معاون استاندار لرستان: برداشت مصالح رودخانه‌ای تولید شن و ماسه در حاشیه رودخانه‌ امکان پذیر نیست

on .

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری: برداشت مصالح رودخانه‌ای برای تولید شن و ماسه و ادامه فعالیت واحدهای تولیدی مربوطه در حاشیه رودخانه‌ها ممنوع اعلام شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری لرستان ، مهندس امیری معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان ظهر چهارشنبه در جلسه شورای معادن استان لرستان که در سالن جلسات معاونت عمرانی استانداری لرستان برگزار شد اظهار داشت:اثرات مخرب زيست محيطي ناشي از برداشت بي رويه و غیر فنی مصالح رودخانه اي (شن و ماسه)، که نوعی دخل وتصرف دررودخانه به شمار می آید ، آثار منفی فراوانی را به دنبال دارد.

مهندس امیری ادامه داد: برداشت مصالح رودخانه‌ای بسته به حجم،میزان، روش، زمان و مکان برداشت آنها میتواند تغییرات و پیامدهایی در ابعاد مختلف  زیست محیطی، اقتصادی،  به هم خوردن تعادل رودخانه داشته باشد.

وی تصریح کرد:این تغییرات محدود به محل استخراج و برداشت نیست بلکه کیلومترها بالاتر و پایین تر از آن ظاهر میشود. برداشت مصالح رودخانه ای سبب میشود که ظرفیت حمل رودخانه ، شیب بستر و عمق جریان دستخوش تغییر گردد.  

این مقام مسئول خاطر نشان کرد:حفاری حاشیه رودخانه نیز موجب انحراف آب به این قسمت و فرسایش کناره های و حتی کف رودخانه شده که این تغییرات آثار منفی بر راهها ، پلها و ابنیه های احداثی برروی رودخانه خواهد داشت .

مقام ارشد عمرانی استان تاکید کرد:از طرفی مصالح تولیدی نیز کیفیت و استانداردهای لازم را ندارد لذا برداشت مصالح رودخانه‌ای برای تولید شن و ماسه و ادامه فعالیت واحدهای تولیدی مربوطه در حاشیه رودخانه‌ها ممنوع اعلام شد و شهرک تخصصی تولید مصالح ساختمانی(شن و ماسه ) توسط اداره کل صنعت و معدن مطالعه طراحی و آماده واگذاری می باشد .

مهندس امیری گفت:مدت یک ماه به صاحبان واحدهای تولیدی شن و ماسه حاشیه رودخانه‌ها مهلت داده شد تا نسبت به تکمیل مدارک و تحویل زمین برای جابجایی کارخانه خود به سایت مذکور اقدام نمایند.