پرینت

معرفی ظرفیتهای لرستان در همایش تجار جهان اسلام/ 3 تفاهم نامه منعقد شد

نوشته شده توسط اداره کل روابط عمومی on . Posted in اخبار ویژه استانداری

معاون برنامه ریزی استانداری لرستان با اشاره به معرفی ظرفیتهای لرستان در همایش وحدت اسلامی، تجارت و توسعه لرستان از انعقاد سه تفاهم نامه در این زمینه خبر داد.

علی هادی چگنی

علی هادی چگنی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی روابط عمومی استانداری لرستان تنها راه برون رفت از مدار توسعه نیافتگی که گریبانگیر استان لرستان شده است را استفاده از ظرفیت بخش خصوصی دانست و اظهار داشت: قانون اجرای سیاست های اصل 44 نیز به ما این اجازه را می دهد عرصه اقتصاد را به بخش خصوصی واگذار کنیم.

وی افزود: تجربه دنیا ثابت کرده است هر کجا که عرصه اقتصاد در اختیار بخش خصوصی باشد موفق بوده و هرجا دولت عرصه اقتصاد را بدست گرفته با شکست مواجه شده است.

معاون برنامه ریزی استانداری لرستان با بیان اینکه تنها راهکار ممکن برای تحول در عرصه اقتصاد، ایجاد اشتغال و توسعه در لرستان کمک گرفتن از بخش خصوصی است اضافه کرد: استاندار لرستان نیز در این زمینه هدفگذاری مناسبی صورت داده و به خوبی در حال سپری کردن این راه هستند و تمام هم و غم خود را برای استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای توسعه لرستان بکار گرفته اند.

پیگیری های استاندار لرستان برای جذب سرمایه گذار

چگنی یادآور شد: مطابق پیگیری های استاندار لرستان برای جذب سرمایه گذار تعداد زیادی از سرمایه گذاران طی یکسال اخیر به لرستان سفر کرده و هلدینگ های اقتصادی زیادی که از ظرفیت های لرستان اطلاعی نداشتند مشغول سرمایه گذاری در استان شده اند.

وی به ذکر نام چند سرمایه گذار فعال در لرستان اشاره کرد و افزود: برخی از افراد و هلدینگ هایی که هم اکنون در لرستان مشغول سرمایه گذاری بوده شرکت سرمایه گذاری کوثر وابسته به سازمان بنیاد شهید، عبدالله الحی سرمایه گذار عرب زبان مجموعه کشت و صنعت خرم آباد، آقای چوبدار، بنیاد برکت به عنوان یکی از هلدینگ های زیرمجموعه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) و ... هستند.

معاون برنامه ریزی استانداری لرستان ادامه داد: علیرغم اینکه انگیزه اصلی یک سرمایه گذار کسب سود است اما سرمایه گذار عرب مجموعه کشت و صنعت خرم آباد با دغدغه توسعه وارد کار شده است.

معرفی ظرفیتهای لرستان در همایش تجار و بازرگانان جهان اسلام

چگنی یکی از راهکارهای مهم برای ورود سرمایه گذار را آشنایی آنها با ظرفیت های استان دانست و عنوان کرد: سرمایه گذار بخش خصوصی بایستی با پتانسیل های موجود در هر استان آشنا شود لذا دعوت از آنها به استان و معرفی استان به سرمایه گذار یکی از این راهکارها در این زمینه است.

وی در اینباره افزود: برگزاری همایش تجار و بازرگانان جهان اسلام در لرستان به منظور معرفی ظرفیت های لرستان به این افراد و استفاده از سرمایه آنها برای توسعه لرستان صورت گرفت.

چگنی افزود: با پیگیریهای استاندار لرستان از طریق کمیته اقتصادی مجمع تقریب مذاهب این تجار و بازرگانان در این همایش شرکت کردند و حضور در لرستان را به استان های بزرگی همچون اصفهان و فارس ترجیح دادند.

معاون برنامه ریزی استانداری لرستان با اشاره به اینکه علاوه بر تجار و بازرگانان جهان اسلام هلدینگ های اقتصادی از کشور نیز در این همایش حضور داشتند اضافه کرد: در سفر یک روزه تجار و بازرگانان جهان اسلام و بخش خصوصی به لرستان زمینه آشنایی آنها با ظرفیت های استان فراهم شد و برگزاری این همایش منجر به عقد تفاهم نامه هایی شد.

انعقاد سه تفاهم نامه در همایش وحدت اسلامی، تجارت و توسعه لرستان

چگنی از انعقاد سه تفاهم نامه در زمینه ساخت دو هتل پنج ستاره و یک کارخانه آب معدنی در لرستان خبر داد و بیان داشت: با وجود اینکه تجار و بازرگانانی که هفته پیش به لرستان سفر کردند تنها زمان کمی در استان حضور داشتند ولی این حضور منجر به عقد سه تفاهم نامه بین استاندار لرستان و رئیس اتاق بازرگانی استان با شرکت سرمایه گذاری مربوطه شد.

وی افزود: همچنین برگزاری این همایش منجر شد تفاهم نامه ای بین سرمایه گذار خارجی مجموعه کشت و صنعت خرم آباد با کارخانه سامان کاشی که مشکل فروش کاشی تولیدی خود را داشت منعقد شود که در این تفاهم نامه قرار شده است این سرمایه گذار 20 هزار مترمربع از محصولات سامان کاشی را خریداری کند.

معاون برنامه ریزی استانداری لرستان بر ضرورت برگزاری همایش ها و جلساتی برای معرفی پتانسیل های لرستان به سرمایه گذاران بخش خصوصی تاکید کرد و گفت: بسیاری از سرمایه گذارانی که به لرستان سفر می کنند می گویند ما تا کنون نمی دانستیم استان لرستان این همه ظرفیت و پتانسیل برای سرمایه گذاری دارد.

لرستان مواهب خدادادی فراوان و ظرفیت های بالقوه ای دارد

چگنی با بیان اینکه لرستان مواهب خدادادی فراوان و ظرفیت های بالقوه ای دارد تصریح کرد: بایستی شرایطی فراهم شود که این ظرفیت های بالقوه به فعلیت برسند و استفاده از بخش خصوصی می تواند یکی از راهکارهای اساسی در این زمینه باشد.

وی یادآور شد: وظیفه دولت ها در تمام دنیا فراهم کردن زیرساخت های حمل و نقل اعم از ریلی، هوایی، جاده ای و دریایی و همچنین فراهم کردن فضای کسب و کار برای ایجاد رغبت و انگیزه در سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در هر منطقه است.

معاون برنامه ریزی استانداری لرستان افزود: در تفاهم نامه هایی که در همایش تجار و بازرگانان جهان اسلام منعقد شد مسئولان استان متعهد شدند که زمین، آب، برق و گاز رایگان در اختیار سرمایه گذاران قرار دهند که در صورت تامین این بسترها این تفاهم نامه منجر به عقد قرارداد و عملیاتی شدن تعهدات می شود.

چگنی بازخورد سرمایه گذاری های اخیر را در اقتصاد استان و ایجاد اشتغال تاثیرگذار دانست و بیان داشت: نمونه عینی آن سرمایه گذاری مجموعه کشت و صعنت است که با اینکه هنوز در مرحله احیای مجموعه هستیم اما بیش از 100 نفر در این مکان مشغول بکار شده اند.

وی با بیان این مطلب که بیکاری در لرستان یک شبه به وجود نیاومده که بتوان آن را یک شبه از بین برد عنوان کرد: بایستی این مسیر را درست طی کرده و به سمت هدف تعیین شده یعنی رفع مشکل بیکاری در استان حرکت کرد و ما مسئولین با انجام وظایف خود که یکی از آنها ایجاد زیرساخت برای جذب سرمایه گذار است می توانیم در رسیدن به این مهم نقش اصلی را ایفا کنیم.

کلیه حقوق این سایت متعلق به استانداری لرستان می باشد. استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.