دور همی یلدا نتایج محدودیت های کرونایی را بی اثر میکند

on .

مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری لرستان در مصاحبه با ایرنا گفت: دورهمی و میهمانی‌ شب یلدا زنجیره انتقال کرونا را محکمتر و نتایج محدودیت‌های یک ماه گذشته را بی اثر می‌کند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری لرستان و به نقل از خبرگزاری ایرنا "فاطمه ایرانی" روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در حال حاضر با گذشت حدود یک ماه محدودیت و اعمال سختگیری ها برای کنترل شیوع کرونا، شرایط لرستان تا حدودی بهتر شده و از قرمز به نارنجی رسیده است.
وی اظهار داشت: شب یلدا به معنای زایش و روییده شدن و نماد پیروزی خوبی بر شر و بدی است بنابراین نباید باغفلت و دورهمی های خانوادگی به محلی برای بیماری و افزایش مرگ و میر تبدیل شود.
 وی گفت: بدون شک دورهمی و میهمانی های شب یلدا باعث تقویت زنجیره کرونا می شود بنابراین باید امسال یلدای متفاوتی را تجربه کنیم و همانطور که ۱۳ فروردین را در خانه سپری کردیم، یلدا را نیز به دور از دورهمی های فامیلی پشت سر بگذاریم.
مدیرکل روابط عمومی  و امور بین الملل استانداری لرستان تصریح کرد: یک شب غفلت از وجود کرونا موجب هدررفت ماهها تلاش مسوولان، همکاری مردم، تعطیلی اصناف و بازاریان و البته زحمات شبانه روزی کادر درمان می شود.
ایرانی گفت: بر اساس اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا، ۵۰ درصد سرایت ها از طریق دورهمی های خانوادگی است چرا که افراد بدون علامت و ناقل در این جمع ها حضور دارند و موجب ابتلای دیگران و حتی مرگ و میر آنها می شوند.
وی با تاکید بر اهمیت دوری از سالمندان خانواده در شب یلدا افزود: ارتباط تصویری و تلفنی با بزرگان فامیل در شب یلدا بهترین راه برای خوشحالی و در عین حال حفظ سلامت آنها است.
وی همچنین با تقدیر از زحمات فعالان رسانه ای در راستای آگاهسازی مردم گفت: انتظارمی رود همکاری خبرنگاران در این شرایط بحرانی و در آستانه شب یلدا بیش از گذشته باشد.
ایرانی ادامه داد: ارائه آموزش ها و انتقال چگونگی پروتکل های بهداشتی کرونا در ماههای گذشته به خوبی توسط خبرنگاران و اصحاب رسانه تبیین شده و تاثیر بسیاری در فرهنگ سازی این مساله داشته است.
تا ۲۲ آذر ابتلای قطعی ۵۸ هزار و ۲۶۴ شهروند لرستانی به ویروس کرونا تایید شده است که از این تعداد یکهزار و ۲۳۰ نفر نیز جان باخته اند.