روند مقابله با بیماری کوئید ۱۹ تشریح شد

on .

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری لرستان دکتر خادمی به مناسبت هفته دولت با حضور در برنامه زنده چشم انداز در استودیو شبکه استانی افلاک و رادیو لرستان گزارشی از اقدامات و روند مقابله با بیماری کرونا در لرستان را تشریح کرد .

استاندار لرستان در خصوص موضوع کرونا و پیامدهای آن در جامعه با اشاره به آسیب های آن، گفت: در ایام کرونا مشاغل خرد و خدماتی زیادی دچار آسیب شده  و مردم در خانه مانده و هزینه‌های زیادی را متحمل شده‌اند و خیلی از مراودات را محدود کرده اند و با این همه اگر کسی بیمار شود رنج و سختی های این بیماری هم به موارد ذکر شده افزوده می شود.

 دکتر خادمی ضمن تقدیر از تلاش مدافعان سلامت ؛ شامل پزشکان ، کادر درمان و پرستاران که در این ایام  متحمل زحمات فراوانی می‌شوند، گفت:   از همین جا باید دست آنها را بوسید و از زحمات آنها تشکر می کنم که در این شرایط سخت با ایثار و فداکاری خیلی خوب عمل کرده اند.

  وی با اشاره به هزینه‌های سنگینی که مجموعه دولت و علوم پزشکی برای درمان این بیماری به ازای هر فرد هزینه می کند ،گفت :جدا از هزینه های سنگینی که به بخش درمان وارد می شود جان هر انسانی برای هر خانواده‌ای عزیز و برای همه محترم و قابل احترام است.

دکتر خادمی با اشاره به اینکه در لرستان در زمینه مدیریت این بحران بخوبی عمل شده و هیچگاه وارد مرحله بحران در زمینه بستری بیماران نشده و ضریب ایمنی خوبی داشته ایم، در خصوص عملکرد دولت در مقابله با بیماری کرونا، گفت :
در لرستان آنچه که باید در مرحله آمادگی برای مقابله با بیماری انجام شود شامل ایجاد امنیت اجتماعی و شرایط لازم برای مقابله با این بیماری انجام شده است. وی به عنوان نمونه به محدودیت هایی که اعمال شد، جلوگیری از تشکیل اجتماعات ،منع عبور و مرور، برخورد قضایی و قانونی با متخلفان، تعطیلی مدارس و دانشگاه ها، فعال شدن صنایع استان در زمینه ساخت مواد ضد عفونی و تولید ماسک اشاره کرد.  

استاندار لرستان با بیان اینکه تاکنون در لرستان حدود ۴۸۰ نفر در اثر کوئید۱۹ جان خود را از دست داده اند، گفت: با توجه به منحنی این بیماری، تقریباً در هفته  اول و دوم مرداد و هفته آخر خرداد ماه شرایط ما بسیار سخت شد به گونه‌ای که مرگ و میر به ۷ یا ۸ نفر و در یک شبانه روز به ۱۰ نفر رسید ولی با کمک و مراعات مردم ،این موضوع مدیریت شد و با فرهنگ سازی و استفاده از ماسک و همکاری خوب مردم لرستان در عدم برگزاری مجالس ترحیم و عروسی آمار مرگ و میر کاهش یافت که خوشبختانه در حال حاضر وضعیت بهتر شده است.

 استاندار لرستان تصریح کرد: اگرچه همچنان بیماری ،بستری و مرگ و میر در لرستان وجود دارد اما بهتر شدن وضعیت به دست ماست و کافی است چند روز سهل انگاری کرده تا دوباره به وضعیت قرمز تغییر کنیم.

 وی ضمن اشاره به سبک خاص و زبانزد عزاداری سرور و سالار شهیدان(ع) در لرستان با تقدیر از هیئت های مذهبی گفت : از همه عزیزانی که در بحث سوگواری و عزاداری سنگ تمام می گذارند انتظار داریم که با همه ی عشق به خاندان عصمت و طهارت(ع) ، اصل رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل های بهداشتی و موضوع سلامت مردم را جدی بگیرند.