتیازات آموزشی برای آن لحاظ شود و رئوس برنامه ها و اهداف آن مورد بحث و تحلیل قرار گیرد.