تأمین معیشت روستاییان یک ضرورت است

on .

مهندس امیری: اگر همه زیرساخت ها را برای روستاها ایجاد نماییم ولی منابع درآمد پایدار برای معیشت مردم تامین نشود، باز هم شاهد مهاجرت ها خواهیم بود .


به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری لرستان معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری در کمیته محرومیت زدایی کنگره شهدای استان با تأکید بر ضرورت تأمین معیشت روستائیان و مناطق محروم استان گفت: تا زمانی که درآمد پایدار برای مردم فراهم نشود، حتی اگر تمامی زیرساخت ها را برای روستاها ایجاد نماییم باز هم شاهد مهاجرت ها و به تبع آن حاشینه نشینی در شهرها و مشکلات خاص آن خواهیم بود .

مهندس امیری با اشاره به وجود پتانسیل های خوب و خدادادی در لرستان اظهار داشت: توجه به مقوله آموزش روستائیان و عشایر زمینه توسعه کشاورزی، دامداری ، صنایع تبدیلی و بسته بندی و صنایع دستی را فراهم خواهد کرد .

وی با اشاره به اینکه تولیدات خوبی در زمینه کشاورزی به ویژه تولید حبوبات و دامپروری در استان وجود دارد تصریح کرد: به دلیل عدم آموزش روستاییان و ضعف در نوع فرآوری، محصولات تولیدی به صورت خام از استان خارج و در سایر استان ها با قیمت چند برابری به فروش می رسد که باید مانع از این کار شویم .

معاون استاندار لرستان خاطرنشان کرد: آموزش فرآوری محصولات تولیدی و تشکیل اتحادیه های مربوطه به عنوان یک ضرورت از طریق دستگاه های متولی پیگیری شود .

مهندس امیری در ادامه افزود: کاشت درختان مثمر در اراضی شیب دار، کشت گیاهان دارویی، گردشگری، بوم گردی و کمپینگ های موقت و سیار و زراعت چوب در مناطق محروم و دورافتاده از موارد اثر گذار در ایجاد درآمد پایدار و کاستن از محرومیت هاست .

وی همچنین خواستار تدوین برنامه همه دستگاه ها در جهت محرومیت زدایی استان با ذکر اولویت مناطق محروم شد و گفت: استفاده از ظرفیت خیرین و هدایت صندوق های حمایتی به توسعه مشاغل روستایی در جهت محرومیت زدایی از دیگر اقدامات قابل توجه است .

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری با تأکید بر ضرورت زنده نگهداشتن نام و یاد شهدا بیان داشت: باید کارهای ماندگار با نام و یاد شهدا و ایثارگران به عنوان نمونه در طراحی های شهری و روستایی انجام پذیرد .