طرح ساماندهی عشایر مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد

on .

معاون استاندار لرستان: طرح ساماندهی علمی و فنی عشایر با لحاظ دقیق آمار و اطلاعات در نظر گرفته شود .

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری لرستان اولین جلسه شورای عشایر و توسعه مناطق روستایی استان به ریاست مهندس امیری برگزار شد .

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان گفت: به منظور خدمات رسانی بهتر به عشایر استان، موضوع تهیه علمی و فنی طرح ساماندهی عشایر در دستور کار قرار گیرد و اطلاعات و آمارهای دقیق عشایر استان در این طرح لحاظ شود تا بتوان از آن به عنوان سند علمی و راهبردی بهره گیری کرد .

مهندس امیری اظهار داشت: موضوعات مربوط به مشکلات عشایر ابتدا در جلسات شورای عشایر شهرستان ها ارائه و در صورت نیاز در شورای استانی جهت رفع مشکلات و اتخاذ تدابیر لازم مطرح گردد .

گودرز امیری با اشاره به اهمیت تأمین سوخت عشایر بیان داشت: به منظور جلوگیری از وارد آمدن آسیب به منابع طبیعی و جنگلهای استان، سوخت مورد نیاز عشایر در قالب نفت، گاز یا پنلهای خورشیدی تهیه و در اختیار آنها قرار گیرد .

وی ضمن تاکید بر فرآوری و برندسازی محصولات عشایری افزود: از ظرفیت‌های مهم در حوزه عشایر استان تولیدات و محصولات آنها در قالب فرآورده‌های دامی، لبنی و صنایع دستی است که با آموزش در زمینه طرز تهیه و فرآوری این محصولات ضمن رونق بخشی به آنها می توان در زمینه برندسازی تولیدات عشایری اقدام کرد .

معاون استاندار در بحث اسکان عشایر تصریح کرد: این موضوع باید با مطالعه و بررسی همراه باشد تا اسکان عشایر منجر به از دست رفتن منابع مالی و درآمدی آنها نشود .

مهندس امیری به موضوع کاشت درختان مثمر و گیاهان دارویی در محدوده مناطق روستایی و عشایری اشاره داشت و افزود: در صورت تشخیص توان بهره وری از این ظرفیت، به عشایر متقاضی  مجوز کاشت داده می شود .

وی با اعلام این که طرح های عمرانی دارای اولویت در مناطق عشایری و روستایی جهت تأمین اعتبار معرفی شوند، گفت: موضوع تأمین آب، تجهیزات اطفا حریق و آموزش سواد آموزی عشایر توسط دستگاه های مرتبط در دستور کار قرار گیرد .

معاون استاندار لرستان خاطرنشان کرد: ظرفیت های گردشگری در حوزه مناطق روستایی و عشایری شناسایی شوند و با بررسی و کارشناسی در حوزه های بلد های محلی برای گردشگران، ایجاد کمپ های موقت اقامتی و راهنمایی گروه های ورزشی در این مناطق، زمینه رونق گردشگری و تولید درآمد فراهم شود .

مهندس امیری در پایان عنوان کرد: راه های دسترسی مناطق روستایی و عشایری و خطوط ارتباط مخابراتی توسط دستگاه های ذیربط مورد بررسی و مشکلات موجود رفع شود .