پرینت

درآمد گردشگری باید به ۳۰ میلیارد دلار افزایش یابد/ گردشگری از رکود خارج شده است

نوشته شده توسط اداره کل روابط عمومی on . Posted in اخبار ویژه استانداری

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور از در دست اجرا بودن ۹۰۰ پروژه در حوزه گردشگری کشور خبر داد.

سلطانی فر

به گزارش روابط عمومی استانداری لرستان، مسعود سلطانی فر شامگاه شنبه در جلسه شورای برنامه ریزی لرستان اظهار داشت: در حال حاضر بیش از ۹۰۰ پروژه فعال در حوزه گردشگری کشور در دست اجرا است.

وی با اشاره به اعتبارات این پروژه های در دست اجرا عنوان کرد: در مجموع اعتبارات پیش بینی شده برای اجرای این پروژه های حوزه گردشگری کشور ۲۰ هزار میلیارد تومان است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور میانگین پیشرفت فیزیکی این تعداد پروژه گردشگری کشور را ۴۰ تا ۴۵ درصد برشمرد.

سلطانی فر در بخش دیگری از سخنان خود به اعتبارات مرمت و بازسازی بناهای تاریخی کشور اشاره کرد و گفت: اعتبارات اختصاص یافته برای مرمت و بازسازی خانه های تاریخی و بناهای قدیمی که ثبت ملی شده اند در کشور حدود یک بیستم اعتبارات مورد نیاز در این زمینه است.

وی بیان داشت: این اعتبارات تنها پنج درصد نیاز ما در این زمینه را تامین می کند و ما هم اکنون در زمینه اعتبارات مرمت و بازسازی با کسری ۹۵ درصدی مواجه هستیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با بیان اینکه رویکرد استفاده از بخش خصوصی برای احیا، مرمت و بازسازی اماکن و بناهای تاریخی را در دستور کار قرار داده ایم گفت: در این راستا بخش خصوصی پس از احیا و مرمت بناها و اماکن تاریخی می تواند با حفظ هویت تاریخی، آنها را تبدیل به هتل اقامتی، رستوران سنتی، فروشگاه صنایع دستی کند.

سلطانی فر همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به درآمد کشور در حوزه گردشگری اشاره کرد و گفت: سهم ایران از هزار و ۲۵۰ میلیارد دلار درآمد گردشگری دنیا حدود نیم درصد یعنی ۶.۵ میلیارد دلار است.

وی با بیان اینکه کشور ایران به لحاظ وجود جاذبه های تاریخی، فرهنگی و مذهبی جزء ۱۰ تا ۱۵ کشور اول دنیا است گفت: متاسفانه با وجود ظرفیتهای فراوان در حوزه گردشگری سهم کشور ما از درآمدهای حاصله از این صنعت در دنیا بسیار پایین است.

سلطانی فر با بیان اینکه تا افق ۱۴۰۴ تعداد گردشگران کشور ایران باید به ۲۰ میلیون نفر برسد عنوان کرد: همچنین بر اساس این افق درآمد حاصله از حوزه گردشگری کشور نیز باید به ۳۰ میلیارد دلار افزایش یابد.

وی ابراز امیدواری کرد که با برنامه ریزی لازم و بر اساس تاکیدات رئیس جمهوری، دولت و همکاری مجلس ظرف ۱۱ سال آینده تعداد گردشگران ایران به رقم ۲۰ میلیون نفر برسد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با تاکید بر اینکه صنعت توریسم در دنیا زود بازده و با ارزش افزوده بالا است عنوان کرد: آنچه که اقتصاد کشور را می تواند از رکود خارج کند سرمایه گذاری در این حوزه است.

سلطانی فر با بیان اینکه اقتصاد کشور در گذشته به دلیل سوء مدیریت و تدبیر دچار مشکل شد و هم اکنون در حال رکود است ادامه داد: تلاش دولت تدبیر و امید این است که اقتصاد را از این حالت رکود بیرون آورده و هم اکنون نیز در حال گذار از این وضعیت هستیم.

وی با تاکید بر اینکه خوشبختانه گردشگری کشور از رکود بیرون آمده و به سرعت رو به رونق است گفت: در این حوزه شاهد سرمایه گذاری خوب و رو به توسعه داخلی و خارجی هستیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور تصریح کرد: موتور محرکه خروج اقتصاد ایران از رکود توجه به حوزه گردشگری و سرمایه گذاری در این بخش است چرا که ایران دارای جاذبه های فرهنگی، تاریخی، طبیعی، مذهبی و زیارتی قابل توجهی است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری لرستان می باشد. استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.